☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

А як до нас приходить весна
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

Тема: Спостереження за приходом весни.

Мета: Розвивати вміння спостерігати за змінами в природі, бачити перші прояви весни, формувати постійне бажання спостерігати за природою.

Матеріали до заняття: Пісні про весну, вірші, спів струмочка, капе́ль бурульок, перші квіти весни, відео.

Вчитель. Ось, діти, вже закінчується Лютий. Останній місяць зими, а за ним який прийде місяць? (Відповіді учнів). А що означає Березень? (Відповіді учнів). Березень — це початок весни. А як весна приходить до нашого краю, які зміни відбуваються в природі? (Відповіді учнів). Так, змін у природі дуже багато.

Ще сніг лежить, та вже темніє,
Тепліше стало. Більший день.
Щоденно небо голубіє,
В природі збільшилось пісень.

Танути починає сніг і з горбків у долину збігає струмочок, при цьому весело співає, видзвонює і виграє у ньому сонечко промінцями. А сніг від сонечка темніє, стає мокрий і важкий. Ось давайте подивимось відео і послухаємо спів весняного струмочка. (Діти дивляться відео і слухають звуки струмочка). А хто бачив у природі струмочки талого снігу? (Відповіді учнів). А які ще зміни в природі ви вже помітили? (Відповіді учнів). Весело співають пташки: посвистують синички, цвірінькають горобчики і купаються у калюжах, що утворилися від снігу. Вони всі радіють весні, яка вже наближається. А чому всі радіють весні? (Відповіді учнів). Весні всі радіють: тварини, люди, птахи, бо настане тепло, почне все рости із землі, пташкам і звірам буде що їсти, адже взимку було холодно і голодно. А тепер вже стає тепліше і з дахів та гілок дерев звисають бурульки. А відгадайте загадку, діти: «Що росте зимою униз головою?» (Бурулька). Правильно! Вона утворюється тоді, коли вдень пригріває сонечко і утворюється водичка, яка під дією земного тяжіння скапує потихенько вниз, а надвечір, коли приходить холод і повітря стає морозним, ці крапельки поступово замерзають і утворюються нарости люду. От так бурулька росте зимою вниз головою! А зараз ми подивимося на бурульки, якими вони бувають. (Діти дивляться відео або фото бурульок). Ось такі бувають бурульки, під якими дуже небезпечно проходити або стояти, тому що вони можуть обриватися і падати. А це буває небезпечно для життя і здоров’я людини. Тому завжди будьте дуже обережні і не ходіть, не грайтеся та не стійте під балконами та під дахами, де є бурульки.

А скажіть, діти, які ви ще помітили зміни в природі, які свідчать про те, що вже йде весна? (Відповіді учнів).

Іде весна до міст і сіл.
Під снігом ось підбіл зацвів.
Неначе сонце золоте,
Так мати-й-мачуха цвіте!
Їй байдуже, що холоди,
Ця квіточка прийшла сюди
І сповістила всім вона,
Що вже прийшла до нас весна!

А чому цій квіточці так радіють люди, як ви думаєте? (Відповіді учнів). Так, діти! Квіточці радіють люди, тому, що вона сповістила, що вже весна, тепло, сонечко, радість… Вона й сама, мов сонечко — жовтенька, гарна і має дві назви — підбіл і мати-й-мачуха, а чому в неї така дивна назва, може хтось знає? (Відповіді учнів). Ось послухайте таку легенду, діти.

Мати-й-мачуха
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Колись в одному селі жили матір, батько та їх дочка. Та дуже скоро молода мати померла, тому чоловік найшов собі іншу дружину. Жінка відразу ж зненавиділа пасербицю.

І от одного разу вночі вона послала дівчину до своєї сестри, яка жила в сусідньому селі. Через дорогу між селами пролягало урвище. Але дівчинка знала про нього, тому зупинилася, щоб розгледіти найкращий шлях. Падчерка навіть не здогадувалася, що її мачуха заховалася за ближнім кущем і спостерігала за нею. Скоро жінка вибігла і зіпхнула дівчину в урвище, а сама ж пішла додому.

Батько, який дуже любив свою доньку, розшукував її по всіх усюдах. І от нарешті, знайшов. Виявилось, що коли дівчина падала, то вона зачепилася за кущ, який і врятував її од смерті. Прийти ж додому вона не змогла, бо переламала ногу.

З того часу в урвищі щовесни розцвітали маленькі жовті квіти. Їхні листки були з однієї сторони теплі, а з іншої холодні, подібно до двох жінок — матері й мачухи.

Джерело Мати-й-мачуха.

Є ще й інші легенди про цю диво-квіточку, але ви про них дізнайтеся самі, знайдіть про це з комп’ютера або в бібліотеці і розкажете їх у класі.

Ця квіточка цвіте на підвищеннях, де найперше сходить сніжок, на піщаних насипах, на схилах ярів, на узбіччі доріг, але вона може іноді цвісти і під снігом, бо від її дихання над квіточкою утворюється льодяна міні-тепличка, і їй там тепленько, бо вона захищена від холодного повітря і вітру. Ось така ця квіточка — смілива, витривала і дуже корисна, бо має ще й лікувальне значення.

Її застосовують, коли в людини сильний кашель, при бронхітах, ларингітах, при захворюваннях шлунку. Використовується настій з листячка. А також використовують у вигляді примочок при виразках, запаленнях шкіри. Тому цю квіточку, як і всі первоцвіти нашої землі треба дуже берегти і шанувати, бо квіти — це, ніби, весняна усмішка землі. Наша рідна земля прокидається від холодної зими і усміхається до нас першими квітами.

А які ще первоцвіти ви знаєте, діти? (Відповіді учнів). Так — це підсніжники, дуже гарні білі квіточки, білоцвітник — біленькі дзвіночки, проліска — синя, як погоже весняне небо… Є дуже багато інших первоцвітів, але ми сьогодні розглянемо лише ці.

Це білоцвіт весняний, занесений в Червону книгу України. Тому ніколи не зривайте ці чарівні дзвіночки. Вони не тільки красиві, але й мають лікарські властивості і дуже корисні для людей. А ще потрібні комашкам, які живляться їхнім солодким нектаром.

Це підсніжник. Чарівна квіточка — вісник весни, росте в лісі і тепер люди садять такі квіти у квітниках, щоб радувала серце. Теж квітка занесена до Червоної книги України. Не зривайте її, бережіть це диво нашої рідної землі.

Це дивовижна проліска, яка росте в лісах на галявинах і коли зацвітає, то ніби небо впало на землю, так синьо і гарно стає всюди! Квіточка занесена до Червоної книги України. Її також люди тепер садять на квітниках, щоб радувала серце, бо вона дуже гарна.

А чому вони занесені до Червоної книги України, як ви думаєте? (Відповіді учнів). Раніше цих квітів було багато по всій землі і їх дуже шанували люди, бо всі первоцвіти мають лікувальні властивості і дуже допомагають людям побороти багато різних хвороб. Люди знали що до чого, як їх треба заготовляти, вміли збирати ці квіти, вміли їх правильно застосовувати і ставити людину на ноги. Але з часом багато людей, які не знають про лікувальні властивості цих квіточок, почали їх зривати просто для краси, в букети, а тим самим знищили значну частину рослин і тепер їх стало на землі дуже мало. Тому їх і занесли до Червоної книги, щоб їх не зривали, а берегли, бо все в природі має велике значення для людини. А тому природу треба любити і оберігати, не можна бездумно знищувати нічого, навіть малесеньку квіточку, бо природа жива, вона все це зростила для комах, звірів і для нас, людей, щоб нам жилося на цій землі легко і просто. А тому природу треба вивчати, любити і берегти.

Про кожну квітку є багато легенд і казок в народній творчості. Про ці квіти ви теж прочитайте легенди і казки, зробіть замальовки, а потім у класі розкажете їх всім нам. Це буде дуже цікаво. А ще запам’ятайте на все життя, що все, що росте воно для когось має велике значення, бо когось годує, когось лікує, інших захищає, комусь дає прихисток, комусь дарує радість і щастя. Тому дуже бережно ставтеся до всього в природі, бо природа жива і ми, люди, теж часточка цієї чарівної природи. І як знищимо природу, то не буде на землі і нас, людей.

А зараз складемо вірш самі. Останнє слово в другому рядочку доберете в риму самостійно.

Природа наша чарівна,
Ось бачите, іде — ВЕСНА.
З снігів уже струмки збігають,
З дахів бурульки ВИРОСТАЮТЬ.
А сонце починає гріти,
І зацвітають перші КВІТИ.
Ось мати-й-мачуха цвіте,
Неначе сонце ЗОЛОТЕ.
А ось підсніжники біленькі,
Такі сміливі, ЧЕПУРНЕНЬКІ!
А ось дзвіночки білоцвіту
Уже цвітуть по всьому СВІТУ!
А ось і пролісків чимало,
Немов не землю небо ВПАЛО.
Так гарно й світло стало всюди,
Красу цю дуже люблять ЛЮДИ.
Але її не можна рвати,
Нам треба все ОБЕРІГАТИ.
Бо кожна квітка чарівна,
Здоров’я всім несе ВОНА.
Великі квіти і малі —
Усе це усмішка ЗЕМЛІ.
Тому не знищуйте й не рвіть,
А всю природу БЕРЕЖІТЬ!

Ви з нашої бесіди зрозуміли, що у рідний край іде чарівниця-весна. Ви сьогодні ознайомилися з прикметами весни, з першими квітами і зрозуміли, що в природі себе треба поводити дуже гарно, а як? (Відповіді учнів). Давайте повторимо слова і будемо саме так себе і поводити:

«Я люблю природу рідного краю і бережу її, адже я — українець!». (Діти повторюють слова і виконують пісню про весну за вибором вчителя).

Звучить пісня про весну на вибір вчителя.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube