☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Природа рахувати вчить
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

Тема: Спостереження за числами у природі.

Мета: Закріпити практично знання цифр, відповідність цифри і числа, знаходячи це у природі, під час спостереження природного матеріалу. Розвивати допитливість і спостережливість. Виховувати бережне ставлення до природи.

Матеріали до заняття: Природне середовище: шкільний двір, парк, ліс, поле…

Вчитель. Сьогодні ми з вами підемо на екскурсію, але не просто тільки для прогулянки, сьогодні у нас є дуже важливе завдання. Ми відшукаємо у природі все те, що нас вчить рахувати і знайдемо ті предмети, які вказують на кількість чогось. От що у природі завжди вказує на одиничку, бо цей предмет завжди один? Що вказує на два, бо завжди буває тільки по два… І так далі. Отже, наше завдання таке. Ми підемо на природу і будемо дуже уважно придивлятися до всього, розглядати, спостерігати, щоб побачити числа у природі, які, мабуть, і заставили колись, дуже давно, людину рахувати, допомогли їй зрозуміти, що таке число…

Вчитель виводить дітей на екскурсію. Спочатку дає їм розважитись, побігати, а тоді скликає всіх до себе і нагадує тему заняття та ставить перед ними завдання.

Вчитель. Озирніться, діти, навколо себе і знайдіть те, що у природі завжди одне.

Діти озираються, думають і знаходять.

Діти. Це сонечко!

Вчитель. Правильно, діти, це сонце, воно над нами одне. А ще хтось згадає, що завжди одне?

Діти. Це наш Місяць.

Вчитель. Так, діти — це Місяць. Він сходить ввечері і освітлює нам шлях. Він теж один — це супутник нашої планети Земля. А тепер розійдіться і придивляйтеся до навколишнього світу, до дерев, пташок, квітів, жучків, павучків, джмелів і знаходьте там числа першого десятка, які ми з вами вже вивчили. А все, що ви побачите, зафіксуйте в пам’яті, перевірте себе, і потім ми з вами все це замалюємо, опишемо і розкажемо всім. Це буде дуже цікаво. Тож, до роботи!

Діти розходяться і кожен самостійно або парами чи групами починають спостереження і підрахунки. Діти можуть згадати, що у собачки і в котика один ніс, і в людей також. Одна голова в усіх тварин, комах і в риб, одна голова і в людини… У тварин — один хвіст…

Учень.

Ох числа! Чисел цілий ліс!
Але один в людини ніс!
Один лиш носик у тварини,
Відомо навіть для дитини.
І хвіст в тварини теж один,
Але потрібний дуже він!

Вчитель. А тепер знайдіть у природі щось таке, що завжди вказує на число два.

Діти спілкуються, роздивляються і відповідають. Два ока є у жабки! У сороки і у всіх птахів, у всіх людей і у звірів є два ока! Дві лапки є у всіх пташок… А ще у птахів два крила… У людини дві ноги, дві руки… А ще у звірів і в людей по два вуха…

Учень.

У пташки кожної — дві лапки,
Два очка в білочки і в жабки,
В людини — дві руки й ноги,
У річки є два береги…

Вчитель. Молодці! Ви спостережливі і допитливі. А тепер знайдіть щось таке, що завжди вказує на число три. Діти розходяться і придивляються до природи, спостерігають. (Відповіді учнів. Листя конюшини — це трилисник!).

Так — це трилисник конюшини. А ще число три згадується казках. А в яких, хто згадає? (Відповіді учнів). Число три дуже таємниче, народ про нього каже, що воно чарівне. Навіть прислів’я у нас таке є: «На всяку мороку — три дні строку».

Учениця.

Є три листочка в конюшини,
Число магічне й для людини.
Стрічається в усіх казках,
Відводить від людини страх.

Вчитель. А зараз розпочнемо пошуки числа чотири. У чому і у кого є таке число постійно?

Діти починають спостереження і знаходять число чотири у пелюстках квіточки, у нас є чотири пори року; чотири сторони світу; чотири лапи у зайчика, у песика, в котика і в усіх тварин, чотири крила в метелика…

Учениця.

Чотири лапки є в звірят
У вовка, зайця, в поросят.
І є чотири пори року…
Без математики — ні кроку!

Вчитель. Ви дуже спостережливі, діти, молодці. З вами дуже цікаво! Тепер нам треба знайти у природі те, що вказує на число п’ять!

Діти радяться, спостерігають і знаходять, і розказують про те, хто які зробив відкриття. Це і п’ять пальчиків на руках і ногах, п’ять пелюсточок на квітах вишні, яблуні, груші і т.д.

Учень.

Цікаво нам все рахувать:
От пальчиків у нас по п’ять.
А як сади квітують пишні,
Пелюсток п’ять на квітах вишні!

Вчитель. Молодці! Ви відмінно справились з завданням у пошуках числа п’ять. А зараз будемо шукати в природі число шість!

Діти знову розходяться думають, спостерігають, радяться і знаходять відповіді. Це шість лапок у всіх комах.

Учениця.

Шість лапок в сонечка-жучка,
І в комара, у світлячка.
У мухи, у бджоли й джмеля.
Шість лапок має міль і тля.

Вчитель. Діти, ви просто чудові! Ви зробили відкриття для себе і це правильно! Всі комахи мають шість лапок: мухи, бджоли, джмелі, оси, жучки, комарі… Тепер будемо шукати число сім. А воно загадкове, хоч і є в природі, але побачити його можне не щодня, бо трапляється це диво побачити після грози чи дощу. От і подумайте, де можна розгледіти у природі число сім, де можна ще почути число сім.

Діти радяться, роздивляються і знаходять відповіді. Це райдуга, у веселці сім кольорів! Це сім нот у музиці.

Учень.

Де число в природі сім?
У веселки, ясно всім!
Кольори так гарно сяють,
Ноток сім — в піснях лунають!

Вчитель. Ви у мене просто дивовижні діти. Вмієте спостерігати і думати! Прийшов час знайти у природі число вісім! Добре придивіться всюди і ви обов’язково знайдете того, хто носить на собі це число.

Діти розходяться, придивляються і знаходять відповідь — це павучки, які всюди плетуть своє чарівні павутинки. А ще по вісім ніг мають восьминоги, але вони живуть глибоко в морі чи океані.

Учениця.

От історія яка —
Вісім лапок в павука!
В восьминога вісім ніг…
Хто б таке подумать міг?

Вчитель. Ось як ми сьогодні багато побачили і згадали, а це означає, що ми стали ближчими до природи і вміємо спостерігати та вчитися. Ось і останнє завдання на сьогодні — це знайти число дев’ять!

Діти знову розходяться, радяться, роздивляються і знаходять. А якщо не знаходять самостійно, то вчитель допомагає.

Учень.

Дев’ять сил в дев’ятисила —
Лікувальна в нього сила!
Цю рослину не зривайте.
Ви її оберігайте!

Вчитель. Молодці діти! Числу дев’ять відповідає дуже помічна трав’яниста рослина — дев’ятисил або, як її ще називають оман, дев’ясил, дивосил… Це дуже корисна, велика до двох з половиною метрів заввишки рослина з потужним коренем і жовтими квітками, яка допомагає людям від багатьох хвороб і робить людину дужою, здоровою і сильною. Кажуть в народі, що вона таїть у собі дев’ять сил, щоб зміцнити людину. Ось така наша чарівна і дивовижна природа, вона всьому може навчити людину, лише треба вчитися спостерігати, роздивлятися, прислухатися і бути дуже уважним до природи. А тоді вона відкриє свої таємниці і навчить людину і рахувати, і малювати, і співати і готувати різні ліки, щоб бути здоровими. От тільки до природи треба ставитися з великою повагою, бережно, не топтати і не зривати квіток і трав, бо, як ми бачимо, все має своє значення і свою користь, все потрібне комусь. А зараз наша подорож у світ природи підійшла до кінця і ми продовжимо роботу у класі. Кожен з вас намалює те, що його найбільше вразило і схвилювало та сподобалось.

Діти йдуть до класу і в класі продовжують свою роботу.

Перед тим, як продовжити нашу роботу, погляньте, діти на малюнок — це рослина дев’ятисил (відкасник осотовий дев’ятисил, дев'ятиси́л татарниколи́стий, відка́сник татарниколи́стий (Carlina onopordifolia)). Вона зустрічається рідко, а тому занесена до Червоної книги.

Діти розглядають малюнок рослини дивосила.

А зараз ми послухаємо ще вірш про числа.

Учень.

Природа рахувати вчить

Природа наша кожну мить!
Постійно рахувати вчить.
У небі сонечко ясне,
Воно однісіньке — одне!
У річки є два береги,
У пташечки є дві ноги!
Листок трилисник в конюшини,
Число значиме для людини.
Воно завжди в казках лунає
І значення велике має.
В слона, ведмедя і у мавпи…
У всіх тварин — чотири лапи.
Є п’ять пелюсток на квітках.
В людей п’ять пальців на руках.
Шість лапок є у світлячка,
У мухи й кожного жучка.
Сім кольорів веселка має,
Сім нот у пісеньці лунає.
А в морі спрут чи восьминіг
Живе і має вісім ніг.
Павук теж вісім лапок має
Й серветки дивні виплітає.
Трава в нас є дев’ятисил,
Бо має дев’ять дивних сил!
Від всіх хвороб допомагає
І бути сильним закликає.
То ж до природи придивляйся
І математики навчайся…

Вчитель. Це лікарська рослина і застосовується в медицині для лікування хвороб. Бережіть природу, бо вона наш найкращий друг, у ній є все для життя людини.

А зараз прийшов час намалювати те, що вас найбільше вразило, коли ми шукали числа в природі.

Діти малюють. Вчитель в кінці уроки виставляє малюнки для загального огляду. Діти можуть щось розказати про свій малюнок.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube