Рослини вміють захищатись
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

Тема: Як вміють захищатися рослини.

Мета: Вчити дітей спостерігати за рослинним світом. Розкрити розуміння того, що кожна рослина, щоб вижити, повинна вміти захищатися. Розвивати вміння спостерігати, викликати допитливість. Виховувати зацікавленість і шанобливе ставлення до природи.

Матеріали до заняття: Відео, малюнки, фотографії рослин.

Вчитель.

Світ дивовижний і складний,
У нім багато небезпеки.
То ж захищатись завжди вмій,
Хоч небезпека ще й далеко.
То ж, як вона до вас іде,
І ситуація тривожна,
Яка біду в собі веде,
Втекти чи заховатись можна…

А як ви захищаєтесь від небезпеки, діти? (Відповіді учнів). А як захищаються від небезпеки звірі? (Відповіді учнів).

Усе на Землі вміє захищатися, спрацьовують природні інстинкти, але кожен захищається по-різному, як уміє…

Усе в природі захищатись вміє,
Бо світ складний, у нім загроза є.
То ж на страхи є блискавична дія,
Але у світі — кожному своє!
От зайчика рятують довгі ноги,
А пташку крила, а крота — нора.
Когось рятують на річках пороги,
Когось печера, скеля чи гора.
А іншого врятують гострі зуби,
Чи роги, наче списи, в боротьбі.
Чи голос, наче оркестрові труби,
Зарадить має кожен сам собі:
Бджола і муха, жук й мала комашка,
І олень, слон, жирафа й козеня…
І мишка, й ховрашок і кожна пташка,
Повинні захищатися щодня.
Поглянь на звірів, на комах, на пташку
І зрозумієш, що життя складне.
То ж не займай ніколи і комашку,
І хай тебе загроза омине.

Ситуації бувають дуже різні і, щоб не потрапити в біду, все живе має здатність захищатися, люди, звірі, комашки, птахи. Рослини також мають способи захисту свої, адже рослини не можуть ані заховатися, ані втекти зі свого місця, бо міцно прив’язані своїм корінням до матінки-землі. А тому кожна рослинка виробила свої способи захисту від нападників. А хто вже знає, як уміють захищатися рослини? (Відповіді учнів). Ось ми з вами подивимось картинки (відео) і побачимо хто як захищається. (Діти розглядають картинки або дивляться відео про рослини). Цікаво, правда?

Ось, діти, гарна кропива,
Зелена і така велика.
Когось вже жалила, бува?
І той відскакував із криком.
Бо жала в неї на листку,
Вона їх швидко розгортає,
Отруту вприскує їдку
І біль людина відчуває.

Ось так захищає себе кропива. Хтось один раз попробує її жала і вже не підійде, щоб зірвати. А хто на собі відчував, як жалить кропива? (Відповіді учнів).

А тепер розглянемо дивовижну рослину, яка дуже гарно цвіте, світло-салатового кольору — це будяк. Бачите, які гарні у нього квіти. До них злітаються дуже багато комах, бо вони відчувають приємний аромат квітів і чують солодкий нектар, що вони виробляють. Але у рослини гострі-гострі шипи на листках і на стовбурі, тому підійти до неї та ще й зламати непросто, вона дуже колюча, просто непідступна! А гострі і довжелезні шипи — це її захист, так вона оберігає себе від ворогів, а комашкам дає радість. А хто, діти, бачив будяка в природі? (Відповіді учнів).

Ось вам будяк. Комусь життя дає,
Солодкий мед, пахучу насолоду.
Ну, а когось безжально коле, б’є.
Хоч квіти мають дуже гарну вроду.

А хто, діти, бачив будяка в природі і, може, відчув колись, як він колеться? (Відповіді учнів).

А ось шипшина — дуже гарна рослина, бо всі її частини від кореня до квітів і плодів — дуже цінні, бо мають лікувальні властивості для людей. Квіти її дуже ароматні і гарні, світло-рожеві, весь кущ просто всіяний квіточками, а запах неповторний і дуже приємний. А от до себе рослина не допускає, до має гострі колючки і, щоб зірвати квіточку, то можна добре подряпати собі руки. Так шипшина себе захищає, щоб не тільки квітами дивувати всіх, а ще й давати дивовижні і цілющі плоди, які лікують людей.

Красивий кущ. А пахне ж як шипшина!
І квітами всіх радує вона.
Цілющий кущик знає цей людина,
Лікує всі хвороби ним вона.
Цей кущ для захисту колючки має,
Це так себе рослина захищає.

А хто, діти, бачив дику шипшину в природі? (Відповіді учнів).

А ось рослина, яку називають молочай. Таких рослин у природі є дуже багато, а назва походить від того, що при зламуванні з рослини виділяється білий сік, схожий на молочко — звідси і назва молочай. Такі рослини мають і лікувальне значення, але бувають і дуже отруйні. Тому до них треба відноситись дуже обережно, щоб не нанести собі шкоди. Іноді сік, який потрапляє на шкіру людини, може викликати опіки, тому молочай не треба ламати.

У випадках, якщо відбувається потрапляння соку на шкіру — виникає значний опік, важко виліковні виразки і запалення. Вплив соку призводить до висипань, подразнень і тяжким алергічних реакцій. Попадання соку молочаю в очі призводить до тимчасової або постійної сліпоти. Ось як захищає себе молочай. А він буває і в декого в кімнаті, у вигляді гарних вазонів Це всі фікуси, пуансетія, рододендрон, цикламен, олеандр та інші.... Тому треба з ними поводитись дуже обережно. Але деякі молочаї мають лікувальні властивості, їх спеціально вирощують, щоб з них готувати ліки. А в кого є такі вазони вдома? (Відповіді учнів).

Рослини наші — це насправді диво,
Привабливі і в кожної своє!
Але вивчати їх завжди важливо,
Бо поміж них і небезпечні є.
От молочай, приваблива рослина.
Зламав легенько — молочко біжить…
Та отруїтись може ним людина,
Ну, а рослинку сік цей захистить…

А тепер подивіться на цю розкішну рослину, вона росте у нас всюди: на пустирях, біля парканів, на подвір’ях — це дурман. Дурман з виду гарна рослина, але дуже отруйна вся — від кореня до квіточок. Тому брати її в руки небезпечно, вона викликає головний біль, психічні розлади, тому й назвали її — дурман. А хто бачив таку рослину в природі? (Відповіді учнів).

Отже, подорожуючи полями і луками, будьте спостережливі, обережні, обачні, не зривайте всього, що бачите, бо можете від того дуже постраждати, адже кожна рослина по-своєму захищається, як тільки може, щоб вижити на цій землі. Вивчайте природу, вчіться спостерігати і ви зрозумієте, що рослини — це великий дар природи, тому що рослина комусь служить домом, достатком, а людина може взяти від природи все найкраще для себе, але може собі нашкодити, коли не буде її вивчати.

А тепер ми з вами підемо на пустир і там розглянемо уважно всі рослини, що нам трапляться. Не чіпайте рослинки руками і не зламуйте листочки та квіточки, а уважно роздивіться, поспостерігайте кого рослинки приваблюють, хто до них прилітає, щоб покормитися, хто на них живе, як уміють захищатися рослини, що в них особливого є.

Вчитель виводить дітей на вулицю, де ростуть різні дикоростучі рослини і проводить з ними спостереження. Діти розглядають рослини кропиви, роздивляються будяки, молочай, блекоту, дурман, чортополох, кущ шипшини та інші.

Вчитель заводить дітей до класу. Діти роблять замальовки і розповідають про свої враження від побаченого та роблять висновки.

Висновки

  • Треба вивчати природу рослин і знати, як вони захищаються.
  • Не можна знищувати рослини, тому що вони для когось приносять велику користь.
  • Треба бути дуже спостережливим і допитливим, а ще любити і поважати природу.

Вчитель. Я сьогодні вам тільки дещо розказала, щоб зацікавити вас, а хто допитливий, той буде сам знаходити інформацію про ці цікаві рослини, щоб розширити свій кругозір і збагатити свій розум новими знаннями, бо це дуже цікаво. Спостережливий буде спостерігати за рослинами і вивчатиме їх, щоб знати, як їх можна використати для свого здоров’я. Тож будьте допитливі і спостережливі, діти! Збагачуйте свій розум новими знаннями, знаходьте нову інформацію, завзято вивчайте науки, бо наука — це світло. Бо, як каже наш народ, «Голова без розуму, що ліхтар без свічки».

☼ Подякувати автору ☼

картка Приватбанку

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Переказ з Приватбанк

Переказ з iPay.ua

Переказ з EasyPay

Переказ з Portmone

Переказ з Банк Південний

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube