☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Активний словничок
Виховне заняття з розвитку мовлення для дітей
Бесіда про мову для молодших школярів

Мета: розвивати у дітей бажання вивчати рідну мову, прагнути вдосконалювати розмовну мову. Виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вживати у мові прислів’я, приказки, порівняння, крилаті вислови.

Учитель.

Мово моя, ти як пісня крилата,
Мила, чудова, весела й сумна.
Ти емоційна, красива й багата,
Для українця найкраща, одна.
Є на планеті народів багато —
Мов й діалектів усіх не злічить.
А серед них рідна мова, як свято,
Бо наймиліше для серця звучить.
Слово до слова — складається мова.
Тож вибирай найдобріші слова.
Щоб зазвучала вона світанково
І щоб була чиста, світла й жива!

Для кожної людини рідна мова найкраща і наймиліша, бо через неї вона пізнає світ, спілкується з людьми і природою, вчиться розуміти людей і довкілля. Щоб спілкуватися, розуміти людей і світ, треба добре знати рідну мову. Діти в школі і вдома повинні наполегливо і регулярно вивчати рідну мову. Але цього замало. Крім того, ще треба любити свою мову, захоплюватися нею і вдосконалювати її. Виникає запитання: як саме вдосконалювати мову, як збагачувати словниковий запас? Давайте про це і поговоримо. Як ви гадаєте, що треба робити для вдосконалення мови? (Відповіді дітей.) Звичайно, треба вчити правила правопису — це беззаперечний факт. А ще треба запам’ятовувати нові слова, щоб збагачувати словниковий запас. А як? (Відповіді дітей.) Ви читаєте тексти, оповідання і зустрічаєте невідоме слово, значення якого ви точно не знаєте. У деяких книжках для дітей такі слова пояснюють. Біля незнайомого слова стоїть зірочка або порядковий номер, а внизу під текстом є примітка — пишеться це слово і дається його тлумачення, тобто те, що воно означає. Такі слова треба запам’ятовувати, тому що вони і далі будуть зустрічатися. Для кращого запам’ятовування можна завести словничок, щоб записувати невідомі слова. А якщо вам трапилося таке слово і немає примітки, тоді що робити? (Відповіді дітей.) У такому випадку потрібно звернутися до тлумачного словника. У ньому подається значення кожного слова. (Вчитель показує тлумачний словник, ще краще коли він є у кожного учня на парті, і розповідає, як ним користуватися. Потім діти пригадують слова, значення яких їм не зовсім зрозуміле і шукають у словнику пояснення.)

Але в такому словнику дуже багато слів, а вам за тиждень необхідно запам’ятати кілька десятків, щоб ними користуватися при спілкуванні. Тому є потреба завести собі такий активний словничок, де будете записувати не лише нові слова, а й цілі фрази, прислів’я, порівняння і крилаті вирази. Чому ми назвали його активним? Тому що словами, що їх туди запишемо, будемо активно користуватися. А чому вирази називаються «крилатими»? (Відповіді дітей.) Хоч слова і не пташки, але мають чудову властивість швидко поширюватися, навіть на далекі відстані. Наприклад, одна людина дотепно висловилась, а всім сподобалось. Люди підхопили цю фразу, і вона, мов на крилах, полетіла по світі. Стала загальновживаною і зажила окремим життям. Вже й тієї людини давно нема, а ось слова, що вона колись сказала, поширилися. Так виникли крилаті слова і вислови. Їх треба не лише знати, а й вживати у своєму мовленні. Уміння їх вживати свідчить про високий рівень мовної культури людини. Наведіть приклади таких слів чи висловів. (Відповіді дітей.) Пропоную вам декілька прикладів крилатих слів. Наприклад: «лабіринт» — спочатку це слово означало палац із дуже заплутаними ходами і величезною кількістю кімнат, з яких важко вибратися. А в сучасній мові слово «лабіринт» означає не лише будову із заплутаними ходами, а й складну ситуацію, з якої важко знайти вихід. «Єгипетські піраміди» — у переносному значенні вживають, коли хочуть передати велике нагромадження чогось — найчастіше хаотично розкиданих предметів. «Книга за сімома печатями» — вислів біблейський. Це книга, що її ніхто не міг розкрити ані на небі, ані на землі, ані під землею, щоб подивитися в неї. Цей вислів вживається, коли зустрічається щось недоступне, незрозуміле, таємне, приховане. Вислів «у поті чола» означає важку працю, великі труднощі, повсякденну важку фізичну роботу. «Допотопний» — кажуть про щось застаріле, давнє, віджиле. «Темрява кромішна» вживається у жартівливо-іронічному контексті, щоб підкреслити темряву. Вислів «терновий вінок» означає митарства, мучеництва, трагізм людської долі. «Антихрист» — посланець Диявола, в переносному значенні вживається, коли хочуть сказати про злочинця. «Чаша терпіння переповнилася» — це означає, що людина більше вже не може терпіти і починає діяти. Ось такі і тисячі інших крилатих висловів вживають люди в своїй мові повсякчасно і, щоб розуміти сказане ними, треба знати ці вислови.

Ось у такий спосіб поповнюємо свій активний словничок, записуючи в нього нові слова, крилаті вислови. Крім того, наша мова дуже багата на прислів’я, які деякі люди доречно вживають у своєму мовленні. А чому б і вам не навчитися вживати у своїй мові народні прислів’я і порівняння, щоб вона стала багатою і гарною? Прислухайтеся до мови людей, запозичуйте найцінніше. Давайте почнемо з порівнянь. Поміркуйте, якщо вам щось непотрібне, то як ви про це образно скажете? (Відповіді дітей.) А можна й так: потрібне як сліпому дзеркало, або потрібне як глухому музика, або так треба як п’яте колесо до воза; а ще кажуть: треба як зайцю стоп-сигнал. А коли хтось зробив нерозумний вчинок, то кажуть: бовть як камінь у воду, або бовтнув як жаба в кашу, вирвався як заєць з-під куща, вирвався як Пилип з конопель. А про людину, котра безладно метушиться, кажуть: бігає як квочка з яйцем; носиться як дурень зі ступою. А якщо хтось поводиться пихато, то кажуть: дметься як жаба на лопуху; наприндився як жаба на призьбу. Коли хтось марно хоче порівняти себе з іншими, то кажуть: коня кують, а жаба ногу наставляє. Про нерозумну, обмежену людину кажуть: тупий як личак або дурний як підошва; як з печі звалився. А якщо хтось образився, то є таке порівняння: надувся як гречаний пиріг; дметься як миш на крупу. І про гарних людей є порівняння, наприклад, про гарну дівчину скажуть: гарна дівка як калина; а про розумного: говорить як по писаному; про доброго кажуть так: добрий як хліб. А зараз наведіть приклади порівнянь, що їх уживають у своїй мові ваші батьки або знайомі, і ті, що їх вживаєте ви. (Відповіді дітей.)

У художніх книжках також є чимало порівнянь. Наприклад, у «Словнику стійких народних порівнянь» (авт. О. С. Юрченко, А. О. Ільченко) наведені приклади порівнянь. А тепер у свій активний словничок запишіть порівняння, що вам найбільше сподобалися. Запам’ятайте, діти, що вживати порівняння треба також доречно і так, щоб не образити людину, а навпаки, допомогти їй виправити свої недоліки.

А тепер і про прислів’я можна поговорити, бо є вони на кожен випадок життя. Існують прислів’я про природу, про людину, про людські вади і досягнення, про поведінку, про працю і ледарство, про добро і зло. А тому звернімося до прислів’я. Прислів’я — це мініатюрний твір, у якому закладена глибока народна мудрість, перевірена віками. Пригадайте прислів’я про працю, навчання. (Відповіді дітей.) А тепер давайте прочитаємо прислів’я про працю. (На плакаті записані прислів’я, і діти їх читають.)

Прислів’я про працю

  • Без діла сидіти, то можна одубіти.
  • Слово — полова, а праця — диво.
  • Яка кроква, така й лата, яка праця — така й плата.
  • Хто дбає, той і має.
  • Без трудів не їстимеш пирогів.
  • Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
  • Праця чоловіка годує, а лінь — марнує.

Тепер прочитаємо прислів’я про здоров’я, бо саме йому і здоровому способу життя українці завжди надавали великого значення.

Прислів’я про здоров’я

  • Здоровому — все здорово!
  • Найбільше багатство — це здоров’я.
  • Весела думка — половина здоров’я.

Прочитаємо прислів’я про розум, науку.

Прислів’я про розум, науку

  • Здобудеш освіту, побачиш більше світу.
  • Добре того вчити, хто хоче все знати.
  • Чого навчився, того за плечима не носити.
  • Голова без розуму, як ліхтар без свічки.
  • По одежі стрічають, а по розуму проводжають.

Насправді прислів’їв є дуже багато. Тому відразу їх важко запам’ятати, а отже, треба їх записувати і вчити, щоб згодом вживати у своїй мові. Отож візьміть свої активні словнички і запишіть ті прислів’я, які вам сьогодні сподобалися найбільше, та вивчіть їх.

Отже, сьогодні ви завели активні словнички, де будете записувати нові слова, крилаті вирази, порівняння, прислів’я і приказки, загадки. Таким чином ви збагатите свій словниковий запас, станете дотепніші, розумніші, багатші духовно. Бо багата і гарна ваша мова свідчить про те, що ви людина розумна, освічена.

Учениця.

Мово моя, ти цілюща криниця!
Є в тобі мудрість і розум століть.
Йду я до тебе, щоб розуму вчиться,
В темряві сонечком ясним світить.
Мово моя, ти багата й велична.
Так мелодійно й чудово звучиш.
Ти, наче ненька, привітна і звична
Бути нас добрими й мудрими вчиш.

Учень.

Хочу я вивчити мову чудово,
Мова — це світле й дзвінке джерело!
Слово до слова — складається мова,
Хочу, щоб слово в нас добре було.
Хочу, щоб слово нас вчило любити,
Щирість щоб завжди бриніла у нім.
З мовою рідною хочу прожити
В цьому чарівному світі дзвінкім.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube