Батьки і діти
Настанови та поради батькам про навчання та виховання дитини у сім’ї

Батьки і діти

Батьки і діти — це любов і сльози,
Це вічне щастя і одвічний біль.
Це — сонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль.
Як на троянді — колючки і квіти,
Так і в житті є радість і печаль.
Високі мрії й дуже різні діти...
Чомусь таке трапляється, на жаль.
Всім хочеться все мати в ідеалі,
Причому водночас і без зусиль.
Щоб щастя без труда і без печалі
Пливло саме у руки звідусіль.
Та у житті такого не буває
Й запам’ятати треба в чому річ:
Зоря щаслива лиш тоді засяє,
Якщо трудитись будеш день і ніч.
А діти — це і щастя, і турбота,
Відповідальність і тривога теж.
Без відпочинку й вихідних робота,
Любов така, яка не має меж!

Бесіди… Вони несуть не тільки інформацію до людей, але й спонукають до активного спілкування, до розуміння нагальних питань виховання дитини. Адже найголовніше у житті — це наші діти, вони — наша тривога і гордість, піклування і переживання, найбільша у світі любов і розрада. То ж як ми зуміємо їх виховати, такими і матимемо. Бо, як каже народна мудрість: «Добрі діти — батькам вінець, а погані діти — батькам кінець». Виховання починається з першого дня народження дитини, тому на це треба звернути велику увагу, щоб дитина йшла у світ не диким Мауглі, а вихованою, мудрою, свідомою дитиною, щоб батьки могли гордитися своїм дитям. Тільки від батьків залежить вихованість і поведінка дитини. По ній можна завжди сказати без перебільшення, у якій сім’ї живе дитина, бо «Найбільший клад — як у сім’ї лад». Недарма ж кажуть: «Коли дитину не навчиш у пелюшках, то не навчиш і в подушках». Тому на виховання треба звертати велику увагу і татові, і мамі. Як приємно дивитись на малу дитину, яка вміє сказати чарівні слова: «Добрий день», «Добрий вечір», «Дякую», «Вибачте, будь ласка», «Перепрошую», «Спасибі»… А ці слова вони повинні найпершими чути в сім’ї, в своїй родині і бути ввічливими з людьми. І цьому повинні навчити своїх дітей батьки, ще коли діти зовсім маленькі, щоб це стало звичкою, потребою у їхньому житті. І не чекати, поки діти підуть до школи, бо в класі дітей багато, а вдома у вас — одне-двоє. То де легше прищепити основи поведінки і моралі, вдома чи в школі? Я написала багато бесід для батьків, щоб розмовляючи з ними про такі складні питання, як виховання, вони могли зрозуміти, що якою б важливою не була їхня робота, як би вони не були зайняті, а вдома у них — найголовніше — це їхні синочки і доньки, які чекають на їхню посмішку, на їхню доброту, співчуття і тепле слово. Тому старайтеся набутися з дітьми, поки вони маленькі. Бо робота буде завжди, а діти виростуть і розлетяться, як пташенята з гнізда. То ж набудьтеся зі своїми дітьми, приділіть їм увагу, віддайте їм свою доброту, ласку і тепло, щоб вам і вашим дітям добре у житті було. Щоб вони згадували своє дитинство, як щиру і незабутню казку. І буде це не по кількості цікавих іграшок, а по тому скільки ви раз посадите до себе на коліна, скільки її обнімете і поцілуєте, пригорнете і вселите в душу надію, любов, терпіння, ласку і доброту. Життя людське скороминуче, а тому не відкладайте на потім палкі пориви любові і щастя, а пригорніть своє дитя кожен раз, щоб відчути і самому тепло палкого дитячого сердечка, любов своєї кровинки.

Батьки і діти — різні вікові групи і між ними в усі віки траплялись непорозуміння, бо старшим здається, що вони все знають і від своїх нащадків вимагають незаперечного виконання всіх канонів, які вони створили у цьому світі. У старших є досвід і мудрість, яких вони набули, набивши на лобі не одну і не дві ґулі. І їм обов’язково хочеться, щоб молоді вчились на чужих помилках, а самі помилок не робили і не набивали болючих гуль на своїх лобах. А молодим хочеться простору для польоту і вони летять у світ довірливо і невпевнено, роблячи ці помилки, щоб набути свого досвіду і своєї мудрості. Та й час постійно змінюється, відкривається людині нове бачення світу, своя мудрість, сучасна мораль та інші горизонти. Старші хочуть постійно оберігати, а молоді — позбутися опіки. Тому і виникають часто між батьками і дітьми різні непорозуміння. Та все це ще нічого. Завжди можна знайти компроміс, щоб були і «кози цілі, і вовки ситі». Але найстрашніше те, що часом стосунки між батьками і дітьми заходять у глухий і темний кут, з якого ніхто не може, чи скоріше не хоче, знайти виходу. І в основі цих подій лежить зло, ненависть, заздрість, безпросвітна лінь, ненажерливість, словом, усі смертні гріхи людського буття, які поглинають найкращі почуття людини. І тоді нема в душі щирості, ласки, доброти, ніжності і найбільшого — великої людської любові, яка змінює людину і світ на краще. А затим приходить біда дорослим і дітям.

Людині треба вчитись бути мудрою, щоб уміти своєчасно змінити гнів на милість, простити і по-іншому глянути на ті обставини, в яких вона опинилась. Людині постійно потрібно вчитись жити між людьми, вдосконалювати свій характер, плекати паростки любові і доброти. І це стосується як молодих, так і старших. А молоді батьки, які тільки-тільки зустрілись зі своїми новонародженими дітками і ще не все уміють, і не все знають, повинні багато читати, звертатись до науки педагогіки та психології і придивлятись та прислухатись до вічної народної мудрості щодо виховання своїх дітей, щоб виростити їх добрими та мудрими, люблячими та щирими, розумними та сміливими, і головне — здоровими душею і тілом, бо поки діти малі — все залежить від батьків. Що закладуть батьки у серце і душу дитини, такою вона і піде у білий світ. А світ наш складний і багатогранний, у ньому нелегко знайти свою стежину, щоб прожити життя в гармонії з природою і людьми, щоб виконати головну місію, з якою людина приходить на Землю — нести у світ доброту і любов. Тому мені хочеться поговорити сьогодні саме про виховання дітей у сім’ї, у тому наймилішому, затишному і теплому родинному гніздечку, з якого усі ми вилетіли у свій час.

☼ Подякувати автору ☼

картка Приватбанку

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Переказ з Приватбанк

Переказ з iPay.ua

Переказ з EasyPay

Переказ з Portmone

Переказ з Банк Південний

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube