☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

На відпочинку
Бесіда про правила поведінки на відпочинку

Мета: розширювати уявлення учнів про те, як треба вибирати місце для відпочинку, ознайомити з правилами поведінки під час відпочинку; розвивати навички правильної поведінки; виховувати повагу до правил.

Як же приємно відпочивати, займатись улюбленою справою, гратись, спілкуватись з друзями, з ровесниками. Це справді — чудово! І ніхто не стане заперечувати, бо відпочивати всім приємно і радісно — дорослим і дітям. Але кожен відпочиває по-своєму, як хто вміє. Проте час дозвілля потрібно використовувати мудро: зміцнити здоров’я, відпочити від щоденних турбот, набратись сил. Для початку ознайомимось з казочкою, може хтось і себе там впізнає та й зробить висновки. Тож, увага!

Вчитель читає казку «Казка про тисячі бід або про те, де гратись не слід».

Ось так проводили свій відпочинок Зайчата, які не завжди виконували правила, не вміли вибрати правильно місце для відпочинку, а тому з ними траплялись різні неприємні пригоди, а щоб таких пригод не трапилось з дітьми, то треба спочатку добре подумати, які наслідки понесе за собою твоя поведінка, що може трапитись, коли ти знехтуєш правила і поступиш так, як тобі або комусь заманулось. Ось, як ти задумаєшся над цим, то згадаєш, як треба вчинити правильно. Це дуже важливо у житті кожного — згадати вчасно правила. А поводитись на воді треба дуже обережно, бо кажуть люди: «Де вода, там і біда». Хоч без води не обійтись у житті нікому, та на водоймах слід бути дуже обережним. Ось прийшов час поговорити про те, як поводитись на водоймах і коло них, бо незважаючи на те, що життя людини обов’язково зв’язане з водою, а люди тонуть і літом, і взимку.

Найголовніше в житті — вміти і вчитись плавати треба змалку, це в житті знадобиться, бо мудрість народна каже: «Те, що вмієш, і те, що знаєш, за плечима не носити».

Запам’ятай!

Не можна йти до води без дорослих.

Не можна купатись у незнайомих місцях. Як народна мудрість каже: «Не знаєш броду, не лізь у воду».

Якщо добре ти попоїв або довго пролежав на сонечку, то кидатись у воду не можна.

На сонечку теж довго лежати не можна, бо ти не просто засмагнеш, а «згориш», тобто твоя шкіра насправді попечеться, а ти можеш отримати тепловий або сонячний удар, що дуже небезпечно для здоров’я.

Ніколи не стрибай з берега у воду головою вниз, бо там може бути різне коріння, дріт, тощо. Течія у річці може принести що завгодно, а ти не побачиш і вдаришся, а травми у воді можуть бути трагічними.

Ніколи не грайся у воді на глибині, не жартуй, бо вода цього не любить.

Це влітку, коли тепло і сонячно, йдуть до річки люди, щоб відпочити, а взимку вода також притягує, бо там свої принади. Можна покататись на ковзанах, в хокей пограти, на санках покататись і т.д. А от тоді ще небезпечніше буває і біда може трапитись з тими навіть, хто вміє добре плавати. Тому треба пам’ятати!

Запам’ятай!

Ніколи не виходь на тонкий лід. Він повинен мати товщину від 15 сантиметрів і бути прозорого зеленкуватого кольору. Ось тоді можна сковзатись.

Без дорослих на лід не можна йти, тому що на річці прорубують ополонки — це для того, щоб риба могла дихати, бо під льодом повітря нема, риба задихається. А що коли ти потрапиш у таку пастку? Вода під льодом тече і має здатність затягувати під кригу все, що потрапляє в неї. А коли людина потрапляє під кригу, врятувати її практично неможливо, тому що вона задихається без повітря, а сама собі не дасть ради.

А ще сильна течія може підмити місцями лід і в тих місцях він стає тонкий, тому там теж можна провалитись під лід.

Біля берега крига може підтанути, через те там легко провалитись, тому будь дуже обережний.

Та коли вже така біда сталась, то треба, звичайно, рятуватись: хоч би втриматись на поверхні, доки прийде допомога. Якщо тобі вдалось вибратись на поверхню, то лежи, розкинувши руки і ноги, щоб не провалитись. А допомогу в такому випадку треба надавати вміючи. А саме: тому, хто постраждав треба кинути довгий шарф або шнурок, палку чи лижу, а самому лягти на дошку і прив’язатись за прибережний кущ, дерево, щоб самому не опинитись у крижаній воді.

Ось така вона вода — холодна, мокра та ще й підступна. А без неї аж ніяк не обійтись, тому думай, перш ніж заходиш у воду або стаєш на слизький лід.

Взимку за холодної погоди, особливо коли мороз і вітер, відкриті частини тіла можуть обмерзнути, а це дуже небезпечно, тому що спочатку шкіра припухає, набрякає і стає червоною, а потім ті місця біліють, Та коли своєчасно не надати допомогу, то ці ділянки шкіри втрачають чутливість і настає некроз, тобто омертвіння. Щоб такого не сталось, треба такі місця, які почали біліти, звільнити від одягу і занурити у воду +18, + 20 градусів, одночасно робити легкий масаж, розтирання, до того часу, аж поки людина не відчує біль, а температуру води доводять поступово до 37 градусів. Вуха, щоки і руки можна зігріти прямо на вулиці, розтираючи їх м’якою сухою шерстяною рукавичкою, але краще в такому випадку зайти до приміщення.

А саночки, лижі, ковзани — це чудова розвага, але при неправильному користуванні може нести загрозу для життя і здоров’я.

Будьте обережні!

Не з’їжджайте під деревами на санках і на лижах, тому що навіть тонка гілочка може боляче вдарити по обличчі або по очах, а то й ще гірше — пошкодити око.

Не їдьте з гірки на тонкий лід — можете провалитись під лід.

Не їдьте з гірки, яка веде на дорогу.

А тепер і для загадок пора прийшла!

Загадки

Що то росте догори коренем? (Бурулька)

Впаде з неба — не розіб’ється,
А впаде у воду — розпливеться.

(Сніг)

Взимку горою, а влітку — водою. (Сніг)

Що приходить тихо, а відходить з шумом? (Сніг)

І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

Вдень вікно розбивається, а вночі саме вставляється. (Ополонка)

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube