☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Перша допомога

Мета: вчити правильно надавати першу допомогу в незвичайних ситуаціях. Розвивати вміння активно діяти, не губитися. Виховувати самостійність, стійкість.

Учитель. У житті бувають різні ситуації, і людина повинна знати, що робити, як вийти з певного становища, в яке потрапила, бо не раз буває так, що від маленької подряпини, від комариного укусу, людина може важко захворіти, а то й загинути. А щоб не сталося нещастя, уважно послухайте і запам’ятайте.

Чудова пора — літо! Скільки всього цікавого навколо, стільки привабливого, що хочеться обов’язково піти до річки, до озера, на квітучий луг, у співучий ліс. А там є свої мешканці, які не лише літають, повзають, співають, а й захищають свою територію і свою безпеку, а тому кусаються і жалять. І якщо бути дуже безпечним і не звертати на це уваги, то можна потрапити у біду.

  • Якщо тебе вкусила гадюка (а майже всі гадюки отруйні), то на тілі будуть ранки у вигляді крапочок, що через них проникає у кров отрута. Якщо гадюка вкусила тебе через одяг, то частина отрути залишилася на одязі і в кров її потрапило менше. А от, коли вона вкусила у незахищену частину тіла, тоді страшніше, бо вся отрута йде у кров і швидко діє. Ранки набрякають, у людини починається слабість, блювота, пронос, біль у животі і втрата свідомості. У разі укусу треба діяти негайно, а саме: накласти тісну пов’язку вище місця укусу, щоб отрута не поширювалася. Ранки потрібно змочувати, прикладаючи серветки з розчином перманганату калію. Відсмоктувати отруту ротом дуже небезпечно, тому що в роті можуть бути маленькі ранки і отрута попаде в кров через них. Якомога швидше потрібно доправити потерпілого в лікарню, та коли самопочуття погіршується, треба дати йому гарячий чай чи каву, серцеві ліки (це повинен зробити хтось із дорослих), тобто надати першу долікарську допомогу.
  • Якщо тебе вжалила бджола чи оса, буде дуже боляче, але це не смертельно. Укуси бджіл чи ос становлять загрозу для життя. Та коли укус один, ти з цим впораєшся. Спочатку треба обов’язково вийняти жало, що його бджоли та оси залишають у тілі, щоб припинити доступ отрути в організм, а потім змочити місце укусу нашатирним спиртом. Можна ще зробити холодний компрес із 3 % розчином борної кислоти.
  • І комарі також небезпечні, тому що вони можуть бути носіями небезпечних хвороб. Від їхніх укусів людина може важко захворіти. А чи знаєш ти, що комар чоловічої статі не кусає людину, а кусаються лише комариці? Це тому, що для продовження роду їм потрібні червоні кров’яні тільця. От і нападає вона на людей і тварин, п’є кров. Щоб вони завдавали тобі менше неприємностей, користуйся засобами від комарів. Ти не раз відчував, як після комариного укусу спухає тіло, свербить і набрякає.
  • Дуже небезпечні укуси скорпіонів і павуків-тарантулів. Укуси ці дуже болючі, а крім того, від них гинуть люди. Наступає слабість, головний біль, блювота, пітливість. Треба швидко надати першу допомогу (як при укусах бджіл та ос) і доправити потерпілого в лікарню.
  • Якщо тебе вкусила собака, треба відразу обробити рану перекисом водню або розчином марганцю. Краї рани змазати йодом і обов’язково звернутись до лікаря. Якщо рана велика, треба перев’язати її стерильним бинтом.
  • А якщо ти вдарився, то також потрібно надати допомогу, бо удар — механічне пошкодження м’яких тканин. Вони частково руйнуються, кров із судин виливається під шкіру і утворюється синець. Це теж небезпечно, особливо, коли ці синці м’які. Тоді вони можуть загнивати і доведеться різати те місце, якщо своєчасно не надати кваліфікованої лікарської допомоги. А перша допомога така: спокій, холодний компрес і туга пов’язка. Через день призначається тепло, щоб швидше розсмоктався синець. Така сама допомога надається в тому випадку, коли ти розтягнув зв’язки. Але обов’язково треба звертатися до лікаря у будь-якому випадку, щоб переконатися, що ти у безпеці.
  • А якщо ти впав, особливо з висоти, то може бути струс мозку. Якщо легка форма струсу, то в дитини паморочиться в голові, нудить, шум у вухах, може бути блювота, короткочасна втрата свідомості. А от коли важка, то людина може втратити свідомість надовго, навіть на кілька днів. Але в будь-якому випадку потрібен повний спокій. Нашатирний спирт нюхати не рекомендується, транспортувати потерпілого теж не можна. Дитину треба покласти на спину, щоб голова була на підвищенні, а на голову кладуть холод.
  • Людина відчуває сильний біль, коли у неї перелом кісток. Тоді вона не може поворухнути рукою чи ногою, те місце напухає. Перша допомога така: кінцівку фіксують, наклавши шину поверх одягу, і перев’язують (забинтовують). Можна використати підручні матеріали: вологий картон, планки, дощечки, палки. Довжина цього матеріалу має бути такою, щоб захопити суглоби. Внутрішню частину, що на неї кладуть кінцівку, вистеляють м’якою тканиною або ватою, шарфом, хусткою... У такий спосіб потерпілого транспортують у лікарню.
  • Якщо тобі щось потрапило в око, то також дуже неприємно, бо мушка, комашка, пил, що потрапив на слизову оболонку ока, викликає сильний біль, боязнь світла, сльози. По-перше, ніколи не три око, тому що можеш поранити рогівку ока. Треба змочити ватку в теплій воді і промивати око в напрямку до перенісся. Якщо це не допоможе, то верхню вію можна відтягти вперед і вниз, а сильне виділення сліз вимиє стороннє тіло. Коли ж і це не допомогло, то можна нижню вію відтягти вниз, дивитися при цьому треба вгору, тоді можна оглянути, де те тіло, що спричиняє біль, і видалити його.
  • Якщо тобі ненароком щось потрапило у ніс, то не слід користуватися пінцетом, тому що тільки далі заженеш, треба негайно звернутися до лікаря. Це саме треба робити і у випадку попадання чогось у вухо. Лише спеціаліст може правильно видалити стороннє тіло. Дуже боляче, коли у вухо потрапила якась комаха, тому що вона рухається, хоче сама вибратись і таким чином спричиняє сильний біль. Тоді у вухо можна влити камфорну олію, а потім промити теплою водою, також можна використати і рослинну чисту олію.
  • Як ви гадаєте, що треба робити, коли почалася носова кровотеча? Треба сісти, голову трохи підняти, а крило носа притиснути до носової перетинки. У ніздрю, що з неї тече кров, можна вставити тампон з вати, змочений у перекисі водню. На перенісся та на потилицю треба покласти холод.
  • Якщо ти поранився, порізав палець, руку, ногу, то перше, що ти маєш зробити — це промити рану перекисом водню, її краї змазати йодом або зеленкою і зав’язати стерильним бинтом. Якщо ж сильно йде кров, то треба її спинити, затиснувши судинку, з якої вона витікає. Можна накласти і тугу пов’язку, щоб спинити кровотечу, та негайно доставити потерпілого у лікарню, бо тугу пов’язку довго тримати не можна (треба не більше години).
  • А якщо тобі в дихальне горло потрапив шматок їжі? Тоді ти закашляєшся, а кашель допоможе викинути цей кусочок назовні. Коли ж ні, тобі потрібна допомога. Треба дитину нахилити вниз і постукати між лопатками рукою, а якщо і це не допомагає — мерщій до лікаря!
  • Небезпечним також може бути отруєння. Ознаки його залежать від характеру отрути: це може бути нудота, блювота, серцева недостатність, а може настати збудження і судоми. Звичайно, в першу чергу треба з’ясувати, чим отруїлася людина, щоб врятувати її. Спершу необхідно видалити отруту зі шлунка, у деяких випадках потрібно промити його, дати випити 2—3 склянки теплої води і викликати блювоту. А потім негайно до лікаря.

Запам’ятай!

Чистота — це запорука здоров’я. Частіше мийся, подружися з водою і ніколи не починай їсти, не помивши рук, бо на них є чимало мікробів.

Здавалося б, сидиш у хаті, їси, а ти то вдавився, то в око комашка потрапила, то у вухо комар залетів... Небезпека підстерігає на кожному кроці. Як добре, коли ніщо нікому не загрожує. Будь уважний до себе, пам’ятай про те, чого тебе навчають. А в разі небезпеки ніколи не розгублюйся, а вмій надати допомогу не лише собі, а й своїм друзям і просто стороннім людям. Цим ти собі і комусь можеш врятувати життя і здоров’я.

Загадки

Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця:
Голос тоненький, а ніс довгенький.
А хто його вб’є, то свою кров проллє. (Комар)

Удень дрімає, а вночі на вогонь вилітає. (Метелик, комаха)

Будинок багатоквартирний,
Внизу у ньому є віконце.
Лиш зверху він здається мирний,
Коли гуде під теплим сонцем. (Бджоли у вулику)

Квітка дівчинку вкусила,
Ось яка у квітки сила!
Це не квіточка була —
Жалить діточок.... (Бджола)

Летить — виє, сіло — землю риє.
Чорне тіло, чорний вус,
Наче справжній сажотрус. (Жук)

Сидить завжди собі в темниці,
Мереживо плете без гачка й без спиці. (Павук)

Цілий день літає і всім набридає.
А вечір настає, тоді перестає. (Муха)

Не звір, не птиця, а ніс, як спиця. (Комар)

Мереживо з тонких ниток, та не змотати їх в клубок. (Павутина)

Прислів’я та приказки

  • Бджоли раді цвіту, а люди — меду.
  • Бійся не того собаки, що бреше, а того, що лащиться.
  • Вивченого пса нічим не підкупиш.
  • Гадюка як не вкусить, то засичить.
  • Добру людину бджола не кусає.
  • До собаки підходь ззаду, а до коня — спереду.
  • З собакою дружи, а палку в руках держи.
  • Ужалений змією і мотузки боїться.

Практична робота

  • Надати допомогу потерпілому з переломом руки; з переломом ноги.
  • Обробити самому собі рану на пальчику (поріз ножем), спинити кров; допомогти товаришеві.
  • У твого друга йде кров з носа. Надай йому допомогу.
  • Надай допомогу хлопчикові, якого вжалила оса.
  • Тебе вкусив пес, що треба зробити?
  • Які твої дії, коли в дихальне горло потрапив шматок їжі?
  • У тебе паморочиться в голові, нудота, ти щось несвіже з’їв, що в такому випадку будеш робити?
  • У поході твого друга вкусила гадюка. Твої дії?
  • Дівчинка впала з дерева і сильно вдарилась, у неї великий синець на нозі. Яку допомогу ти можеш надати?
  • У вухо заліз жучок, тобі дуже боляче, ніхто не знає, як тобі допомогти. А ти знаєш?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube