☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Пожежі в лісі, в полі, на болоті — причина недбалої та байдужої людської діяльності. Що призводить до виникнення пожежі в лісах, на полях і на торф’яних болотах. Як треба поводитися в довкіллі, щоб зберегти флору і фауну від вогню
Бесіда про правила протипожежної безпеки

Мета: дати учням поняття про те, що причиною пожеж на болотах, у лісах і на полі може бути недбала і байдужа людська діяльність. Розвивати навички правильної поведінки, вміння небайдужого ставлення до довкілля. Виховувати любов до природи, активну громадську позицію.

Обладнання: малюнки і фотографії картин природи до пожежі і після неї.

На дошці вивішені картини природи: ліс, поле, болото. Звучить спокійна музика про природу.

Учитель. Погляньте, діти, як гарно довкола! Чарівний ліс манить до себе загадковою казкою. У полі легенький вітерець гойдає дивні квіти і трави. А на болоті йде своє життя, там лелека шукає собі обід, а в очереті пташка бугай замаскувалася, що й не видно її. Кожна місцинка має свою неповторну красу. Це наша Україна. Вона в нас одна-єдина і її треба дуже оберігати, бо природа неповторна, як і кожна людина на Землі. А як треба оберігати землю, діти? (Відповіді дітей.) Так, природу треба любити, не нищити деревце, кущик чи квіточку, не ламати і не зривати її, не топтати і не смітити. Але є ще одна проблема. Це нищівний вогонь, який іноді виникає у цих неповторних місцях. Необережна поведінка людини з вогнем може призвести до страшної трагедії, яка не лише знищить усю красу, але й загубить тисячі життів. У вогні можуть загинути всі тваринки, котрі там жили. Вони безпомічні перед страшною стихією. А тому людині треба задуматися над цим. Ось погляньте, що сталося з цією красою, яку ви щойно бачили на картинках, після того, як там побував вогонь. (Учитель вивішує картини природи після пожежі.) Що ви можете про це сказати? (Відповіді учнів.) Так, не скоро заживуть рани землі, не скоро відновиться флора і фауна у цих вигорілих і знищених місцях. Тому сьогодні ми з вами поговоримо про те, як треба поводитися в природі, щоб зберегти природу такою гарною і привабливою, як ми її бачимо на цих картинах. (Учитель демонструє картини природи.)

Учень.

Зелений ліс — це дивна казка.
Там соловей щебече навесні.
Там гріє квіти сонечкова ласка,
І линуть найчарівніші пісні.
А в полі вітер ніжний повіває,
Гойдає квіти й трави запашні.
Уся природа квітне і співає —
Усе це любе й дороге мені.
Бо я закоханий у край свій веселковий,
Де стільки дива, радості, пісень.
Краса безмежна, вітерець шовковий
Мені дарує щастя кожен день.

Учениця.

Природу треба берегти й любити.
Краса земна — тендітна і жива.
Усе прийшло у білий світ, щоб жити.
Тому ти шкоди не завдай, бува...
З вогнем ніколи ти не бався,
Тоді вогонь не друг, а ворог злий.
Ти не всесильний і не зазнавайся, .
А стримати свої бажання вмій.
І не розпалюй вогнища-багаття,
Воно природі шкоду принесе.
Ти краще прояви своє завзяття
І прибери, порозчищай усе.
Та посади дерева й гарні квіти,
Щоб все росло, співало і цвіло,
Щоб всі могли співати і радіти
Й усе живе в гармонії жило.

Учитель. А й справді, щоб усе в гармонії жило, то треба берегти і любити свою землю, захищати, а не нівечити її, бо краса дуже ніжна і тендітна. Її не можна нищити, руйнувати, ламати. А найгірше — це коли довкілля палає у вогні. Щоб цього не сталося, чого не можна робити, діти? (Відповіді дітей.) Так, не можна гратися сірниками, запальничками, не можна нічого підпалювати збільшувальним склом, тому що вогонь — це страшна стихія, яка нищить усе на своєму шляху. У вогні можуть згоріти поля, ліси, будівлі, звірі і люди. Вогонь нікого не пошкодує, а лише нищить. Тому треба поводитися в природі дуже обережно. Не можна гратися з вогнем, бо від необережного руху може спалахнути сухе гілля, солома чи сіно. І його дитина вже не загасить, бо не зможе вона впоратися з таким лихом. А іноді діти бавляться поблизу поля, де росте жито, пшениця, овес чи ячмінь. Граючись сірниками, вони часом забувають про те, що збіжжя в будь- яку мить може спалахнути, що й іноді трапляється. Гра з вогнем поблизу поля — небезпечна!

І в лісі гратися з вогнем не можна. Чому? (Відповіді дітей.) Ліс — це великий дім для рослин, звірів, комах і птахів. Людина в ньому гість. А в гостях треба поводитися чемно, не пустувати. Гратися з вогнем суворо заборонено! Тому що звірі бояться не лише вогню, а й диму. Вони тривожаться, втікають зі свого житла, щоб врятуватися. А некерований вогонь може поширитися по всьому лісу і знищити все на своєму шляху.

Хтось, напевно, захоче запитати, де можна гратися з вогнем? Ніде не можна, бо це небезпечно для вашого життя. А може, на болоті можна? Там же вода є і хіба болото може горіти? Звичайно, може. Що таке болото? Болото — це колишнє озеро, яке за тисячі років заростало рослинами, що відмирали і падали на дно. Відмерлі рослини спресувалися під власною вагою і утворився торф. А торф дуже добре горить. І от в суху літню пору, коли довго не було дощів, вогнище, розпалене на такому болоті, може спричинити вигоряння торфу. Таку пожежу загасити досить важко. Про це і справді можна сказати, що горить під ногами земля. Запам’ятайте, що вогнище розпалювати на торф’яних болотах — дуже небезпечно! Тоді чадний дим простеляється на десятки кілометрів, усе живе на болоті гине від високої температури і диму. А тому, щоб не сталося пожежі ні в полі, ні в лісі, ні на торфовищі, треба виконувати такі правила. (Вчитель вивішує плакат з правилами або записує їх на дошці.)

Запам’ятайте правила!

  • Не можна гратися з вогнем у довкіллі.
  • Ніколи не розпалюйте вогнища поблизу поля, на якому росте збіжжя.
  • Не розпалюйте вогонь у лісі, поблизу мурашників, під деревами, кущами, а лише у пристосованому для вогнища місці і в присутності дорослих.
  • Не паліть вогнищ на торф’яних болотах, щоб торф, який знаходиться там, не загорівся.
  • Не грайтеся сірниками, запальничками, збільшувальним склом, петардами, бо все це може призвести до пожежі у довкіллі.
  • Пам’ятайте! Гра з вогнем призводить до біди.
  • Любіть і бережіть свою землю.

А людина приходить у світ для добра. Тому вона не повинна чинити зло у природному середовищі, де поряд з нею живуть різні рослини і тварини, а навпаки — насаджувати дерева і квіти, розчищати джерела і струмочки. Змалку вчіться це робити, щоб вирости добрими, чуйними, справедливими, уважними, лагідними, привітними і милосердними.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube