☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Правила поведінки під час виникнення пожежі. 101 — служба порятунку. Про що повинна знати кожна людина, коли виникла пожежа. Правила користування вогнегасником. Дим — страшний ворог під час пожежі. Що треба знати і вміти, щоб вберегти своє життя
Бесіда про правила протипожежної безпеки

Мета: розширювати знання дітей про правила поведінки під час виникнення пожежі. Дати поняття про те, що повинна знати кожна людина, потрапляючи в екстремальну ситуацію. Розвивати вміння користуватися вогнегасником і підручними матеріалами. Виховувати увагу, обережність і сміливість.

Обладнання: малюнки, плакати.

Учитель. Як ви гадаєте, діти, вогонь — це найстрашніша стихія чи ні? Обґрунтуйте свою думку. (Відповіді дітей.) Чому люди його бояться? (Відповіді дітей.) Як можна врятуватися від вогню? (Відповіді дітей.) Дійсно, вогонь — найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого не залишає живим на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а Вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що заповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним газом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися. Але вогонь завжди потрібний людині, бо він дає світло і тепло. Тому людина приручає його. Та іноді він виходить з-під контролю. Як тоді бути? Як з ним боротися, коли щось уже горить? (Відповіді дітей.) Сьогодні ми про це і поговоримо.

У житті трапляються різні ситуації. Якось ненароком ганчірка потрапила на газову плиту і спалахнула. Ти схопив її, але вона обпекла руку, і від нестримного болю ти кинув її на підлогу. А вона впала на штору і та спалахнула. Вогонь поширюється надзвичайно швидко і ти не знаєш, що робити. Але запам’ятай! Ніколи не панікуй. Перший вогонь можна залити склянкою води. Другий — відром води, а до третього вогню треба викликати пожежників, бо сам не впораєшся. Якщо трапилося таке лихо, то не біжи і не ховайся, а заливай пожежу водою, доки вона ще маленька. Зірви ту штору, на підлозі її загасити легше. Якщо пожежа почалася на підлозі, то на те місце можна кинути мокрого рушника, щоб накрити полум’я і не дати йому поширитися. Що це дає? (Відповіді дітей.) Так, вологий рушник чи мокра ганчірка закриє полум’я і не допустить до нього повітря, тому вогонь погасне. Тоді на нього ще й наступити можна, щоб зовсім збити полум’я і не дати розгорітися знову. Можна ще й водою залити те місце. Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з одного предмета на інший. Тоді бери вогнегасник (сьогодні ми навчимося ним користуватися) і поливай ним вогонь. Тільки не панікуй і не ховайся, а гаси його. Буває, що вся кімната відразу наповнюється їдким димом — це горить штучне покриття підлоги. На цей випадок тобі самому потрібен рушник, щоб ним замотати обличчя і ніс аж по самі очі, а тоді гаси чим маєш: водою, мокрим простирадлом, старайся накрити і збити вогонь. І обов’язково зателефонуй за номером 101 — це служба порятунку! Вона обов’язково допоможе. Але ти в цей час не ховайся, бо тебе у будь-якому куточку дістане дим. Він так само страшний, як і вогонь, бо має також дуже високу температуру і чадний газ. Якщо сам не можеш впоратися з пожежею, що виникла, то кричи, клич на допомогу людей, доки не приїхала пожежна машина, біжи на вулицю, але ніколи не ховайся, бо це може призвести до загибелі. А тепер розглянемо вогнегасник, який може допомогти при виникненні пожежі. (Учитель показує вогнегасник і пояснює, як ним користуватися згідно з інструкцією. Діти розглядають плакати, на яких зображені різні типи вогнегасників і правила користування.)

Пожежа може виникнути не лише від сірника чи газової плити, вона може бути викликана і електрикою. Наприклад, ви вмикаєте праску і не бачите, що там ізоляція перетерта. Ввімкнули, а два проводи з’єдналися, і почав горіти шнур. Що робити? (Відповіді дітей.) Ніколи не можна електрику заливати водою. Це найстрашніше, що ви можете зробити. Спочатку треба вимкнути рубильник, щоб не надходив струм, або вийняти вилку з розетки за допомогою сухої звичайної ганчірки чи гумової рукавиці. А от тоді вже гасити пожежу відомими вам способами: вогнегасником, мокрою ганчіркою і т. д.

Учитель. Але не в кожному домі є вогнегасник. Коли його нема, то треба користуватися водою, мокрим простирадлом, вологими рушниками, щоб накрити полум’я і не дати вогню вийти з-під контролю. Не забудьте захистити свої легені від диму вологим рушником, шарфом чи хустиною. Це дуже важливо. Але найважливіше те, щоб ви ніколи не допустили такої біди. Для цього треба знати правила протипожежної безпеки і ретельно їх виконувати.

Запам’ятай!

  • Не грайся з вогнем — це небезпечно!
  • Не грайся сірниками — це призводить до біди!
  • Не грайся запальничкою — це може призвести до пожежі!
  • Не запалюй свічку, коли раптом зникло світло. Користуйся ліхтариком!
  • Не користуйся без дозволу батьків газовою плитою.
  • Не залишай на газовій плиті без нагляду чайник чи каструлю.
  • Коли йдеш з квартири, то вимкни всі електроприлади і газ.
  • Коли почуєш запах газу — телефонуй за номером 104. Це газова служба.
  • Коли виникла пожежа, телефонуй за номером 101.
  • Електроприлади, що загорілися, ніколи на поливай водою і не бери мокрим рушником, а спочатку відключи їх від електрики рубильником.
  • Щоб вийняти вилку з розетки, коли замкнулися проводи, обмотай руку сухим простим рушником або одягни товсту гумову рукавицю і витягни вилку.
  • Ніколи не ховайся в закуток, а біжи до людей, на вулицю, клич на допомогу, телефонуй за номером 101!
  • Перед телефоном повісь табличку з найнеобхіднішими номерами і напиши їх великими цифрами: пожежна допомога — 101, міліція — 102, невідкладна медична допомога — 103, газова служба — 104. А також запиши робочі телефони тата і мами, щоб сповістити їх у разі потреби.

Доповни речення

  • Я ніколи не граюся ..., тому що ....
  • Я завжди дотримуюсь ..., щоб ....
  • Я люблю ... , а тому ... .
  • Я хочу прожити без ..., а тому ... .

Загадка

Він тихесенько висить і ніколи не шумить.
Та як десь вогонь палає, він аж піну випускає. (Вогнегасник)

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube