Про що співає земля — бесіда друга
Бесіда про довкілля для учнів початкової школи

Дивна ніч чарівна тихо казку шепоче,
Земля натомилась і спить.
А перше проміннячко лиш залоскоче,
Вона прокидається вмить.

І враз озиваються хори пташині,
Співають дерева в гаю.
А вітер, що тихо дрімав у долині,
Посвистує пісню свою.

Співають дзвіночки, біленькі ромашки,
На сонці роса виграє.
На всі голоси задзвеніли комашки.
І кожен співає своє.

А ти піди цієї ранкової чарівної пори в зелений співучий ліс. То нічого, що ніжки заросиш, зате побачиш такі дива! Перші промені сонечка пронизуються крізь листячко дерев та кущів цілими пучками, освітлюють дивовижні мережива, виплетені павуками-умільцями. А на тих шовкових ниточках тремтить прозора роса і виблискує всіма кольорами веселки, виграє у променях сонця, мов коштовне каміння. Ліс стоїть зелений-зелений, умитий чистою росою, величавий і такий співучий, що аж дух перехоплює! Дивовижна краса!

А яке чисте, напоєне ароматами квітів, дерев і трав, повітря! Дихаєш і наче наповнюєшся еліксиром здоров’я. І все, на що не глянь, ховає щось загадкове, утаємничене і дарує людині свою любов. Не віриш?

Ось поглянь — рослинка з зеленими трійчастими листочками, кущик заввишки не більше 20 см, а з-під листочка визирають невеличкі червоненькі, ароматні, ніжні, приємні на смак, солоденькі ягідки. Це сунички — дуже корисний лісовий дарунок. І не тільки приємні ласощі, а ще й чудові ліки. Споживай їх протягом усього часу, доки вони є, і ти зцілиш свій організм, збагатиш його вітамінами, вони благотворно впливають на нирки, печінку, шлунок. їж, скільки заманеться, і ти станеш здоровим, бо в ягідках суниць є дуже багато вітамінів, корисних речовин. Суниці треба їсти при гіпертонії, вони допомагають позбутися глистів; корисні при проносах та ще й екземи лікують. І, навіть, якщо вони у деяких людей викликають кропивницю, то їх можна вживати, але через півгодини після прийняття їжі або разом з іншими продуктами. їх можна заготовляти на зиму: посушити ягоди. Отож, вклонися низенько кожній ягідці, зірви і поклади до рота, бо вона вмита чистою росою і дуже корисна та смачна. Ця рослинка корисна вся: і листочки, і квіточки, бо теж мають лікувальну дію. Взимку корисно пити чай із сухих стеблинок суниці, особливо при захворюванні органів травлення. От яка чудодійна суниця лісова!

Трохи згодом ліс подарує тобі ще одне диво — чорницю. Росте ця ягідка на маленьких галузистих кущиках з дрібним листячком, яке і взимку зелене. Оселяється ця рослинка на дуже бідних ґрунтах, у вологих місцях, де завжди присутні листяні мохи, поруч зі своїм супутником — багном. Ягода дуже смачна і корисна, хоч пофарбує твого ротика у чорний колір. З неї можна наробити всякої всячини: і вареників, і пиріжків, варення, мусів, джему, соку, та ще й насушити на зиму. Та все ж вона найкраща сирою, бо це ягода цілюща. Вона допомагає при ревматизмах, гастритах, розладах шлунку, при порушенні обміну речовин, захворюванні шкіри, нирок, недокрів’ї. Вона й ангіну вилікує, і при опіках допоможе. Ця рослинка вся корисна, бо листочки, стебельце її мають лікувальну силу. А ще про ягідку чорниці кажуть, що це космічна ягода, бо вона зміцнює здоров’я космонавтів, особливо шлунок, і поліпшує гостроту зору! А маленькі, дрібні квіточки чорниці — це чудові медоноси, мед з чорниць дуже ароматний і смачний. Вклонись і цій ягідці, зірви і з’їж на здоров’я, вона ще й умита цілющою росою літнього лісу. Чорниці дозрівають у червні та липні, а найбільшу цілющу силу мають ті ягоди, які зібрані на Івана Купала, так у народі кажуть, а народ знає, що каже!

Затим надходить пора на іншу лісову ягідку — брусницю, кислувату яскраву червоненьку ягідку. Росте вона на низеньких кущиках, до 20 см заввишки, з цупкими темно-зеленими листочками, які і взимку приваблять твій зір, бо рослина вічнозелена. Брусниця надзвичайно цінна ягода. Вона містить у собі різні цукри, органічні кислоти, вітаміни A і C, дубильні речовини і т. д. Ти їх теж можеш їсти в необмеженій кількості — чим побільше, вона зміцнить твій шлунок, захистить від багатьох хвороб. Допомагає ягода при подагрі, ревматизмі, розладах травлення, діє як сечогінний засіб. А зберігається брусниця свіжою півроку, тому їж і насолоджуйся, додавай собі здоров’я. Добре, щоб ягідка була в домі цілий рік у вигляді варення, джемів, бо і вони мають цілющу дію на організм. Уся рослинка теж лікувальна, листячко її збирають навесні і сушать, а потім з нього роблять настої і відвари. Чай з листочків дуже смачний і корисний для шлунка кожному. Отож, знову поклонись ягідці, зірви, з’їж і подякуй за її доброту.

Пізніше настане час для журавлини. Ти вже вийшов з лісу і забрів на болото. Де-не-де берізка росте, а під ногами сфагновий мох — м’якенький, як подушечка. А в ньому іскринки яскраво-червоної журавлини. Її так багато! Це теж вічнозелений чагарничок, але за цілющою силою незрівнянний і незамінний під час лихоманкових хвороб. Ягода дуже кисла, з неї готують киселі, екстракти, а соком, розведеним з водою, тамують спрагу. Ягоди використовують при отруєнні чадним газом, вони поновлюють, додають сили хворим. Їх порівнюють з виноградом, бо є в них усього, як і у винограді, і навіть більше. Збирають їх за три рази: у жовтні, коли вони тверді, але довго лежать і м’якшають. Збирають пізньої осені — тоді вони кислі і соковиті. А підсніжна ягідка найсолодша, але така журавлина довго не зберігається. Та завжди вона дуже цінна, бо має багато вітамінів, допомагає під час хвороби і дає людині силу. От і цій ягідці вклонись низенько, не лінуйся заготовити побільше, щоб протягом усієї зими пити відвари, киселики та смачний сік із журавлини. Це додасть тобі сили, здоров’я і, звичайно, радості.

А от червону калину ти одразу впізнаєш, бо і росте вона поблизу води у лісі, а, може, і під твоїм вікном. Вона приваблює кожного навесні своїм цвітом, а восени червоними, надзвичайно красивими ягодами, у кожній з яких є маленьке сердечко. Великий і пишний кущ немов запрошує до себе. Та й усе в ньому не тільки красиве, а й дуже корисне: кора, листячко, квіти, плоди. Ягоди можна їсти, особливо вони смачні після перших приморозків. Їх уживають свіжими і роблять різноманітні сиропи, варення, киселі, морси... Але ягідки ще й лікарські, бо поліпшують роботу серця, мають тонізуючу і в’яжучу дію. Сирі ягоди жують при отруєнні чадним газом, а ще при сильному сухому кашлі. Радять їх уживати при туберкульозі. Розім’яті плоди кладуть на рани, уражену шкіру, екземи. У медицині широко використовують квіти калини і кору при застудах, судомах, кровотечах.

Тільки пам’ятай, що стебло, з якого зняли кору, не можна залишати на пні, бо увесь кущ пропаде, загине.

Народ наш любить калиноньку, вона є символом України. Садять її у садках, попід вікнами, бо з весни до пізньої осені вона милує око людини, дарує силу і здоров’я. От на Волині, між чудовими озерами Світязь і Пулемецьке є мальовниче село Пульмо. Там під кожною хатою росте кущ калини. І восени горять чарівними вогниками грона калини під вікнами кожної хати і радують людські серця красою. І це створює незабутнє враження, яке западає в серце. Такого забути неможливо! Квітки і ягоди її вишивають на рушниках і серветках, на одязі. На весіллях ягодами калини прикрашають коровай.

Ось з якими чудодійними рослинами ти ознайомився. Але це ж не все. Кожна рослина про щось розповість тобі, якщо ти будеш допитливим, уважним. Якщо у твоєму серденьку житиме велика любов до природи, захопленість, ніжність і велике бажання більше знати про великий і чарівний світ, у якому тобі випало щастя жити.

Прислухайся до гомону землі. Ліс і степ, луг і річка, море і небо співають свою неповторну пісню життя. Все закликає тебе бути добрим і мудрим, щедрим на любов і доброту. Вчись любити, берегти цю невимовно красиву Землю, яка все зростила для тебе, для твого добра та здоров’я, тільки вивчай довкілля, придивляйся, прислухайся, люби його, і ти почуєш, зрозумієш, про що співає земля.

☼ Подякувати автору ☼

картка Приватбанку

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Переказ з Приватбанк

Переказ з iPay.ua

Переказ з EasyPay

Переказ з Portmone

Переказ з Банк Південний

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube