☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Сім кольорів щастя

Мета: розширювати уявлення дітей про те, що кожна людина — творець свого щастя. Розвивати вміння перемагати себе, щоб бути щасливим. Виховувати старанність, наполегливість.

Учитель. Кажуть, що число сім — магічне. Мабуть, це і справді так. Бо ж у світі багато чого позначено числом сім: сім днів у тижні; «Сім раз відміряй, а раз відріж» — каже народна мудрість; є сім смертних гріхів, що посилаються людині, щоб вона їх переборола; а ще є сім чудес світу; а ще від щастя людина буває на сьомому небі; і книга за сімома печатями є, і, мабуть, ще багато чого іншого позначається числом сім. Саме тому воно і є магічним. А чому б і ні? Адже найкраще запам’ятовується те, що повторюється сім разів! Ось і задумайтесь, чи не магічне це число? Чи відомо вам ще щось про число сім? (Відповіді дітей.)

А мені найбільше подобається веселка, що виграє сімома дивовижними кольорами. Ці кольори утворюють веселковий міст через усе небо і по ньому хочеться пробігтися, бо він неодмінно заведе у чарівну казку. А ще, мені здається, є сім кольорів щастя. Ви можете заперечити мені, що, мовляв, щастя не має кольору. Ні, у щастя, як у веселки, є сім кольорів. Щастя — кольорове, воно — веселе, дивовижне, радісне, прекрасне, захоплююче, піднесене! Воно наділяє людину силою, впевненістю у собі. А ви як гадаєте, щастя кольорове? Доведіть свою думку. (Відповіді дітей.)

Перший колір щастя — це життя, що його подарувала мама. Вона дала кожному з нас найцінніше — життя! Вона виносила свою дитину, народила її в муках і пригорнула вперше в житті кожного з нас, обігріла теплом, нагодувала, подарувала любов. Без неї ми не побачили б цього дивовижного, незбагненного і такого цікавого світу. А тепер виберіть з веселки колір, що ним змалюєте це найбільше щастя — жити! Я дозволяю вам самим виділити з веселки відповідний колір. (Кожен учень малює кольоровим олівцем свій колір на білому аркуші паперу. Кілька дітей пояснюють, чому саме такий колір відповідає життю.)

Другий колір щастя — бачити навколишній світ у різнобарв’ї, у формах і кольорах, рухах і в спокої. А ще поглядом можна виразити безмежну любов до людини. Чи не так? Кажуть, що очі — це дзеркало людської душі. Воно і справді так. Бо очима можна про все сказати, якщо вони зрячі. Виберіть колір, бо як тільки заплющите очі — одразу зникнуть усі кольори, і стане темно та страшно. (Діти малюють другу дугу, вибираючи власний колір, і пояснюють свій вибір.)

Третій колір щастя — це можливість чути багатоголосий світ. Прислухайтеся до весняного пташиного співу, до чистої і мелодійної української пісні, до кожного голосу, до рідного слова, до дзюрчання струмочка, плескоту хвилі на річці, одвічного шуму вікових лісів, і ви зрозумієте, яке це щастя чути світ! Виберіть і для цього дива свій колір. Бо у слові і пісні, у кожному звукові є безмежна любов, безмежна ніжність і найщиріші почуття. А як без цього прожити у світі? Ви знаєте, що як тільки ви міцно-міцно затулите вуха, то пропадуть чарівні звуки і оніміє світ, тоді ви зрозумієте, як це страшно. (Діти малюють третю дугу своїм кольором і пояснюють свій вибір.)

Четвертий колір щастя — це можливість відчувати світ на дотик. Коли ви відчуваєте дотик маминих і татових рук, а на своїй щоці — теплий і дуже лагідний дотик їхніх губ, які так ніжно цілують вас. У цьому стільки любові, тепла, щастя! Хіба без цього можна прожити? А ще ви можете відчути тепло і холод, гладеньку і шорстку поверхню різних предметів, визначити своїми пальчиками їхню форму. Ви бігаєте і стрибаєте босоніж по прохолодній травичці, плетете з квітів віночки, відчуваєте все, що відбувається у світі всіма органами чуття! А ще кожному дуже хочеться, щоб нас обнімали і пригортали дорогі руки, коли нам сумно і боляче, коли хтось образив. Це має бути дуже теплий колір, виберіть його. Бо як прожити в світі без тепла? (Діти малюють четверту дугу веселки своїм кольором і пояснюють свій вибір.)

От ми підійшли і до п’ятого кольору щастя — це здатність відчувати запахи: п’янкі аромати квітів, соснового лісу і степу, скошеної трави, запах рідної оселі і свіжого хліба, теплого молока і рідної школи. Усе це має свій незабутній запах, який приваблює, створює атмосферу затишку і спокою. Пригадайте, як пахне в хаті на Трійцю, коли підлога вистелена лепехою, а всюди трава чебрецю, любистку, гілочки молодої берези і квіти, квіти... У цьому кольорі стільки любові і радості, бо ми вдихаємо свіжий аромат весни і перших квітів. Усе має свій запах. А тепер уявіть на хвилинку, що все це щезло і вже нічого не пахне... Ви уявляєте, яким би став світ? І я не уявляю. Тому виберіть і для цього щастя свій колір. (Діти вибирають свій колір і малюють нову дугу, пояснюючи свій вибір.)

Шостий колір щастя — це смак. Якби його не було, то ми ніколи б не знали приємного смаку солодощів і гіркого смаку редьки, солоного і кислого, терпкого і пекучого, приємного і не дуже. Ось яке ми маємо щастя. І в ньому теж бринить любов. Пригадайте, з якою любов’ю ваша матуся готує обід, пече пиріжки і тістечка. А ще тут так багато турботи про вас. Візьміть з веселки і для цього щастя свій колір, яким він буде? (Діти малюють ще одну дугу і пояснюють свій вибір.)

А ось і сьомий колір щастя — це здійснені наші мрії. Це все, про що ми мріємо, на що сподіваємося, про що постійно думаємо, може, навіть, недосяжне, нереальне, але ми так хочемо, щоб воно здійснилося! І раптом мрія стає реальністю, вона здійснюється — ось справжнє щастя! Тоді у людини, немов крила виростають, їй хочеться літати, творити, сміятися, співати! Вона щаслива. Людина завжди прагне до того, чого в неї нема, чого їй бракує. І от, коли все, про що вона мріяла, здійснюється — настає щаслива мить. Вона приносить нам радість, надію, сповнює наші серця любов’ю, наділяє високими почуттями. Це щоденне наше щастя, без якого важко жилося б у світі. Візьміть у веселки і для цього щастя колір! (Діти малюють останній колір своєї веселки, пояснюючи свій вибір.)

А тепер підправте олівцями свою веселку щастя. Вона дивовижна. Чи не так? І хоч кольори розташовані, можливо, і не в такому порядку, як у справжньої веселки, але наше щастя має теж сім кольорів — магічне число!

Отже, зробіть висновок про те, що таке щастя для вас. Як ви уявляєте своє щастя? (Відповіді дітей.) Чи ваше щастя має сім кольорів чи, можливо, більше? (Відповіді дітей.) Намалюйте свою веселку щастя і напишіть, що таке щастя у вашому розумінні. (Діти пишуть твір на тему «Що таке щастя».)

Можливо, щастя має більше кольорів. Хто знає. Та я знаю лише одне, що воно — різноколірне, барвисте і світле. І нехай у кожного з нас щастя буде веселковим, чистим, бо людина приходить у світ для добра і для щастя.

Вчитель читає казку «Сім кольорів щастя».

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube