☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе

Мета: дати учням поняття про те, що означає шанувати себе. Розвивати шанобливе ставлення до себе і до оточуючих людей. Виховувати повагу до людей, людяність, доброту, щирість у стосунках.

Учитель.

Виростай, дитино, щира і привітна,
Від людей хороше, добре переймай.
І не трать зусилля, щоб була примітна,
А довкіллю й людям ти добра бажай.
Шануй батька й неньку — буде скрізь гладенько,
Недругам і друзям ями не копай.
Честь свою і совість бережи пильненько,
Зла ніколи в світі людям не бажай.

Ось такі поради хочеться дати дітям, котрі ростуть і йдуть у світ. А світ цей складний. У ньому зустрічаються радість і щастя, смуток і горе. Тому треба вчитися жити у цьому цікавому і складному світі, щоб бути справжньою людиною. Кого ми називаємо справжньою людиною? «Хіба я не справжня людина?» — подумає хтось із вас. Фізично всі справжні, адже не роботи ми, а люди. Але треба, щоб і духовно, і морально ми відповідали всім нормам суспільства. Бо справжня людина — добра і культурна, вихована і розумна, щедра і щира, чесна і працелюбна. От бачите, які вимоги ставить суспільство перед кожною людиною. Хтось, може, скаже, що від вас багато вимагається... Звичайно, немало. Але треба прагнути до цього. От уявіть собі, що перед вами двоє дітей. Один спокійний, врівноважений, поступається місцем у транспорті іншим людям, говорить ввічливі слова... Другий галасливий, кричить, ображає всіх, штовхається, виганяє з гойдалки малих дітей, щоб самому покататися... Хто з дітей вам більше подобається і чому? (Відповіді дітей.) А тепер поміркуйте: на місці кого з них ви самі іноді буваєте? Чи завжди ви поводитеся як вихована дитина? Отож запам’ятайте правило: умій дивитися на себе зі сторони і оцінювати правильно свої вчинки.

А тепер скажіть, що більше вам подобається: коли на вас кричать, коли вами всі незадоволені чи коли вас хвалять, ставлять у приклад іншим? (Відповіді дітей.) А чому саме дорослі бувають іноді незадоволені поведінкою дітей? (Відповіді дітей.) Це буває тоді, коли діти вередують, кричать, не вміють поводитися в громадських місцях, просторікують, поводяться нахабно. Адже дітей змалку вчать простих правил поведінки у сім’ї, в садочку, в школі, але не кожен цю науку засвоїв. Чому? А все тому, що діти не вміють себе шанувати, поважати, вони думають, що їм все дозволено і все зійде з рук. І доки вони малі, декому це сходить з рук, але дехто з них несе покарання вдома. Бо якому татові чи мамі сподобається така поведінка його дитини? Тому запам’ятайте ще одне правило: вчи і виконуй правила поведінки в людському суспільстві. Якщо ти знаєш правила поведінки і виконуєш їх, то це означає, що ти поважаєш і себе, і всіх, хто навколо тебе. Тоді до тебе люди також ставитимуться з повагою, вони заступляться за тебе, допоможуть, коли треба. Якщо ти не хочеш виконувати цих правил, навіть коли їх знаєш, і поводишся нахабно, то хто тебе поважатиме? Тебе всі навколо зневажатимуть і не будуть любити, ставитимуться до тебе, як до дурника, це в кращому випадку, бо що з дурника візьмеш? У народі кажуть: «Не одяг прикрашає людину, а добрі діла». Бо, як би ти гарно не вдягнувся, твоя поведінка тебе видасть і покаже: добрий ти чи поганий. А той, хто людям добра бажає, той і собі має. Тому запам’ятайте ще одне правило: «Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе».

Між однолітками зазвичай є діти-лідери, що керують усіма у дворі або в класі. До їхньої думки прислухаються інші, їх іноді бояться, а тому не заперечують ніколи, не висловлюють свого невдоволення, коли ті неправі, і намагаються догодити лідерові в усьому, щоб бути разом з усіма дітьми в колективі. Добре, коли лідером є активна, розумна і добра дитина. Тоді іншим з ним затишно і цікаво, бо нічого поганого вони не навчаться, а навпаки, багато доброго візьмуть для себе. Але, на жаль, лідерами часто бувають злі, сильні, брехливі, егоїстичні і невиховані діти, котрі тримають інших в страхові, тому що можуть побити і змусити зробити те, що їм заманеться. Вони вихваляються своєю силою та нахабністю і досить часто вимагають від дітей гроші, речі, іграшки та ін. І якщо хтось з них боїться і йде за таким лідером, то нічого доброго з цього не вийде. Народна мудрість каже: «3 ким поведешся, того й наберешся», «3 добрим поживеш — добре й переймеш, з лихим зійдешся — і свого позбудешся», «Лихий доброго псує». І це незаперечний факт. Бо чого може навчити нахаба, підступна і невихована людина? (Відповіді дітей.) Від неї наберешся лише поганих звичок. Тому треба уникати таких «лідерів». І не обов’язково цілими днями вештатися по вулиці з такими дітьми, а краще зайнятися добрими справами, чогось навчитися і витратити вільний час з користю для себе.

Адже у світі є стільки всього цікавого! Ви можете навчитися шити, вишивати, випалювати картинки, зайнятися різьбленням, плетінням, макраме, малюванням, танцями, музикою, спортом, читанням художньої літератури і т. д. А там, можливо, і відкриєте у собі якийсь незвичайний талант. Тільки не лінуйтеся, а пробуйте себе то в одній, то в іншій справі. Не сидіть без діла і не вештайтеся в пошуках пригод. Знайте, що під лежачий камінь вода не тече. Будете мріяти, лежачи на дивані, або безцільно вештатися вулицями — нічого доброго з того не вийде. Треба діяти! У цьому вам допоможуть різні гуртки, що є при кожній школі, а можуть чогось навчити мама і тато, сусіди чи знайомі. Ви тільки добре запам’ятайте правило: все добре переймай, а зла уникай.

Діти, скажіть, чи є у вас якісь захоплення? Хто чим любить займатися після уроків? (Відповіді дітей.) Цікаві заняття — це чудово, адже це може вам знадобитися у житті. Вам завжди буде легко, бо ніколи не буває нудно тому, хто зайнятий улюбленою справою. Такій людині не треба йти з дому і шукати пригод на свою голову, вона і вдома знайде для себе щось цікаве і корисне. А біля неї зберуться ті, хто також уміє щось цікаве робити. Разом буде ще веселіше, бо можна поспілкуватися, музику послухати. І житимуть такі люди у радості і щасті, бо у народі кажуть: «Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого». Запам’ятайте таке правило: добре роби, добре й буде.

Як ви гадаєте, яку людину цінують у суспільстві: працьовиту, розумну, добру чи ледачу, котра нічого не вміє робити, злу, підступну? Чому? (Відповіді дітей.) Які з названих рис характеру притаманні вам? Якими ви хочете бути в житті? (Відповіді дітей.) А що для цього треба? (Відповіді дітей.) Отже, треба рости здоровим, розумним, умілим, щоб тебе люди поважали і любили. А для цього необхідно добре вчитися, виховувати у собі добрі звички, привчати себе до роботи, виробляти в собі силу волі. Адже недаремно народ каже, що найбільша перемога — це перемога над собою. Тому що змусити себе щось робити — найважче, але все ж необхідно, щоб життя ваше було цікавим і змістовним. Бо людина приходить у світ для добра, для щастя і радості. А щоб саме таким гарним було ваше життя, треба старанно працювати, вчитися себе шанувати, щоб шанували люди тебе.

Пам’ятайте всі ті правила, що їх від вас вимагає суспільство: жити з усіма в мирі і злагоді і не рити яму іншим, щоб самим туди не потрапити. Прислухайтеся до думки інших і вчіться від людей доброму, мудрому. Не робіть поганих вчинків, бо «посієш вчинок, виросте звичка», а з поганими звичками боротися дуже важко. І ще одне правило: навчіться слухати настанови своїх батьків. Народна мудрість вчить: «За науку цілуй батька й матір у руку», «Шануй батька й неньку — буде тобі скрізь гладенько».

Сьогодні на уроці ми пригадали багато правил, хоча вони усім вам давно знайомі. Та щоб ще краще запам’ятати, запишіть до свого «активного словничка» ці правила і ті прислів’я, що вам найбільше сподобалися. (Діти записують правила і прислів’я.)

Запам'ятайте те, про що ми сьогодні говорили: шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе! Без людської шани важко у світі жити. А шанує наш народ людей розумних і добрих, щирих і щедрих, привітних і чесних, працьовитих і умілих, людей з чистим сумлінням. Отож і ви будьте справжніми людьми.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube