☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Матеріали для екологічного свята на тему «Ґрунти»

Для початку виходять малі діти, які розкажуть про свою діяльність по збереженню ґрунтів і довкілля. Ось цими віршами. На дошці фотографії дітей, коли вони висаджують дерева.

1 дитина.

Хто любить дерево на цій Землі садити
В ім’я любові, вічності й життя,
Той буде довго і щасливо жити
І не піде ніколи в небуття.

2 дитина.

Бо буде ліс тихенько шепотіти,
Зів’є гніздечко пташка у гіллі.
А пам’ять про людину буде жити,
Й не згубиться ніколи у імлі.

3 дитина.

Ще буде ліс ґрунти оберігати,
Співати буде пісню навесні.
Від суховіїв землю захищати,
І прийдуть дні хороші і ясні.

4 дитина.

Ґрунти родючі стануть і здорові,
Здорові будуть люди на Землі.
Любов несімо в діях і у слові,
Садімо ліс, дорослі і малі!

Пісня на вибір організатора.

1 дитина.

Щоб була наша школа у гарнім віночку,
Ми саджаємо квіти завжди навесні.
Посадили й деревця маленькі в рядочки
І при цьому співали чарівні пісні.

2 дитина.

Хоч малі ми ще зовсім, нас дружба єднає,
Ми буваємо часто у лісі, в гаю…
Бо природа захоплення в нас викликає,
А ще любим без меж Україну свою.

3 дитина.

Й дуже хочемо ми, щоб вона процвітала,
В мирі й щасті успішно й чудово жила.
Й на дорогах земних нас, дітей, зустрічала,
Разом з нами радіти у щасті могла.

Плакат: «Бережімо нашу Землю в ім’я любові, вічності й життя».

Що таке ґрунти

Плакат: «Без ґрунту не може нічого зрости».

На сцені менші і більші діти садять вазони в горщики. Старша дівчинка починає розмову.

— Є на нашій Землі гори, ріки й долини,
Океани, озера, ліси і поля.
І важливо це все для тварин, для людини,
Бо дає всім життя благодатна Земля.
І ґрунти є родючі — це дуже важливо!
— Ой, а що? Ця земля зветься просто ґрунти?
Розкажи нам про це, чи то казка, чи диво?
— Це без чого не зможе нічого рости!
Не зросли б без ґрунтів ні дерева, ні квіти,
Не було б кольорів веселкових, краси…
Ні трави, щоб повсюди могла зеленіти,
І на кінчику квітки дзвінкої роси…
— Розкажи про ґрунти! Дуже хочемо знати,
Це питання цікаве! Загадка для нас!
Ну, без чого не може травичка зростати?
— Без води? Без повітря? Розказуй, вже час!

1 учень. Отож, слухайте: ґрунт — це поверхневий шар суші нашої планети. Він являє собою природне утворення, складається з твердих речовин різного розміру: глини, піску, гравію, рідини і газів. Він утворюється на поверхні землі (у межах двох метрів), має горизонтальне положення і здатний тримати в собі корені рослин, у ньому є органічні і мінеральні речовини.

2 учень. Ґрунт володіє особливим складом, будовою та властивостями. Його природа створювала мільярди років, він заселений своїм мікросвітом, це живий організм, де мікроорганізми закріплюють хімічні елементи у своїх клітинах, а інші ґрунтові безхребетні сприяють виведенню цих елементів з органічної речовини… На ґрунті виростають рослини, які за свій вегетаційний період нарощують величезну масу за рахунок енергії сонця, хімічних елементів, повітря, роси, вологи, дощів, снігу, мінералів землі.

3 учень. Невід’ємну частину ґрунту складають живі організми: коріння рослин, тваринки різних розмірів, що живуть у ґрунті, величезне різноманіття мікроорганізмів. Тому він весь час збагачується від того, що в ньому накопичуються ґрунтовий гумус.

4 учень. Ґрунт — це життєвий простір, житло, притулок, механічна опора, депо насіння. А хто живе у ґрунті ви знаєте? Це дощові черв’яки, павуки, жуки, личинки, кліщі… Вони поїдають залишки рослин і різних живих істот. А ще живуть у ґрунті і хребетні тваринки: кріт, сліпак, мишки, ховрах, бабак… Всі тваринки прискорюють змішування ґрунту, підвищують водну провідність і повітропроникність. А своїми відходами збагачують ґрунт.

1 учень. Ґрунт — це сукупність вологи, елементів живлення, та енергії. У ньому є фосфор, азот, цинк, калій, магній, мідь, а 10% це гумус. У ньому акумулюються і трансформуються речовини і енергія, що поступає до нього від сонця, з води і повітря, а також він виконує санітарні функції.

2 учень. Вам тепер зрозуміло, що таке ґрунт?

Всі. Зрозуміло. Це верхній шар поверхні Землі, де ростуть різні рослини і живуть тваринки та мікроорганізми. Від того, що на поверхні нашої планети є ґрунт, вона така зелена, кольорова, різноманітна і цікава!

3 учень. Ґрунти — це величезне багатство Землі, бо на них ростуть ліси, трава, різні рослини і квіти а також є величезне різноманіття тварин, птахів, комах... А ще рослини, в основному ліси, які виростають на ґрунті, збагачують наше повітря киснем, дають тінь у спекотну днину, оберігають від суховіїв. Люди вирощують різні рослини, тварин, щоб забезпечити себе їжею, житлом, красою… Адже для людини все це важливо і просто необхідно.

Земля — це надзвичайне диво,
Її багатство — це ґрунти.
Тому тут свіжо і красиво,
Та ґрунт потрібно берегти,
Щоб з нього проростали квіти,
Ліси зелені і поля.
Щоб з цього всі могли радіти,
Щоб усміхалася Земля!

4 учень. Родючість — це головна властивість ґрунту. Це здатність задовольняти потреби рослин у елементах живлення, волозі, теплі, повітрі, а також забезпечувати умови їхньої життєдіяльності. Тому поля, на яких люди вирощують продукти харчування, треба збагачувати органічними добривами, розрихлювати, щоб проникала краще волога, тепло і повітря, необхідне для життя рослин.

1 учень. Родючість ґрунту явище відносне і залежить від багатьох факторів, а саме: від властивостей самого ґрунту, від тих рослин, які на ньому вирощують, від сівозмін, від хімічних речовин, від забруднення ґрунтів промисловими відходами, від їх деградації та руйнування.

Причини руйнування ґрунтів

Плакат: «Ґрунти — не казкова криниця, все може раптом закінчиться».

2 учень. Щоб успішно боротися з руйнуванням ґрунтів, треба знати насамперед причину, від чого вони можуть гинути, втрачати свою родючість.

Ґрунти — не казкова криниця,
В якій ні кінця, ані дна.
Все може нараз закінчиться,
Як прийде чарівна весна.
Вміст гумусу зменшитись може
І все від недбальства людей.
Нічого вже тут не поможе,
То ж землю тули до грудей,
З любов’ю постався до неї,
Вона ж тобі все віддає.
Зріднися з землею своєю,
Допоки вона в тебе є.

3 учень. Отож, ґрунти ми повинні берегти і дбати про них, бо ми цілком і повністю залежні від природи і поки ґрунти здорові, то здорові і ситі люди. А коли ґрунти втратять свою здатність відновлюватися і плодоносити, то загине і рід людський. Адже вони формувалися мільярди років, а людство своєю необдуманою діяльність їх може знищити за кілька десятиліть... Що ми вже бачимо на багатьох прикладах людської цивілізації.

На дошці картини знищених ґрунтів.

4 учень. Давайте розглянемо причини руйнування ґрунтів, які вони є.

Картинки на дошці і розповідь про них. Тут вчитель може подати матеріал по-своєму, як він вважає за краще…

1 учень. Це ерозія ґрунтів. Змивання ґрунтів внаслідок нерегулярного поверхневого стоку весняних, дощових вод. Це може бути природна ерозія і іригаційна, внаслідок діяльності людини. Ерозія може бути поверхневою і глибинною, коли змивається поверхневий шар ґрунту і коли заглиблюється і розмиває інші породи.

2 учень. А щоб цьому запобігти то треба насаджувати ліси на схилах горбів, щоб укріплювати ґрунт, проводити гідромеліоративні і агромеліоративні заходи. От ліс насаджувати — це і учні можуть робити, це не така складна і важка справа. Вона доступна школярам. Зате на схилах горбів і гір не будуть утворюватись яри… Не буде розмиватися ґрунт.

3 учень. А ще ґрунти можуть руйнуватися від забруднення — це коли відбувається накопичення хімічних речовин, які негативно впливають на родючість і не можуть допомогти рослинам рости, а вбивають їх. Тому треба їм дати довготривалий відпочинок, щоб ґрунти прийшли в норму.

4 учень. А ще може відбуватися деградація ґрунтів — це погіршення корисних властивостей та родючості внаслідок впливу природних чи антропогенних факторів. Отже охорона ґрунтів — це захист їх від деградації, від забруднення, від ерозії. Це збереження здорових ґрунтів для здоров’я людства. Адже вони формувалися мільярди років, щоб ми могли жити на цій планеті, розвиватися, мати здорову їжу, мати такий розмаїтий рослинний і тваринний світ.

5 учень. А найбільшу шкоду ґрунтам наносить війна, яка їх калічить так само як і людей, знищує повністю, руйнує і вбиває… Земля готувала ґрунти для людства довгі-предовгі тисячоліття, а за одну секунду величезні, глибокі воронки від бомб і мін знищують все. (Фото з інтернету, де чорні цятки — це воронки від мін і бомб).

Невже цього не розуміють люди
І нищать Землю рідненьку до тла.
Війна повсюди, що з Землею буде,
Яка нам раєм для усіх була?
Тепер воронки чорні замість поля,
Де колосились пшениці й жита.
Яка ж дісталась нелегка нам доля,
Молюсь до тебе, Матінко свята…

Збереження і охорона ґрунтів і довкілля

Плакат: «Здорові ґрунти — здорова людина».

6 учень. Земля — це дуже вразлива система. Тут є все для людини, але від її нерозумної, хижацької діяльності може все в одну мить щезнути і з чим залишаться люди? Вже сьогодні знищено багато лісів, а значить менше надходить кисню в повітря… Втрачено багато родючих здорових ґрунтів, а це означає, що може прийти на планету голод, бо кількість населення зростає, а площі для вирощування овочів, зернових культур, фруктів не безмежні… А скільки сільськогосподарських угідь забирають під будівництво міст, заводів і фабрик! А скільки забруднених площ! Це ж і вода стає непридатною для пиття і повітря непридатне для дихання, і вирощений урожай непридатний для вживання у їжу... Все між собою пов’язане…

6 учень. А тому сьогодні треба бити в набат, щоб зберегти і відновити втрачені ґрунти, річки, озера, моря, ліси, поля…

Земля — планета гарна і тендітна,
Краса на ній, як в казці — чарівна.
Вона для всіх і лагідна, й привітна,
А головне, що в Космосі одна
Така незвична, щедра і чудова,
Багата, світла, все на ній живе.
Краса на ній безмежна, веселкова,
У Всесвіті така одна пливе.

7 учень.

Є може й інші, нам ще невідомі,
Але Земля і рідна, й дорога.
На ній людині всі стежки знайомі,
На інших — не була людська нога.
Коли це буде ми не можем знати,
Тому нам Землю треба берегти,
Усе, що є на ній — оберігати,
Й гармонії в любові досягти.

8 учень.

Бездумно всі ресурси витрачати
Нема в нас прав. В природи всі права.
Розумно треба всім хазяйнувати,
Земля маленька, ніжна і жива.
Вона зростила нас. Вона нам — мати.
Дала нам все, щоб добре ми жили.
Тому нам Землю треба захищати
Так, щоб нащадки нас не прокляли.

1 учень.

Щоб зберегти на ній ліси, сади і води,
Ґрунти родючі, гори і поля.
І стати дуже близько до природи,
Щоб квітла й оновилася Земля.
І щоб на ній нічого не зникало,
А лиш примножилось і зацвіло.
Та от людині усього замало,
І от від цього процвітає зло.

Роздуми і підсумок

2 учень.

Сьогодні ми ще просто діти,
І тільки в школі всі вчимось.
І що ми можемо зробити,
Щоб поміняти в світі щось?
Щоб зберегти ґрунти народу,
В здоровім світи жити вік…
Лісами збагатить природу,
Вести хорошим справам лік?

3 учень.

Не знаєш? Але хочеш знати?
Я можу підказать тобі.
Учитись треба й досягати
Завжди вершин у боротьбі.
Як будеш вчитися, творити,
І по шляхах земних іти…
Тоді ти зможеш все змінити
Й довкілля рідне зберегти.
Бо, коли знатимеш причину,
То легше рішення знайти.
Виховуй у собі Людину,
Щоб за собою всіх вести.

4 учень.

Ми й зараз можемо багато,
Ось тільки вдумайтесь на мить.
Ми вміємо м’яча ганяти,
А ліс довкола насадить?
Хіба це складно? Все можливо,
Як є охота й руки теж.
То виросте зелене диво,
Що дивуватиме без меж!

5 учень.

А ліс нам зберегти поможе
Ґрунти від засух і вітрів.
То ж кожен врятувати може
Лісів багато і ґрунтів,
Як вдумливо хазяйнувати,
А не забруднювати все
Та про людське здоров’я дбати,
То це всім щастя принесе.

Плакат: «Бережімо планету Земля в ім’я любові, вічності, життя».

6 учень.

Як будем берегти планету, рідне диво,
Її повітря, води і ґрунти,
То й будуть жити радісно й щасливо,
Усі народи світу, я і ти.

7 учень.

Бо ця планета дивина і казка,
Така вразлива, гарна і крихка.
На ній є все: любов, краса і ласка,
Та доля в неї зовсім нелегка.
То ж бережім найбільше в світі диво,
Свою планету, що для всіх цвіте.
І жити будемо ми радісно й щасливо
То ж пам’ятайте всі віки про те.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube