☼ Подякувати автору ☼

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Христос народжується!
Свято для учнів музичної школи

Вчитель

Свято Різдва — це свято чеснот, джерело наших радостей, перемоги душі над тілом, початок усіх земних свят. Ісус народився і своєю Любов’ю знищив гріх і смерть в людській природі. Але свято почали відзначати вперше лише в 353 році в Римі після промови папи Ліберія, який і започаткував його. А формально в світі Різдво почали відзначати лише в 431 році. Точної дати народження Ісуса Христа ніхто не знає, тому почали святкувати Різдво 25 грудня у день сонцестояння, як перемогу Добра над Злом, Світла над Темрявою…

На сцену виходять колядники з зіркою Вони співають одну колядку і говорять слова.

Хлопчик

Ох, Різдво — найчарівніше свято!
Стільки дивного світла в нім є.
Казки щирої, щастя багато.
Найпрекрасніше свято моє.

Дівчинка

Світле, гарне і радісне свято,
Бо Христос народився в цей день.
Тому радість у світі крилата,
Ціле море чарівних пісень.

Колядка

Хлопчик

Це колядки душевні і щирі,
Люди їх переспівують знов,
Щоб жили всі у щасті і мирі,
Мали Віру, Надію й Любов.

Дівчинка

То ж і ми подружилися з нею,
Бо колядка і щира, й проста.
І співають колядки душею,
Славлять люди Ісуса Христа.

Колядка

Хлопчик

В цілім світі Різдво зустрічають,
Але різні традиції є.
Та ялинку усі наряджають,
Хоч і тут має кожен своє.

Дівчинка

Як святкують Різдво в Україні
Кожен знає, та в казку ходім!
Бо Різдво в українській родині,
Наче диво заходить у дім!

Ведучий. ( Виносить прапорець України і ставить на стіл). А й справді. На Різдво заходить казка в кожний український дім. Бо в кожній хаті вже наряджена ялинка сяє різнокольоровими вогниками, а на столі 12 пісних смачних страв, які закликають кожну родину до столу. Христос рождається!

Дійство. На сцені — стіл. Виходить Мати і кличе дітей)

Мати. А ходіть-но, діточки, до мене, будемо стіл готувати до святої вечері. А я вам буду все детально розповідати. (Діти сходяться, сідають на лавки, на стільчики). От поки ви спали ми з татом вдосвіта вогонь живий розпалили із дванадцяти полін, які заготовляли 12 днів, це для того, щоб цілий рік на кожен місяць приходило до нашої сім’ї тепло та щастя.

Малий хлопчик. А кутю вже зварили, мамо?

Мати. А як же, діточки! Тато ще до схід сонця приніс з криниці непочатої водички і ми в ній зварили дуже смачну кутю із пшениці, бо пшениченька — це символ вічного життя на землі. Заправили її родзинками…

Тато. І маком, якого я натер у макітрі багато-багато. І медом з нашої пасіки… А мед, діточки — це символ вічного щастя святих на небі.

Мати. І узваром, який ми зварили на непочатій водиці з яблучок, грушок, слив, вишень із нашого садочка... І все це зробили ще до сходу сонця, то ж кутя наша і узвар освячені самим Богом! А зараз будемо нашу хату готувати до Святого вечора.

Тато. Ну, ходи, синочку, зі мною, ти у мене найстарший. Ось тобі три колоски, а я візьму непочату воду і підемо в хлів, худобу окропимо, пообсипаємо чар-зіллям, маком-видюком. Та разом і наш Дідух та сінце окропимо водичкою… (Тато і син виходять і повертаються з сіном і Рай-Дідухом і ставлять його у кутку).

Тато. А ось і священний Рай-Дідух і 12 в’язанок сінця, ми його постелимо і на стіл і на долівку.

Дівчинка. А ми будемо на ньому качатися, щоб худоба водилася.

Мати. Правильно!

Мати бере одну в’язанку сінця і розкладає на стіл, а батько розкидає решту сіна на підлогу. Діти качаються на сіні, сміються.

Мати. От, молодці, а зараз будемо стіл готувати до Святого вечора. Ось на сіно постелимо цю скатертину для добрих душ.

Старша дівчинка. А по кутках розкладемо чар-зілля і часник, щоб усі були здорові, а дівчатка вродливі і чарівні.

Мати. Правильно! А тепер накриваємо наш стіл ще однією партовиною — це для людей. Посеред столу ставимо книш і паляницю.

Тато. А тоді поставимо свічку і як зійде перша зірочка, мама нас покличе на Святу вечерю. Наша старша донечка — мамина помічниця, вона буде мамі допомагати, а ми всі підемо закінчувати наші справи…

Всі виходять зі сцени, а на сцену піднімаються ведучі.

Ведуча. Ось так готуються зустрічати Різдво в Україні. Головним тут є Рай-Дідух, який в’яжуть з дванадцяти сніпочків пшениці, жита, вівса, ячменю, льону та лікарського зілля. Обв’язують його кольоровими стрічками, бубликами, щоб був добробут і щастя в родині і на Землі. І книш для добрих духів, та святковий коровай-плетінка на столі, щоб щастя і достаток спліталося і було завжди з людьми.

Ведучий. Перед вечерею усі вдягалися у святковий одяг. А з першою зірочкою мати всіх кликала до столу. Першим сідав господар, а за ним по старшинству інші члени родини, акуратно подмухуючи на лавки, щоб на духа не сісти. На столі стояло 12 пісних страв — це кутя, узвар, горох, капусняк, риба, гриби, голубці, вареники, млинці… Господар вставав, набирав кутю і молився… Вечеря була довгою, за столом говорили тихо, вставали після господаря. А після вечері співали колядки про створення Світу, про Сонце і Добро.

Ведуча. А от зранку починали ходити віншувальники — це хлопці, які ходили від хати до хати і вітали людей зі святом. Люди їх радісно зустрічали, бо всі хотіли, щоб першими зайшли хлопчики, щоб щастя в дім заходило. Ця традиція збереглася і до сьогодні.

Виходить гурт дітей із зіркою і починають співати українські колядки і говорити слова-вітання.

Колядки.

Ведуча. А як же Різдво зустрічають у Польщі? Ви хочете дізнатися, правда?

Ведучий. (Виносить прапорець Польщі і ставить на стіл). То ж помандруємо по Європі!

Ведуча. Різдво у поляків дуже цікаве. А готуються до нього і зустрічають 24 грудня і святкують два дні 25 і 26 грудня. Головним атрибутом свята є ялинка, прикрашена скляними іграшками.

Ведучий. У поляків є свої традиції і свої забобони.

Ведуча. І це правда! Перед святом можете і не йти до сусідів, щоб щось позичити. Ніхто вам нічого не позичить, бо це погана прикмета. Із дому піде все щастя, якщо ви позичите щось…

Ведучий. На ялинку поляки ще вішають багато яблук, горіхів, цукерок і різної мішури. Це, зазвичай, робота дітей. А господині трудяться на кухні, адже треба приготувати найсмачніші страви на всі ці дні, щоб було все на світі.

Ведуча. А от ввечері 24 грудня на столі у них — лише пісні страви. Вони за стіл сідають теж з першою зіркою. Але в них є дуже цікава традиція. Стіл встановлюється тільки біля ялинки, обов’язково! Господар приносить оберемок сіна і стелить під столом. На нього господар кидає сокиру, молоток і камінь для заточування коси. Туди будуть присідати діти і кукурікати, мекати, мукати, щоб тварини водилися. На стіл теж кладуть сіно, щоб нагадати, що Ісус народився на сіні, і застеляють білою лляною скатертиною. І першою на стіл обов’язково ставлять свічку, яку запалять під час вечері.

Ведучий. Але перед початком святої вечері господар ламає оплатку — це спеціально випечені білі коржі лише з борошна і води, що означає чистоту помислів. Всі діляться нею, бажають щастя і просять вибачення один в одного.

Ведуча. А після вечері діти дістають з-під ялинки подарунки, всі співають колядки і йдуть до костела, де проходить всю ніч служба. Вранці ходять колядники, які вітають людей зі святом і співають гарні колядки. Ось послухайте польські колядки.

Колядки Польщі

Ведучий. (Виходить з чеським прапорцем і ставить на стіл). А тепер помандруємо на Різдво до Чехії. Бо там теж на нас чекає просто чарівна ялинка, а на чеських дітей під ялинкою — веселі подарунки від маленького Ісусика (Ежішка). На кожній площі, в кожному костелі і в кожному будинку встановлені ясла з маленьким Ісусом. І це дуже радує всіх і піднімає настрій. Усі живуть в передчутті свята.

Ведуча. А з приходом першої зірочки на небі у родинах малим дітям роздають подарунки з-під ялинки і всі сідають за стіл. А от головною стравою на святковому столі у чехів — є короп, обов’язково! А під кожну тарілочку кладуть лусочку коропа, а ще монетку. Це треба носити в гаманці цілий рік на щастя. А страв на їхньому столі має бути тільки дев’ять. Дуже багато різного солодкого і смачного печива, щоб було і собі, і сусідам. Печиво має бути малесеньким і смачним, щоб аж тануло в роті.

Ведучий. Різдво — це сімейне свято, як і всюди, і ніхто не повинен лишитися один, тому всі стараються запросити до себе одиноких людей.

Ведучий. І ще є цікава традиція у чехів. Вони після вечері починають ворожити на всьому. На воді, на зернах і навіть на яблуках.

Ведуча. А як це?

Ведучий. Дуже цікаво. Господар бере велике і гарне яблуко і розрізає його навпіл упоперек. Якщо виходить правильна зірочка, то наступний рік буде дуже хорошим і вдалим. Давай попробуємо!

Ведуча. Давай! (Розрізають яблуко і всім показують). А після вечері всі теж співають і вітають одне одного. І вранці теж ідуть колядувати. То ж давайте і ми приєднаємось до чарівних чеських колядок у цей світлий вечір!

Колядки чеські

Ведучий. (Виходить з німецьким прапорцем). Цікаво проходить Різдво у кожній країні. А як у Німеччині його святкують?

Ведуча. О! Теж дуже цікаво, особливо для дітей — це казкове свято. Його святкують у Святу ніч з 24 на 25 грудня. А потім мають ще два дні вихідних 25 і 26 грудня. Всі родини 24 грудня сідають за великий стіл і чекають Санту Клауса з подарунками. А з 1 по 24 грудня всі готуються до свята. І щоб легше було його чекати, то дітям дарують календарі із зворотнім відліком з дверима або віконцями на кожен день. Діти повинні щодня відчиняти лише одне віконце і виймати сюрприз — це сувенір, цукерка, іграшка…

Ведучий. От цікаво! Цей період називається Адвента. І в перший тиждень виготовляють віночки з ялинових чи соснових гілочок, прикрашають їх традиційними стрічками темно-червоного і зеленого кольору та іграшками, шишками … На чотири боки ставлять по свічці, на кожен тиждень одну. Раз на тиждень під цими віночками, запалюють свічки і співають гімни Різдву. В перший тиждень запалюють — одну свічку, в другий — дві, в третій — три і перед Різдвом — чотири.

Ведуча. А найцікавішими в цей період — є веселі різдвяні ярмарки, де можна купити все, що завгодно, від зимового одягу, до солодощів. Вони дуже жваві, яскраві і традиційно приваблюють людей.

Ведучий. Весь період Адвенти діти проводять концерти, співають, танцюють аж до 24 грудня.

Ведуча. А от ялинки батьки прикрашають іграшками, горіхами, льодяниками і свічками… І дітей до неї запрошують лише у Святвечір і не раніше, після того, як сходили до церкви. Діти заходять до ялинки, любуються і беруть подарунки. А тоді всі сідають за святковий родинний стіл. Обідають прозорим овочевим супом, коропом, картоплею в сметані, а не десерт печене яблуко з кремовою начинкою.

Ведучий. У німців є традиція хвалити чужу ялинку, за що їх щедро пригощають. Тому вихваляння ялинок — це завжди добре для тих, хто це робить. Є в Німеччині свої різдвяні гімни і колядки. Ось послухайте!

Німецькі колядки

Ведучий. (Виходить з англійським прапорцем і ставить на стіл). А от в Англії основним святом є саме Різдво, а не Новий рік, тому що це свято усіх свят. Від нього пішли всі інші свята: Пасха, Трійця і т. д. І його тут дуже люблять і шанують. І прикрашали на це свято свої будинки люди вічно зеленим плющем, гостролистом, омелою, а ялинку тільки в 19 столітті почали прикрашати. Але вдягають ялинку дуже нарядно, на верхівці чіпляють або Фею, або велику срібну зірку на щастя.

Ведуча. У Святвечір діти лягають спати лише після того, як їм прочитають молитви і різдвяні історії. А до цього вони залишають пиріг з фаршем і молоко для Father Christmas і морквинку для оленя, інакше подарунків не чекай. А от вже 25 на Різдво всі встають дуже рано і дістають з-під ялинки свої подарунки! Який там уже сон, коли стільки радості!

Ведучий. В обід вся родина збирається в одному домі, з’їжджаються родичі з усіх усюд, щоб відсвяткувати Різдво усім разом. Потім розгортають подарунки, а в три години всі слухають промову королеви. Потім ідуть до церкви.

Ведуча. А от на столі у них запечена індичка і ніякої іншої птиці. Це вже давня традиція.

Ведучий. Цікаво, що в Англії дуже поширене вітання один одного листівками. На них пишуть найкращі слова побажання. А от з колядками ходять до Різдва, а не так, як в Україні.

Ведуча. Зате на Різдво дуже популярні дитячі концерти з піснями і танцями, пантомімами на казкові сюжети. Всі веселяться. А які в них колядки ми послухаємо зараз.

Англійські колядки

Ведучий. (Виходить з Ізраїльським прапором). А от у євреїв свята Різдва немає. Хоч саме там народився Ісус Христос. Та вони святкують в цей час (з 16 до 24 грудня) інше дуже важливе для них свято Хануку на честь дива, що сталося в 164 році до н. е. на храмовій горі.

Ведуча. А сталося це диво ось як. Люди запалили на горі лампадку, а в ній було дуже мало олії, якої могло вистачити лише на один день. Та попри все лампадка горіла всі вісім днів, що було справжнім дивом. З того часу євреї і відзначають свято свічок. На честь його співають пісні. Ось послухайте таку пісню…

Єврейська пісня свічок на Хануку

На столі прапорці: український, польський, чеський, німецький, англійський, ізраїльський.

Діти стають по обидва боки стола і читають вірші.

1 дитина

Народи різні в світі є,
Традиції відмінні.
Мені ж найкраще — все моє,
Що в рідній Україні.
Бо йде це з глибини віків,
Бо це душа народу.
Народ у небеса летів
За щастя і свободу.

2 дитина

Він вірить в Бога, в чудеса,
Науку підкоряє.
В його душі живе краса
Й народ про це співає.
Добра і щастя зичить всім,
І світла, сонця щиро.
То ж мудро на землі живім!
Бажаємо всім миру!

Колядка «Щедрик-щедрик»

3 дитина

Вже посівальники з зірками
Ідуть нам хату засівать.
Щоб ми були здорові з вами,
Усі йдемо Різдво стрічать!

4 дитина

То ж двері ширше відчиняйте,
Хай свіжий вітерець влетить!
Різдво до хати запускайте,
Бо це казкова, дивна мить!

Виходять колядники

Колядка

Ми щедро хату засіваєм,
Бо для Різдва прийшла пора!
Всім щастя-радості бажаєм,
Та світла, сонця і добра!

Щоб щедрості було багато,
Добірним сіємо зерном.
Щоб повнилася ваша хата
Любов’ю, ласкою й теплом!

Колядка

Щоб доля ваша розцвітала,
І щоб удача в дім ішла.
Щоб пісня душу пригортала
І завжди в серденьку цвіла.

Хай буде хліб у кожній хаті
І щоб до хліба все було.
Щоб добрі всі були й багаті,
І щастя в кожен дім ішло.

І щоб ломилися комори
Від сала, м’яса і ковбас,
Від огірків та помідорів
І щоб добро було весь час!

Щоб був достаток у родині
Й тепло в хатах і у серцях.
І добра казочка дитині,
І всім удача на шляхах!

Колядка

Щоб ви були завжди веселі,
Хай сяє посмішка без меж.
Хай буде мир у вас в оселі,
І в Україні, в світі теж!

То ж будьте ситі і здорові,
Добробут хай іде у дім.
Хай ваші діточки чудові
Цвітуть, мов квіточки у нім.

Нехай синочки-соколочки
Сміливі й сильні всі ростуть.
Веселі і красиві дочки
Традиції у світ несуть.

Колядка

Ми щедро хату засіваєм,
Щоб злагода була і лад.
Добра і щастя всім бажаєм,
Щоб доля квітла, наче сад!

Колядка. Співають всі діти і гості разом.

Христос народився! Славімо його!

Всі колядки і пісні вибирає вчитель музики або організатор свята на свій смак і розсуд та на ту місцевість, де свято проводиться, бо як кажуть люди: «Що край, то свій звичай». Щасливого Різдва!

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube