Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Велетні-чарівники
Бесіда про довкілля

Мета: розширити поняття про довкілля, зокрема про те, що світ, у якому ми живемо, дивовижний і ранимий і його треба берегти. Розвивати пізнавальні інтереси, вміння бачити красу і захоплюватися нею. Виховувати любов до цього світу і до всього живого.

Учитель. Діти, ви любите казки? Мабуть, немає і дорослої людини, котра б не любила казку. А сьогодні я подумала, що наша планета Земля — де і є найдивовижніша казка у цілому космічному просторі. А як ви гадаєте, наш світ чарівний? (Відповіді дітей.) Виявляється, що на Землі є п’ять велетнів-чарівників, без яких не було б ні людей, ні тварин, ні рослин — нічого живого. Чи знаєте ви, хто ці чарівники? (Відповіді дітей.) Звичайно, ви їх добре знаєте, бо вони завжди поруч, завжди разом з нами. Вони допомагають нам щомиті. Назвіть п’ять велетнів-чарівників, що живуть у нашому довкіллі разом з нами. (Діти називають те, що вважають правильним.)

Ці чарівники всім відомі, і хоча не всіх ми можемо побачити, і жоден з них не схожий на людину — це справді велетні і справжні чарівники. Це — наша планета Земля — жива космічна перлина, на якій ми живемо. Це — Сонце, що зігріває планету, і без його тепла нічого живого не було б. Це — Повітря, що ним дихає все живе. Це — Вода — дивовижна цариця життя. І ще є велика земна людська Любов, без якої людина не може прожити. А чому цих чарівників ми називаємо велетнями? (Відповіді дітей.) Велетні вони тому, що захищають усіх нас, і без них ми не можемо обійтися. Та й справді вони дуже-дуже великі. Велика за розмірами наша планета: вздовж екватора її обсяг становить 40 000 км, а діаметр — 12 756 км. А Сонце у 109 разів більше! Чи ж не велетень? І хоча Сонце знаходиться на відстані 150 мільйонів кілометрів, воно зігріває нас своїм життєдайним теплом. Уявімо на хвилинку, що раптом щезло Сонце. Як ви гадаєте, що може трапитися? (Відповіді дітей.) Не настане світанок, не прокинеться день, буде чорна-чорна ніч і лютий холод, який заморозить усе. Враз усе Живе перетвориться на льодяні скульптури, а потім усе це розсиплеться на дрібні шматочки. І не залишиться нічого живого на Землі, лише бушуватимуть холодні заметілі. Та поки є велетень-чарівник Сонце нічого поганого не станеться. Цей добрий велетень захищає і зігріває Землю, дарує їй життя. І без цього чарівника ніхто не може обійтися. Але кожна людина повинна пам’ятати, що від прямих сонячних променів треба захищатися, щоб не перегрітися, не обпекти шкіру, бо влітку прямі сонячні промінці можуть зашкодити. Тому вдягайте на голову панамку, довго не загоряйте, бережіть себе! Наше любе сонечко нас зігріває, але цей велетень-чарівник може й обпекти!

бліки сонця

Учень.

Ось Сонечко з'явилося над світом,
І стало видно, тепло — скрізь краса!
Все заквітчалось зеленню та цвітом,
На травах срібно виграє роса.
З’явилось Сонечко, і все живе радіє,
І ніжиться в приємному теплі.
А Сонце промінці гарячі сіє —
І стало весело і радісно Землі.
Земля співає, і радіють люди,
Рослини, звірі і пташки малі.
Як Сонце є, тепло і світло буде,
Життя цвістиме на усій Землі.
Тепло і світло. Як без цього жити?
Без світла і тепла життя нема.
І доки буде Сонечко світити,
Минуть нас холод і страшна пітьма.

Учитель. А ось іще один велетень-чарівник — це його величність Повітря! Чому він велетень? Тому що обіймає всю нашу велику планету! Воно проникає в кожну шпаринку і є скрізь. Повітря має свою масу і тисне на кожного з нас з великою силою. Тіло дорослої людини відчуває масу повітря, що дорівнює 12-15 тонн, а на долоню дорослої людини тисне 150 кг повітря. Але ми цього не помічаємо, оскільки зовнішній тиск урівноважується внутрішнім тиском нашого тіла. А ще тому, що звикли, бо ми народилися на Землі і тут живемо. Але повітря можна відчути тоді, коли дуже швидко рухатися. Наприклад, коли висунути руку з вікна потяга чи автомобіля, які рухаються, то відчуєш тиск повітря. Повітря ми не бачимо — це газ, у якому найбільше азоту — 78, 09 % і кисню — 20, 95 %, а всіх інших газів майже у 100 разів менше. Наприклад: аргону — 0, 93 %, вуглекислого газу в повітрі — 0, 03 %. Повітря невидиме для людського ока, прозоре. Коли йдемо, воно нам не заважає, розступається, а потім відразу займає своє місце. Це невидимий велетень і про нього ми й не думаємо. Та якби воно раптом зникло, то через хвилину-другу людина і усе живе загинуло б, вода закипіла б і випарувалась, а все інше згоріло б від палючих променів сонця. Отже, повітря потрібне для життя людям, тваринам, рослинам, а крім того, воно ще й захищає Землю від палючого проміння, від космічних променів і малих космічних тіл, що падають на землю, бо в повітрі вони встигають згоріти, доки долетять до поверхні. А тепер перевіримо, чи довго зможемо обійтися без повітря. Закриємо ніс і рот міцно-міцно і не будемо дихати. (Діти проводять експеримент.) Отже, ви зрозуміли, що за чарівник допомагає нам жити — це Повітря! Без нього ніяк не обійтися. Ось який добрий чарівник-велетень! Казковий, невидимий, але необхідний. Підніміть голівку до неба. Якого кольору небо? (Діти відповідають.) Якщо повітря чисте, то небо насиченого блакитного кольору, а коли в ньому багато пилинок, диму чи водяної пари, то воно білувате. Чим вище підніматися над землею, тим колір неба більш насичений, синій, аж до фіолетового. В повітря потраплюють пил, різні шкідливі гази, дим від пожеж та заводів — все це забруднює повітря і шкодить організмові людини, тому за чистотою повітря треба стежити. Якщо в закритому приміщенні довго знаходяться люди, то вміст кисню зменшується, а натомість збільшується кількість вуглекислого газу. І тоді людині важко дихати, вона може захворіти, якщо тривалий час перебуватиме в такому приміщенні. А тому потрібно часто провітрювати класну кімнату, житлові приміщення. А щоб у наших містах і селах було чисте повітря, треба насаджувати багато садів і парків, лісів, дерев вздовж вулиць, на подвір’ях, адже вони виробляють кисень, яким ми дихаємо.

Учень.

Повітря і не видно, і не чути.
Але без нього нам не обійтись.
Не можна ні хвилиночки прожити.
Ось ти навколо себе подивись.
Все дихає: листочок і травичка,
Метелик, що над квіткою летить,
І пташка, й рибка, й рак, і річка...
Повітря треба кожному, щоб жить.
А он несуть вітри хмаринку білу,
Щоб дощик на поля й ліси пролить.
А он у небо пташка полетіла,
А без повітря як вона злетить?
Повітря — це велике диво, діти.
І все життя — це казка чарівна.
І кожній миті треба нам радіти,
Земля казкова є у нас одна.

Учитель. Тепер ви розумієте, діти, у якій казці ми з вами живемо, серед яких велетнів? А зараз ми звернемося до її чарівності цариці Води! Кожен знає, що це такий самий велетень, без якого не прожити нікому: ні рослинам, ні тваринам, ані людям. Вода не має ні запаху, ні смаку, ні кольору, проста рідина, з якої складається все живе. Людина і більшість тварин складаються на дві третини з води, а деякі рослини — на чотири п’ятих. Вода займає дві третини площі земної поверхні, а суша становить усього третину. Вода є скрізь: у річках, озерах, морях і океанах, під землею і в повітрі. Вона перебуває в рідкому, в твердому (лід, сніг) і в газоподібному (водяна пара) станах. У воді розчиняються солі, різні тверді речовини і навіть гази. Загальна кількість води на планеті не змінюється, але від людей залежить багато. Людська діяльність призводить до забруднення водойм, і вода стає непридатною для пиття і для життя у ній рослин і тварин. Уявіть лише на мить, що вода щезла. Що тоді буде? (Відповіді дітей.) Отже, воду треба берегти, щоб вона не пропала і не забруднилася. Необхідно очищати береги від сміття, розчищати джерельця і струмочки, що замулилися, не спускати у воду отруйних речовин, насаджувати дерева по берегах річок, озер і ставків. Адже недбале ставлення до води призводить до забруднення довкілля і до знищення рослин, тварин та й самої людини. І хоча води на Землі ще багато, та не вся вона придатна для споживання. Морську і океанічну воду пити не можна, бо в ній великий вміст солей.

Вода весь час перебуває в русі — кругообігу. Вона випаровується з поверхні Світового океану та суші і піднімається в атмосферу. А ті опади, що випали у вигляді дощу, снігу, граду на сушу, наповнюють річки й озера, підземні джерела, які в свою чергу повертаються в Океан. Приводять у рух водну поверхню Землі дві сили. Це енергія Сонця, під впливом якої вода випаровується, і сила земного тяжіння, що повертає воду назад і рухає її. Гадаю, ви зрозуміли, що за чарівник ця вода. А коли ми п’ємо воду, то навіть не задумуємося, що це казковий велетень-чарівник, без якого нам не обійтися. І ніхто й не думає про воду, як про велике диво з див!

річка

Учень.

А вода — це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти,
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!

Учитель. Пропоную згадати ще одного велетня-чарівника — нашу Землю. Поки що люди не знають, чи є ще десь у велетенському космосі така гарна, жива планета з таким самим розмаїттям рослинного і тваринного світу. Верхній шар Землі називається ґрунтом. Саме на ґрунтах живуть люди і тварини, ростуть різноманітні рослини. Чи може рости рослина на камені? (Відповіді дітей.) А от на ґрунті ростуть рослини, тому що тут для них є поживні речовини, волога, достатньо світла і тепла. Сама Земля — це велике диво природи, це наш дім і наш захисток. Тому її треба любити і берегти, цінувати, не нищити її, а примножувати її багатства. Нам вона дала життя, і це найдорожче, що може бути. Отже, до нашої планети треба ставитися з повагою, берегти її.

Учень.

Земля — планета голуба й красива,
І для усіх землян — великий дім,
В якому стільки казки, стільки дива!
І ми повинні мирно жити в нім.
Земля — космічна чарівна перлина,
Де є життя, це диво-дивина,
Де є рослини, звірі і людина.
Така планета в космосі одна.
Можливо, є ще й інші десь далеко,
Нам поки не дізнатися про них.
А на землі весна! Летить лелека...
І стільки звуків радісних, живих!
А тут краса і стільки казки всюди,
А на Землі усе цвіте, бурлить...
Тут розум є, живуть розумні люди,
Планета всіх несе в космічні далі.
Куди? Куди? Куди вона летить?
Ми космонавти всі, що ж буде далі?
Як нам цікаво в цьому світі жить!

Учитель. А зараз настав час поговорити про п’ятого чарівника. Це — Любов! Це теж велетень-чарівник, якого не побачиш, його не можна торкнутися. Але його відчуває кожен, до кого приходить цей велетень-чарівник. Її відчуває кожен, хто любить, і той, кого люблять. Це справжнє Диво, що народжує усе найкраще на Землі. Любов — це найвище почуття, яке притаманне людині. А може, і тваринам. Хто знає? (Відповіді дітей.) Адже твій песик любить тебе, і твій котик біжить саме до тебе. Але не вміє про це сказати нашою мовою. Однак ти серцем відчуваєш, що вони тебе люблять. Тебе люблять мама і тато, твоя вчителька, бабуся і дідусь, братик і сестричка, твої родичі і знайомі. Ти купаєшся в їхній любові, як у промінчиках сонячного тепла, тобі добре живеться, бо ти відчуваєш постійну любов, і це зігріває тебе. Тобі є до кого прихилитися, ти щасливий. Але ти й сам любиш маму й тата, свого друга чи подругу, родичів, бабусю і дідуся, своїх песика і котика. Ти відчуваєш, що в тобі живе цей велетень-чарівник. Тільки де він міг поміститися в тобі? Може, у твоєму серці? Може, у твоїй душі? Але ти точно знаєш, що любов у тобі є! Вона жива, бо ти так усіх любиш, що передати словами цього почуття не можна, настільки велика твоя любов! Це найкраще і найвище почуття. Не згуби його. Нехай цей велетень-чарівник живе у тобі завжди. З ним людина стає доброю, терплячою, щирою, щедрою, готового на самопожертву заради інших. А як прожити в світі без любові? Чи може це хтось уявити? Коли з твого серденька зникне раптом Любов, що залишиться? Порожнеча, чорна діра, пітьма... А на її місце замість прекрасного почуття прийде ненависть, злість і т. д. Ніколи не накопичуй у своєму серці зла, образ, ненависті... Вчися прощати людям їхні недоліки, ніколи не тримай у серці образ, вчися любити все на цій казковій планеті, щоб бути Людиною доброю, мудрою, щирою і щедрою. Бо кожен з нас прийшов у цей світ для добра.

Учень.

Любов — це радість, щастя, диво.
Любов — найвище почуття.
З любов'ю ти живеш щасливо
І радісне твоє життя.
І хай любов в серцях палає,
В дитинстві і на схилі літ.
Нехай ніколи не згасає,
А зігріває цілий світ.

Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомилися з велетнями-чарівниками. Ви побували у цій незвичайній казці, яка називається — Життя. Вона неповторна, у кожного своя. Але пам’ятайте про те, що ми живемо на цій казковій планеті лише один раз, намагайтеся прожити своє життя з любов’ю в серці, з добротою у душі. І пам’ятайте, що все на Землі і сама Земля просять у нас захисту і любові, турботи і бережного ставлення. (Учитель вивішує плакат, на якому записані велетні-чарівники.)

Запам’ятайте п’ять велетнів-чарівників, без яких не було б нашого чарівного і казкового світу: Сонце, Земля, Повітря, Вода, Любов.

Перевір себе!

  • Невидимий газ, без смаку і запаху, який складається переважно з азоту і кисню, і без якого не було б життя, називається... (повітря).
  • Прозора рідина без запаху і смаку, без якої не можуть жити ні рослини, ні тварини, ні люди — це... (вода).
  • Розжарена куля, що знаходиться на відстані 150 мільйонів кілометрів від Землі і навколо якої обертається наша планета — це... (Сонце).
  • Планета у космічному просторі, населена живими організмами, має воду і повітря — це... (Земля).
  • Найвище земне почуття, що без нього не може обійтися жодна людина, — це... (любов).
  • Чому і як треба стежити за чистотою повітря?
  • Чому треба стежити за чистотою води? Що треба робити, щоб у водоймах вода було чистою, придатною для пиття?
  • Що потрібно для того, щоб Земля процвітала?

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube