Де руки та охота, там спориться робота
Бесіда про працю для молодших учнів
Мета: Дати поняття про те, що труд, щоденна робота — це основа добробуту, знань, вмінь і навичок людини, її благополуччя. Розвивати бажання трудитися, вміння перетворювати працю на радість. Виховувати любов до праці.
Матеріал для бесіди: Виставка робіт учнів; кращих учнівських зошитів; цікавих виробів, зроблених руками батьків; прислів’я про роботу.
Вчитель. Погляньте, діти, навколо себе. Ви бачите красиві будинки, шикарні автомобілі, гарні дороги, чудові витвори мистецтва. Це все зробили люди своїми руками, силою творчої думки, щоденною працею. А в кожного з вас удома багато цікавих і цінних речей, які зробили ваші батьки. Це і чарівні картини, дивовижні вишивки, ткані і вишиті килими, гарні меблі. А в когось біля хати надзвичайно красиві квіти, від яких не можна відвести погляду, і сад, у якому ростуть дивовижні плодові дерева, які радують всіх своїми смачними плодами. Гарні будинки і дороги, чудові машини, доглянуті поля і сади — це щоденна людська праця, старання, бажання людини змінити своє життя на краще. Все це — велика людська робота. Все це зробили люди своїми руками, силою думки і розуму. Правду каже народ, що без труда нема плода. Якщо нічого не робити, то нічого і не буде, воно не може саме зробитися, до всього треба прикласти силу і руки, розум і бажання, бо треба, навіть, і тоді нахилитися, як схочеш води напитися. Тому з самого малку дітей навчають працювати, допомагати старшим, щоб діти зрозуміли основне правило життя, що без трудів не їстимеш пирогів, а без діла жить, тільки небо коптить. Для людини основа всьому — робота, праця, труд! Та й не тільки для людини. Все живе на землі трудиться, працює, прикладає свої сили і вміння, щоб вижити.
Ви бачили, як ластівка ліпить гніздечко?
А яке гніздечко у ремеза? (Відповіді учнів).
А бачили як шукають корм пташечки? (Відповіді учнів). А бачили, які мурашники будують мурашки? (Відповіді учнів).
А от людина має розум і тому вона може зробити набагато більше, ніж тварина, але людині треба весь вік учитися і працювати, щоб досягти майстерності.
Учень.
— Треба вчитись працювати, —
Тато й мама діток вчить.
І батькам допомагати,
За роботу братись вмить.
Бо без діла сохне сила,
Без труда нема плода.
Бо як виростеш невміла,
Виросте й твоя біда.
Учениця.
То ж берись за діло сміло,
Тільки менше говори.
Хоч мале, та добре діло
Кожен день роби, твори!
От, бджола така маленька,
А працює цілий день.
Їй хвилинка дорогенька,
Ще й виспівує пісень.
Бо ж хто дбає, той і має.
Хто без діла не сидить,
Той усім допомагає,
Вміє в цьому світі жить.
Вчитель. Діти, а поясніть, будь ласка, такий вислів: «Бо як виростеш невміла, виросте й твоя біда». Яка це біда з невмілим виросте? (Відповіді учнів). Правильно, лінь виросте, а ліниву людину ніхто не любить, лінивого не поважають, над лінивим сміються, бо він нічого не вміє.
Учень.
От, для нашого Федота
Люба будь-яка робота.
Він і грядки поливає,
Залюбки город копає.
Нарубати гору дров
Наш Федот завжди готов!
А Панас — ледачий пень,
Пролежати може — день!
То він спить, а то лежить,
То лежить, то знову спить.
Як, нарешті, зголодніє,
Попоїсти є надія.
То ж до столу він бреде,
Може щось смачне знайде...
Але там нема нічого
Для Панаса отакого...
Яка кроква, така й лата,
Яка праця, така й плата.
Вчитель. Правильно, щоб їсти, то треба працювати. Недарма кажуть, що без трудів не їстимеш пирогів. А хочеш їсти калачі, то не сиди на печі. А вчись працювати, приносити користь. Бо не нагнувшись, гриба не знайдеш, а, де руки та охота, там і спориться робота. Тому змалку треба прагнути працювати, щоб виробити навички та вміння. Звичайно, відразу людина нічого не може зробити добре, треба час, щоб навчитися. От згадайте, відразу ви ніяк не вміли гарно написати малі прості палички і складніші букви, але з часом ви навчилися писати і тепер навіть дивно, чого це колись у вас ніяк не виходило! Ось так і все: малювання, вишивка, плетіння і таке інше, за щоб не взявся. Щоб навчитись, то треба потрудитись. Але, як навчишся, то все так легко і радісно, навіть думаєш, чого це в когось не виходить, адже все так просто. Тільки є одне дуже важливе правило: не можна кидати почату роботу, не навчившись її гарно виконувати. Треба вчитися себе заставляти, навіть, якщо зовсім не хочеться цього робити. Взявся робити, то байдики не бити. Тоді і виробляється дуже хороша риса характеру — сила волі! От, так не хочеться копати грядку, важко, піт очі заливає, так би й кинув ту лопату, щоб і не бачити, але ж тато і мама копають, їм теж піт очі заливає, їм теж важко, але ж докопати треба. І ти далі працюєш, хоч і через силу, але доки ти не закінчив роботу не повинен іти. Очам страшно, а руки роблять, бо ти людина, ти маєш силу волі, стійкий характер. Запам’ятай одне: тяжко тому жити, хто не хоче робити, а ти не журись, а за діло берись. Пороби до поту, то й поїси в охоту. Гірко поробиш — солодко з’їси. І потім ти зрозумієш, що добра робота робить з тебе хорошу людину, допомагає тобі в житті долати труднощі, бо хто дбає, той і має. Сталь гартується в огні, а людина — в труді. Як ви розумієте це прислів’я? (Відповіді учнів). Так, в роботі збільшується сила, виробляється воля, гартується характер, набуваються навички та вміння, людина стає сильною і мужньою, вмілою і міцною.
Учень.
Що то за люди білоручки?
Це дармоїди й недоучки!
Вони ж лінуються дарма,
Легкого хлібчика нема.
Тому не кайся рано встати,
А дуже кайся довго спати.
Бо праця всіх людей годує,
А безпросвітна лінь — марнує.
Раненькі птахи роси п’ють,
А пізні птахи слізки ллють.
Учениця.
Хоч не одразу все вдається,
Дитина все одно береться.
Отак потроху та помалу,
А зробить користі чимало.
І вже, дивися, щось уміє,
І вишиває, й добре шиє.
І так весь день, часу не гає,
Комусь завжди допомагає.
Закінчить те, що почала,
Й нову роботу узяла.
За нею лінь не ходить тінню,
Дитина ця не дружить з лінню.
Вчитель. Дуже важливо в кожній роботі не лише сам початок, а її кінець. Недарма ж кажуть, що початок половина діла, а кінець — ділу вінець! По тому, який вигляд має твоя робота, тобто яке має закінчення, судять про тебе. Якщо ти з охотою почав якусь роботу і швидко та добре її виконав, не відкладав на інший день, то тебе похвалять, скажуть тобі гарне слово. Бо кінець діло хвалить. А от відкладати роботу не можна, потім вона не вдається. Недарма ж кажуть, що відкладений тільки сир добрий, а робота — ні. Та коли ти без охоти берешся за роботу, без настрою, то й робитимеш як-небудь, відкладатимеш. тягтимеш довго і без радості. Без охоти нема роботи. Така робота нікому не принесе задоволення, вигляд у неї буде поганий, а про ледачу людину кажуть: «робить тяп-ляп». І всім усе зрозуміло.
Учень.
Що маєш зробити, сьогодні зроби.
Бо завтра вже буде пізненько.
Почате завжди до кінця доведи,
Щоб вийшло і гарно, й гладенько.
Узявсь, не лінуйся і не відкладай,
Бо труд — це велике диво!
В роботу всю думку і душу вкладай,
І житимеш ти щасливо.
Учениця.
Роботу почавши, трудися завжди.
Бо труд — це велике діло.
Всі справи свої до кінця доведи.
Закінчив — гуляй собі сміло!
Хто дбає, той має достаток в житті.
Добробут і славу, й удачу.
Хто трудиться, той не зіб’ється з путі,
Бо він у житті не ледачий.
Де руки й охота, там добра робота,
Труд, праця, майстерність — це диво!
Без праці й роботи нема позолоти,
Берись за роботу сміливо!
Вчитель. Давайте зробимо висновки всьому сказаному. Що важливо для роботи? (Відповіді учнів).
- Почати роботу.
- Працювати з охотою.
- Не кидати початої справи.
- Завершити гарно і вчасно.
- Як завершив усі справи, то можна відпочивати.
- Без труда нема плода.
- Праця звеличує людину.
Вчитель. А тепер прочитайте прислів’я, які є на дошці, і поставимо їх у правильному порядку. (Діти читають розкидані на дошці прислів’я). Діти, складіть розкидані прислів’я в такому порядку, як треба їх виконувати.
- Не почавши, не закінчиш.
- Без охоти нема роботи.
- Куй залізо, поки гаряче.
- Кінець — ділу вінець.
- Зробив діло — гуляй сміло.
- Хто дбає, той і має.
- Без діла слабіє сила.
Вчитель. Пам’ятайте, діти, що вже живе мусить трудитися у цьому житті, щоб вижити на білому світі. Всі тваринки будують собі житло, добувають корм, як хто уміє, вирощують і вчать своїх діток тій майстерності, яку самі мають. А людина має розум, вміє думати і планувати, тому для полегшення тяжкої фізичної праці вона придумала розумні машини, які їй допомагають. Але всьому в житті людині треба вчитися: і фізично працювати, і вивчати різні науки, і вчитися керувати розумними машинами. Тому з дитинства не цурайтеся різної праці, бо той, хто вміє і той, хто знає, за плечима не носить. Знання, вміння і навички — це найлегша ноша, її легко носити, але її треба мати, щоб добре жити у цьому світі. Завжди пам’ятайте, що навіть маленька праця краща за велике безділля, а роботящі руки — гори вернуть.