Здорові діти — здорова нація
Бесіда про здоров’я

Мета: Розширити поняття про те, що від здоров’я дітей залежить здоров’я нації, а значить благополуччя і добробут всієї України, її майбутнє. Розвивати бажання вести активний спосіб життя, берегти і зміцнювати здоров’я. Виховувати хороші звички, які допоможуть зміцнити здоров’я, прищеплювати інтерес до занять фізкультурою і спортом.

Матеріал до уроку. Фотографії, на яких зображені відомі спортсмени і карикатурні малюнки людей з поганими звичками.

Вчитель.

Доброго здоров’я, любі діти!
Вас скликає дзвоник в рідний клас.
Вчитись будемо, співати і радіти,
То ж ростіть здорові, в добрий час!

В добрий і радісний час! Адже здорові діти — це радість і щастя батьків, щастя нашого народу і держави. То ж будьте всі дужі та здорові і будете щасливі та радісні. Народна мудрість каже, що без здоров’я немає щастя. І найбільше в світі багатство — це здоров’я. І це правда. Як це розумієте ви, діти? (Відповіді дітей). Правда, здоров’я всьому голова. Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала, смілива. Тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати і навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо мозок свердлить одна думка — позбутись болю. Тема нашої бесіди — здорові діти — здорова нація. Як ви це розумієте? (Відповіді дітей). Слово нація — це стійка спільність людей, що історично склалася, виникла на базі спільної мови, території, економічного життя і психологічного складу, який проявляється в спільності культури — таке визначення дається в тлумачному словнику. Це весь наш український народ, який прагне, щоб наша держава стала сильною, багатою, красивою і передовою, у якій би всім людям, всій нації жилось спокійно, добре і щасливо. А діти — це майбутнє кожної нації, її завтрашній день. І якщо діти ростимуть здорові, то з них виростуть здорові, сильні, мужні і щасливі люди, які вміло управлятимуть державою, будуть самовіддано працювати, робити нові відкриття, вестимуть здоровий спосіб життя, а це означає розквіт нашої неньки України і щастя для всіх людей, для всієї нації.

1 дитина

Ростіть здорові, в добрий час!
Ідіть в життя сміливі!
Розмовами наповнивсь клас,
Всі радісні й щасливі.

2 дитина

Знов школа нас стрічає всіх
Привітно і ласкаво,
Щоб цілий рік тут линув сміх
І всім було цікаво.

3 дитина

Батьки всі хочуть й вчителі,
Щоб ми росли чудові.
І щоб ішли по цій землі
Розумні та здорові.

4 дитина

Бо хворому немилий світ,
Усе йому байдуже.
То ж бережи з маленьких літ
Своє здоров’я, друже!

Вчитель. А як же берегти своє здоров’я? Хто як міркує? (Міркування дітей). Берегти своє здоров’я — це означає вести здоровий і активний спосіб життя: робити зарядку, ходити в походи, займатись посильною фізичною працею, відвідувати спортивні секції, любити і дотримуватись чистоти, тому що чистота — запорука здоров’я. А ще виробляти в собі хороші звички і уникати та позбавлятись поганих, шкідливих. (Діти уточнюють які звички хороші, а які шкідливі). Треба добре знати і завжди дотримуватись правил поведінки, які всі вивчали на уроках ОБЖД, щоб уникнути неприємностей і нещасних випадків. (Можна, щоб діти повторили деякі правила поведінки у школі та поза школою, на дорогах та інші, на розсуд вчителя).

1 дитина. Є таке прислів’я: «Держи ноги в теплі, голову в холоді, а живіт в голоді — не будеш хворіти, будеш довго жити». А це означає, що треба дбати про себе, одягатись відповідно до погоди, щоб не застуджуватися і не перегріватись, треба дотримуватись норми харчування, не переїдати і не ходити голодним, а споживати рослинну і тваринну їжу, щоб здоровим рости, тому організм дитини цього вимагає. А ще каже народна мудрість, що «Поганому животу й пироги вадять».

2 дитина. А ще є таке: «Подивись на вид та й не питай про здоров’я». Бо ж відразу видно, яке воно у кого. Особливо по тих, хто вже встиг нажити погані звички. Про таких, сміючись, кажуть: «Міцний, як з клоччя батіг».

3 дитина. Правду люди кажуть: «Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачем». Тоді є каяття, та немає вороття. Це стосується тих, хто хоче показати свою вдавану сміливість і не дотримується правил безпечної поведінки, а порушує їх і попадає в різні небезпечні ситуації.

Вчитель. Це ми говорили про фізичний стан людини, про її тіло. А люди кажуть так: «Весела думка — половина здоров’я». Як ви це розумієте? (Відповіді дітей). Давайте згадаємо про сім смертних гріхів, які заважають людині бути здоровою духовно, а значить і фізично. Які це гріхи? (Відповіді дітей). Це заздрощі, жадібність, розпуста, ненажерливість, гордощі, лінощі, злість. Адже, коли вони живуть в душі дитини, то не дають їй спокійно на повну силу рости і розвиватися. В такої людини нерви весь час напружені, вона не може собі місця знайти, а значить неспокійна, стривожена, тобто не зовсім здорова. «Як на душі, так і на тілі», — кажуть мудрі люди. А що ж то весела думка? Це коли людина весело дивиться у світ, коли її серце переповнене любов’ю до людей і довкілля, коли вона добра і привітна, щира і щедра, життєрадісна і доброзичлива. Недарма каже народ: «Слова щирого вітання дорожчі за частування» або «З другом говори ввічливо: від грубого слова близький стає чужим». Та й завжди з самого початку думай, яким буде кінець. І тоді тобі житиметься добре, твоя душа буде здорова і світла, а тіло міцним і сильним.

1 дитина

Сім гріхів не наживай,
А любов у серці май.
Весело дивися в світ
І живи багато літ.

2 дитина

В очі кожному дивись,
А, вітаючись, всміхнись.
Щиро з другом привітайся,
І не злись, не зазнавайся.

3 дитина

І над іншими не смійся,
Бути ввічливим не бійся.
Слів брутальних не вживай.
Всім здоров’я побажай.

4 дитина

Кажуть правду люди зрілі:
Що в душі — те і на тілі.
То ж за розум свій берись,
Бути мудрим змалку вчись.

Вчитель. Ми про все сказали, щодо свого фізичного і духовного стану. Але не згадали про екологію і що може кожен з нас зробити, щоб наше довкілля було чистим і привабливим, щоб ми не боялися дихати на повні груди, напитися водички із струмка, їсти овочі і фрукти не боячись, що захворіємо? (Відповіді дітей). Звичайно, за один день чи й за один рік важко змінити стан речей. Щоб наше довкілля радувало нас, давало здоров’я і силу, а води, грунти, повітря стали чистими, кожен з нас уже сьогодні може багато зробити для майбутнього. Як ви думаєте, що саме? (Відповіді дітей). Правильно, це садити дерева, а не нищити зелені насадження, очищати струмки і джерельця від бруду, бережно і з любов’ю ставитись до навколишнього світу, адже нам у ньому жити. Від нього у великій мірі залежить здоров’я кожного з нас і цілої нації.

А тепер час зробити висновки з усього, про що ми говорили. Чому від здоров’я дітей залежить здоров’я нації? (Відповіді дітей). Що треба робити для того, щоб бути здоровим фізично і духовно? (Відповіді дітей). Ось погляньте на ці картинки (Вчитель показує фото відомих спортсменів). Краса тіла цих людей вражає — це спортсмени, здорові, сильні, витривалі люди. Вам подобаються вони? (Відповіді дітей). А тепер глянемо на інші малюнки (Показує карикатурні малюнки людей зі шкідливими звичками). А ці вам подобаються? (Відповіді дітей). То яким краще бути і чому? (Відповіді дітей).

1 дитина

Хочу я усім сказати,
що здоров’я краще мати,
А ніж хворому ходити
Й світ чарівний не любити!

2 дитина

Бо любов, здоров’я, сила
Нам дають чарівні крила.
Ще дають саме життя
І несуть у майбуття.

3 дитина

Нам долать нові вершини,
Ми — майбутнє України!
Щоб творити і дерзати,
То здоров’я треба мати.

4 дитина

Як зростемо ми здорові,
Як богатирі казкові,
Буде нація здорова
І держава — пречудова!

5 дитина

То чому ж не порадіти,
Ми ростемо, наче квіти,
В колі дружної родини.
Ми — майбутнє України!

Вчитель. Зростатимуть здорові діти, буде здорова нація, весь народ України, буде міцна і багата держава, у якій всі люди будуть щасливими. Тому дбайте про себе, доки ви ще малі, набувайте хороші звички, привчайте себе до активного і здорового способу життя, будьте розумними і мудрими. Ростіть здорові і щасливі. Вас чекає майбутнє! В добрий час і доброго вам здоров’я!

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Як придбати книгу?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube