Краса навколо тебе
Бесіда про довкілля
Мета: вчити дітей бути спостережливими, уважними до природи рідного краю. Розвивати вміння бачити красу, дивуватися і пізнавати світ. Прищеплювати любов до природи.
Обладнання: малюнки, картинки із зображенням пейзажу, олівці, папір.
Учитель.
Сьогодні дощ і вітер свище,
За хмари сонечко зайшло.
Кущі схилилися ще нижче,
І десь поділося тепло.
На двір не вийдеш погуляти,
Бо під ногами плюскотить.
І сірий сум повзе до хати...
Так гірко робиться в цю мить.
Дощ за вікном і злий вітрище
Зриває лист й несе увись.
Ти до вікна присядь поближче
І пильно-пильно придивись.
Дерева вмиті і чистіші,
Зазеленів яскраво луг.
Тож придивіться ще пильніше
На все, на все, що є навкруг.
І ти побачиш справжнє диво
У квітах, що вологи ждуть.
Поглянь, як крапельки красиво
В калюжі свій танок ведуть.
Природа мудра і чарівна,
Приваблива у кожну мить.
То незбагненна, часом дивна...
І треба нам її любить.
Ми, люди, невід’ємна частинка природи. Незалежно від наших життєвих потреб, хочемо ми того чи ні, йде дощ, напуває спраглу землю, наповнює ріки; свище вітер і несе зірвані листочки; страшний смерч налітає і знищує все навколо; світить яскраве сонечко і зігріває довкілля; густий білий, як молоко, туман оповиває всю землю і робить її таємничою; приходять на землю день і ніч; ніжні роси випадають на зелену траву і виблискують діамантами та заворожують душу; чарівна веселка враз встає над рікою і кличе у справжню казку. Природа різнобарвна і дивовижна, мудра і всесильна. Людина — дитя природи і мусить жити за її законами, любити все те, що дарує вона кожному з нас. А дарує вона нам усе для життя: повітря, воду, тепло, світло та їжу. Без цього людина не може жити. Природа нам, як мати, отже, треба її любити і берегти. Збережемо природу — захистимо себе від біди. Наведіть приклади того, що в природі існує взаємозв’язок. (Діти наводять приклади і пояснюють, як вони це розуміють.) Знищення одного виду тварин несе за собою величезні втрати інших тварин, що також зникають від нестачі їжі та від хвороб. Якщо, наприклад, знищити всіх вовків у лісах, то через короткий час почнуть гинути олені, косулі та інші звірі, що на них полювали вовки. А це відбувається тому, що у природі відбувається природний відбір, тобто виживають сильні і витривалі звірі, а хворих, слабких знищують хижаки. Хвора тварина не може швидко бігати, тому стає жертвою, але тоді ніякі хвороби не поширюються серед стада. А коли вовків не стане, то серед здорових будуть жити і хворі тварини, а від них заразяться інші, і через деякий час почнеться епідемія, яка може забрати не лише поодиноких тварин, а й цілу популяцію. У тварин немає лікарень і лікарів, тому лікувати їх нікому. Вовки виконують роботу лісових санітарів. Вони підтримують популяції тварин здоровими і сильними.
Знищення лісів викликає зсуви, які нищать усе на своєму шляху; неправильне розорювання схилів горбів веде до руйнування земельних угідь і виникнення ярів; осушення боліт призводить до пересихання річок, які поповнювалися водами болота; забруднення повітря призводитьдо виникнення «парникового ефекту», що негативно впливає на клімат нашої планети.
Бездумна людська діяльність призводить до згубних наслідків. Природу треба любити і берегти. Адже вона не лише нас годує, напуває, дає повітря для життя, але й радує своєю неповторною красою, наділяє нас талантами бачити цю красу і милуватися нею. А без краси людина не може жити. Треба навчитися бачити її, відчувати і захоплюватися нею, не бути байдужим до навколишнього світу. Краса природи здатна робити людське серце добрим і щирим. Зараз ми розглянемо картини природи на полотнах художників. (Учні розглядають репродукції картин на вибір учителя і описують усе, що бачать на них.)
На полотні ви бачите, що навколо росте багато дерев. Вони різноманітні і не схожі між собою, тому їх люблять малювати художники. Дерева завжди приваблюють людину. Адже вони мають велике значення для неї. Яка користь від дерев? (Відповіді дітей.) Так, дерево дає плоди, що їх людина споживає, дає тінь і прохолоду і таким чином захищає від спеки, дає захисток різним тваринам і пташкам, очищає повітря і воду, дає тепло, з нього зводять будинки, роблять папір і різні вироби, необхідні для людини: меблі, предмети побуту та інше. Адже дерево тепле і легке, міцне і довговічне. А ще дерево приємно пахне. У кожного з них своя особливість. Акація, наприклад, під час цвітіння очищає повітря від різних мікробів. Чи доводилося вам відчувати її неповторний аромат? А горобина цікава тим, що коли зірвати у неї гілочку і поставити у склянку з водою, то через деякий час водичка стане дуже-дуже чистою і її можна пити. А от каштан — це цілюща рослина, його квіти заготовляють для виготовлення ліків, для лікування використовують і плоди. Ще цікавіший волоський горіх, тому що і листя, і квіти, кора і плоди його лікувальні. Плоди використовують і зелені, і стиглі. У стиглих плодах горіха дуже багато вітамінів, а найбільше вітаміну С. Деревина горіха не всихається і не тріскається у готових виробах, вона і не набрякає, тому з неї люди виготовляють різні вироби, бо й структуру деревина має неповторну. А яка корисна сосна! Вона очищає повітря від хвороботворних мікробів, дає смолу. От тому в лісі такий приємний аромат і чисте повітря. Верба очищає своїм корінням воду, тому висаджують верби по берегах річок, озер і ставків. А скільки цікавого можна зробити з берізки! З берести, тобто кори берези, виготовляють різні вироби. У виробах з берести люди і борошно зберігали, і крупи, і ягоди. Багато можна розповідати про кожне дерево. А тепер подивіться на цей малюнок. Які дерева ви бачите на ньому? (На малюнку зображені силуети ялини, сосни, берізки, дуба і верби. Діти відгадують назви дерев.) Молодці, ви відгадали дерева на малюнку по силуету. А чому? (Діти характеризують кожне з побачених дерев і називають відмінності.) Спробуємо намалювати якесь одне або декілька дерев. (Діти малюють.) А тепер намалюємо дощ. (Діти малюють дощ.) У нас це вийде дуже цікаво і не сумно. А коли сонечко вигляне і ми підемо у двір або у ліс, то обов’язково уважніше придивимося до кожного деревця і дізнаємося про нього ще більше. Бо у кожного дерева своє життя, своя доля і свої таємниці.