Громадський транспорт. Види транспортних засобів. Обов’язки пасажира
Виховне заняття для дітей на тему «Правила дорожнього руху»
Мета: розширити поняття про громадський транспорт, види транспорту. Ознайомити з обов’язками пасажира. Розвивати навички поведінки в громадському транспорті. Виховувати увагу, вміння поводитися серед людей.
Обладнання: плакати, малюнки.
Учитель. Автомобілі придумала людина, щоб легше їй жилося, оскільки великий обсяг робіт нині виконують різні машини, а автомобілі швидко відвозять людей на місце призначення, та й почуває себе людина у транспорті досить комфортно. Коли їдеш у транспорті — ти пасажир. А пасажир має обов’язки і правила, що їх він має дотримуватися. Що ж це за правила? З того моменту, коли ти тільки думаєш під’їхати автобусом, тролейбусом, трамваєм, маршрутним таксі, поїздом метро, електричкою чи на татовій машині до школи чи до театру, до магазину чи до парку, ти відразу стаєш пасажиром.
Будь уважний!
- Ти йдеш на зупинку, а там стоять люди, які теж готуються стати пасажирами. Стань за ними, а не пхайся вперед, у порядку черги зайдеш у потрібний тобі транспорт.
- Не ставай на край бордюру, оскільки тебе можуть ненароком штовхнути під колеса транспорту, який під’їжджає до самого тротуару, щоб зупинитися зручно для посадки пасажирів.
- Не метушись і не бігай на зупинці, щоб не заважати людям, бо ти можеш і сам впасти, і людей штовхнути під колеса машини.
- А коли заходиш у тролейбус, автобус чи інший транспортний засіб, не штовхайся, будь ввічливий з людьми, пропусти вперед стареньких та батьків з малими дітьми.
- У салоні теж поводься відповідно: якщо є вільні місця, то сядь, якщо ж багато людей, стань так, щоб не заважати іншим пасажирам. Голосно не розмовляй, не привертай уваги людей до себе і не заважай своїм криком. Не бігай по салону і не штовхайся.
- Тримайся за поручні, щоб не впасти при раптовому гальмуванні.
- Пам’ятай, що ти повинен уступати місце старшим людям, пасажирам з дітьми, якщо ти сидиш, а їм сісти ніде. Це правила ввічливості.
- Уважно слухай оголошення водія, щоб не пропустити своєї зупинки. До виходу готуйся завчасно, щоб спокійно і без поспіху вийти в потрібному місці.
- При виході будь уважний, тримайся за поручні, щоб не оступитись і не впасти, бо східці бувають не досить зручні або зависокі для тебе.
- Коли тебе ненароком затисло дверима, то потрібно про це голосно повідомити або попросити інших пасажирів, щоб водій відчинив двері.
- Не спирайся спиною на двері, тому що вони можуть автоматично відчинитись і ти випадеш на проїжджу частину.
Отож правил є багато, але якщо ти людина вихована і не байдужа до себе, то їх засвоїти і виконувати зовсім просто. Поспостерігай у салоні за людьми: чоловік вийшов і подає руку жінці, старенькому чоловікові або дитині, а ось цей чоловік допомагає жінці зайти в салон, інший допомагає підняти візок з маленькою дитиною, а ось юнак запропонував місце жінці, а той встав, щоб посадити дідуся... А ти сам у цей час сидиш чи стоїш? Кому ти допоміг, уступив місце, подав руку? Це все правила культури.
Та ось ти прибув до місця призначення і тобі треба перейти дорогу. Тут також існують свої правила.
- Не поспішай переходити, якщо ти навіть добре знаєш, що всі транспортні засоби треба обходити ззаду, а спереду — трамвай, щоб не потрапити під зустрічний транспорт.
- Уважно стеж за сигналами автомобілів, вони показують поворот.
- А сам ніколи не переходь дорогу або перехрестя навскоси, йди лише перпендикулярно і по переходу.
- Переходь дорогу лише у визначених місцях. Якщо машина їде на великій швидкості, то дуже мала ймовірність того, що вона на переході зупиниться. Ти вже знаєш про гальмівний шлях.
- А гальмівний шлях починається з моменту натиснення на гальма і до повної зупинки. Залежить від багатьох чинників: від швидкості транспортного засобу, його маси та погодних умов. Чим більша маса і швидкість, тим довший гальмівний шлях. Якщо дорога слизька від дощу, снігу, льоду, ожеледиці — тим довший гальмівний шлях. Якщо видимість обмежена від туману, дощу — пішоходів погано видно, водій може не встигнути натиснути у потрібний момент на гальма.
А ще по дорозі можуть їхати автомобілі спеціального призначення, які обладнані сиреною і світлом, яке мигає, — маячком. Такі машини їдуть на великій швидкості, їх зобов’язані пропускати всі транспортні засоби і, звичайно, пішоходи, бо це рятувальні служби: міліція, швидка допомога, пожежна машина, газова служба, служба порятунку та інші. Ці машини можуть їхати і на червоне світло світлофора.
У великих містах є дуже зручний вид транспорту — метро. Це підземна залізниця, яка перетинає усе місто за дуже короткий час і перевозить велику кількість людей. Цим транспортом треба вміти користуватися, бо також є свої правила. У салоні потяга треба поводитися так само, як і в іншому транспорті: не штовхатися, не стояти біля дверей, не спиратися на двері, готуватися до виходу завчасно, не шуміти і т. д. Але от пройти в метро можна лише через турнікет, опустивши жетон або магнітну картку, інакше ти не пройдеш, бо турнікет просто ударить тебе. Буде і боляче, і соромно... Звичайно, ще можна з проїзним квитком біля чергового пройти. А на ескалаторі поводься спокійно, не сідай на сходах, не став там свої речі, не біжи, тому що все це може стати причиною нещасного випадку. А коли підходиш на посадку, то не ставай на край платформи, щоб тебе ненароком не штовхнули вниз на колію, краще пройди вперед чи назад до крайніх вагонів, де менше людей. Транспорт — це чудовий засіб пересування, він друг людини, але до того часу, поки людина виконує всі правила користування ним.
Виконуючи всі правила, ти захистиш себе від нещасного випадку, таким чином збережеш життя та здоров’я.
Вчитель читає казку «Порося».
Питання для повторення
- Як треба поводитися на зупинці?
- Чому не можна ставати на край бордюру?
- Як треба поводитися в салоні громадського транспорту?
- Чому треба завжди триматися за поручні у транспорті?
- Які є види транспорту, що можуть їхати на червоне світло світлофора?
- Чому не можна спиратися на двері у громадському транспорті?
- Як треба обходити автобус, тролейбус, машину, маршрутне таксі? А трамвай? Чому так?
Учитель.
Люди машини зробили для себе,
Щоб підкорити дороги і небо,
Щоб відчувати і сонце, і вітер,
І щоб у Космос безмежний злетіти.
Але машини нам треба ще й знати.
Правила також потрібно вивчати.
Щоб зберегти і здоров’я, й життя,
Треба учити усе до пуття.