Дорога до школи. Правила переходу вулиць і доріг. Обмежена видимість. Недостатня видимість. Наявність або відсутність місць для переходу. Гальмівний шлях транспортних засобів
Виховне заняття для дітей на тему «Правила дорожнього руху»

Мета: дати поняття про те, що безпечний шлях — це найкращий шлях до школи. Вчити дітей орієнтуватися у довкіллі і вміло обирати конкретний маршрут. Розвивати навички свідомого користування Правилами дорожнього руху. Виховувати у дітей бажання бути уважними на вулицях і дорогах.

Обладнання: малюнки доріг, перехресть, знаки переходу.

Учень.

Правила дорожні знаю,
Їх виконую завжди.
Знаки па ходу читаю,
Щоб не трапилось біди.
В школу свій маршрут долаю,
Шлях, що вдало вибрав я.
Він безпечний, я це знаю,
Знає це й моя сім’я.
І дорогу переходжу
Тільки там, де перехід.
І на все я час знаходжу,
На навчання і похід.
Основне — це дисципліна,
І тоді біда мине.
Знати треба неодмінно,
Що життя — це головне!

Учитель. Життя людини, її здоров’я — це головне. У кожної людини воно одне. Втратити здоров’я або життя дуже просто і легко, а от повернути його назад іноді буває неможливо. Тому про це треба завжди пам’ятати. Кожен з вас іде вранці до школи, а після уроків повертається додому. Це — дорога до школи. Вибір такої дороги треба обдумати і обговорити з дорослими, щоб вони знали, де вас зустрічати, коли виникне потреба. Дорога ця повинна бути якомога безпечнішою, щоб по можливості не переходити вулицю або переходити її найменшу кількість разів по підземному чи регульованому переходу, щоб була ця дорога освітлена і люки всі були міцно закриті, а у дворах не було бродячих собак. Як же вибрати саме такий безпечний маршрут? Виявляється, що просто. Кілька разів треба з мамою або татом пройти до школи різними маршрутами, підрахувати, скільки часу йде на кожен з них, які перешкоди трапляються на шляху, скільки разів ви переходите дорогу і чи можна цього уникнути і т. д. Тоді вибираєте найбезпечніший маршрут і ходите лише ним, щоб батьки знали, де вас зустрічати, коли раптом ви затримаєтеся у школі. Безпечна дорога — це життєва необхідність. І ваш маршрут повинні знати найближчі люди, щоб у разі необхідності надати допомогу.

Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть.
І правильну дорогу вибирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Щоб не спізнитись — ви не поспішайте.
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А по дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя, й здоров’я зберегти.
Бо їде транспорт, всюди перехожі.
Хтось на роботу, хтось з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не зупиняється ніде.
Летять машини, швидкість в них висока.
Миттєво транспорт цей не зупинить.
І хоч дорога, може, й не широка,
Та через неї, діти, не біжіть.
Спіткнутись можна чи перечепитись...
Летять машини, вам несила встать.
Автомобіль не може зупинитись,
Страшне нещастя може вас спіткать.
Дорогу виберіть до рідної вам школи,
Щоб світлою й безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи,
Собі й нікому не бажайте зла.

Тепер зупинимося на тому, як треба переходити дорогу, оскільки кожній людині в житті доводиться багато разів переходити її. Для цього на дорогах є спеціально встановлене місце, яке називається пішохідний перехід. Про нього нам сповіщають знаки: 5.16.1; 5.16.2

Пішохідний перехід. 5.17.3; 5.17.4. Надземний перехід. 5.17.1; 5.17.2. Підземний перехід. На проїжджій частині намальована дорожня розмітка «зебра», по якій можна переходити, коли зупиняться транспортні засоби. Треба бути дуже уважним, коли збираєтеся переходити дорогу, і зачекати, доки не зупиняться машини. Є ще регульовані переходи, де стоїть світлофор. Він регулює рух транспорту, і в потрібний момент транспорт зупиняється — тоді для нього горить червоне світло, яке забороняє рух. У цей самий час для пішоходів горить зелене світло, що дозволяє їм переходити дорогу. А на другорядних дорогах, де машини проїжджають рідко, нема встановлених місць для переходу. Як бути? Треба пам’ятати такі правила: ніколи не перебігайте через дорогу перед транспортом, який їде близько. Старайтеся не переходити дорогу перед транспортом, який знаходиться недалеко від вас, бо ви можете не розрахувати його швидкість і віддаль. Тому найкраще переходити дорогу тоді, коли поблизу немає машин. Ніколи не стійте на середині дороги, бо дороги бувають вузькі, з поворотами, а машини важкі, великі та ще й з причепами, який може вас зачепити, а водій і не побачить. А якщо ви кудись поспішаєте, то раз і назавжди позбавтеся від поганої звички — запізнюватися. Краще прийдіть на хвилину раніше, ніж на секунду пізніше. А хочете почуватися завжди комфортно, то заздалегідь сплануйте свій час так, щоб не спізнюватися, і тоді вам не треба бігти через дорогу, доганяти автобус чи вистрибувати на ходу. Хочеш усе встигати, треба менше спати.

А зараз дізнаємося, що таке недостатня видимість і що таке обмежена видимість.

Недостатня видимість — це видимість дороги менше 300 метрів під час туману, сильного дощу чи граду або снігопаду і сутінків. Ось тоді треба бути особливо уважним і не тільки уважно придивлятися до дороги, а ще й добре прислухатися, щоб не потрапити, бува, під колеса. В такі дні треба бути дуже обережним і старатися по можливості менше ходити вулицями.

Обмежена видимість — це коли частину дороги заважає бачити якийсь предмет: машина, будинок, дерева або кущі за крутим поворотом. Тоді треба бути дуже уважним, переконатися, що назустріч не їде інший транспортний засіб, і лише тоді переходити дорогу.

А тепер ознайомимося з терміном «гальмівний шлях». Це шлях, який продовжує долати транспортний засіб після того, як водій уже загальмував і колеса не крутяться. Водій натиснув на гальма, а машина ще рухається вперед. Це подібно до того, як ви спускаєтеся з гори на санчатах, хочете зупинитися, але не можете і перекидаєтеся. Те саме відбувається з машиною.

Якщо водій різко натисне на гальма, то він може перекинутися, але все одно він не зупиниться миттєво, а продовжує їхати далі, як на санках, бо колеса не крутяться, а автомобіль іде. Це і є гальмівний шлях. Він навіть є в людини, коли вона біжить чи швидко йде. І якщо під час бігу вам скажуть різко зупинитися, то ви цього відразу не зробите, бо можете впасти.

Хоча ноги і стануть, однак тіло ще рухатиметься за інерцією. Гальмівний шлях у різних транспортних засобів буває різний і залежить від виду транспортного засобу: чим важчий автомобіль, тим більший гальмівний шлях; чим більша швидкість, тим довший гальмівний шлях; якщо дорога слизька чи мокра, то гальмівний шлях ще довший. Знаючи це, пам’ятайте, що в дощову погоду або взимку, коли на дорозі сніг і лід, треба бути вдвічі уважнішим на дорозі і не переходити її перед транспортом ні в якому разі.

Надворі зима чи спека,
Знай: дорога — небезпека!
А тому про себе дбай,
Добре правила вивчай!
Хочеш все в житті встигати,
Треба дисципліну мати.
Більше діла — менше слів!
От дивись і все успів.
По дорозі йдеш до школи,
Не лови ворон ніколи.
А завжди подумай ти.
Як дорогу перейти.
І ніколи не біжи,
Завжди з розумом дружи.
Про своє життя подбай,
Тому Правила вивчай.
Якщо ти не вивчив вірша —
Це для тебе трохи гірше,
А як Правил ти не знав,
То вважай, що вже пропав.
Злая доля не мине,
А життя у всіх одне.
Тому думай, як робити,
Щоб свій вік не вкоротити.

Питання для повторення

  • Що таке дорога до школи?
  • Як вибрати безпечний маршрут?
  • Як переходити дорогу?
  • Що таке обмежена видимість?
  • Що таке недостатня видимість?
  • Що таке гальмівний шлях?
  • Чому треба вивчати Правила дорожнього руху?

А зараз спробуємо скласти вірш. Останнє слово в другому рядочку добирайте в риму за змістом.

Щоб на дорогах жертвою не стати,
Потрібно Правила ... (вивчати).
Тож знати треба сину й доні,
Що рух у нас ... (правосторонній).
І пам’ятайте в чому справа:
Всім рухатися треба ... (справа).
Де по дорозі мчать машини,
То це ... (проїжджа) є ... (частина).
А де прогулюються пари,
Де люди йдуть — це ... (тротуари).
На гальма вже натис водій,
Машина мчить — шлях ... (гальмівний).
Машину раптом не спинити.
Це ви повинні ... (розуміти).
Дорогу не перебігайте,
А краще трішки ... (зачекайте).
Щоб не було нікому шкоди,
Завжди ідіть на ... (переходи).
І теж хвилинку зачекайте,
І не біжіть,... (не поспішайте),
Бо завжди той, хто поспішає,
Усіх смішить і... (звеселяє).
Самому ж не до сміху буде,
Над ним сміятимуться ... (люди).
Та щоб у світі добре жити,
То треба Правила ... (учити)
Й виконувати їх завжди,
Тоді не трапиться ... (біди).

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Як придбати книгу?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube