Надія Красоткіна. Твій слід на Землі

Твій слід на Землі : збірка поезії, 2024. — 296 с.

Як придбати книгу?

Я — пасажир
Виховне заняття для дітей на тему «Правила дорожнього руху»

Мета: розширювати знання дітей про правила дорожнього руху. Розвивати вміння і навички правильної поведінки на вулицях і дорогах та в громадському транспорті. Виховувати дисциплінованість, увагу.

Учитель. Нині чималий обсяг робіт виконують машини, а громадський транспорт перевозить людей до місця призначення, та й почуває себе людина у транспорті досить комфортно. Коли ти їдеш у транспорті — ти пасажир. А у пасажира є обов’язки і правила, що їх він повинен дотримуватися. Що це за правила? З того моменту, коли ти тільки збираєшся під’їхати автобусом, тролейбусом, трамваєм, маршрутним таксі, метро, електричкою чи батьківською машиною до школи чи до театру, до магазину чи до парку, з цього моменту ти стаєш пасажиром. А тому будь уважний!

Будь уважний!

  • Ти йдеш на зупинку, де стоять люди, які теж готуються стати пасажирами. Стань за ними, не пхайся вперед, у порядку черги зайдеш у транспорт.
  • Не ставай на край бордюру, бо тебе можуть ненароком штовхнути під колеса транспорту, який під’їжджає до самого тротуару, щоб зупинитися для зручної посадки пасажирів.
  • Не бігай і не метушися на зупинці, щоб не заважати людям, бо ти можеш і сам впасти, і людей штовхнути під колеса машини.
  • Коли заходиш у тролейбус, автобус чи інший транспортний засіб, не штовхайся, будь ввічливий з людьми. Пропусти вперед стареньких та батьків з малими дітьми, адже ти вже школяр, на тебе дивляться як на самостійну людину.
  • У салоні також поводься культурно: якщо є вільні місця, то сядь; якщо багато людей, то стань так, щоб не заважати іншим пасажирам. Голосно не розмовляй, не привертай уваги людей до себе і не заважай своїм криком. Не бігай по салону і не штовхайся.
  • Тримайся за поручні, щоб не впасти при раптовому гальмуванні чи на повороті.
  • Пам’ятай, що ти повинен поступатися місцем старшим людям, пасажирам з дітьми, якщо ти сидиш, а їм сісти ніде.
  • Уважно слухай оголошення водія, щоб не пропустити своєї зупинки. А до виходу готуйся завчасно, щоб спокійно і без поспіху вийти в потрібному місці.
  • При виході будь уважний, щоб не оступитись і не впасти, бо східці бувають не досить зручні або зависокі для тебе.
  • Коли тебе ненароком затисло дверима, то потрібно про це голосно повідомити або попросити інших пасажирів, щоб водій відчинив двері.
  • Не спирайся спиною на двері, тому що вони можуть автоматично відчинитись і ти випадеш на проїжджу частину.

Отже, правил є багато, але якщо ти людина вихована і небайдужа до себе, то їх засвоїти і виконувати зовсім просто. Поспостерігай у салоні за людьми: чоловік вийшов і подає руку жінці, старенькому чоловікові або дитині, а ось цей чоловік допомагає жінці зайти у салон, інший допомагає підняти візок з маленькою дитиною, а ось юнак звільнив місце, щоб сіла жінка, а той встав, щоб посадити дідуся... А ти сам у цей час сидиш чи стоїш? Кому ти допоміг, поступився місцем, подав руку? Це все правила культури, які у такий спосіб і виявляються між людьми. Та ось ти вже прибув до місця призначення, обережно вийшов і тобі треба перейти дорогу.

Від тебе вимагається посилена увага, тому що і тут існують свої правила.

  • Не поспішай переходити, якщо ти навіть добре знаєш, що всі транспортні засоби треба обходити ззаду, а трамвай — спереду, щоб не потрапити під зустрічний транспорт. Краще зачекай, нехай він від’їде, щоб добре було видно дорогу.
  • Уважно стеж за сигналами автомобілів.
  • Сам ніколи не переходь дорогу або перехрестя навскоси, йди лише перпендикулярно і по пішохідному переходу.
  • Переходь дорогу лише у визначених місцях. Якщо машина їде на великій швидкості, то дуже мала вірогідність того, що вона на переході зупиниться. Ти вже знаєш про гальмівний шлях.
  • Гальмівний шлях починається з моменту натиснення на гальма і до повної зупинки. Його довжина залежить від багатьох чинників: від швидкості транспортного засобу, його маси та погодних умов. Чим більша маса і швидкість, тим довший гальмівний шлях. Якщо дорога слизька від дощу, снігу, льоду, ожеледі — тим довший гальмівний шлях. Якщо видимість обмежена від туману, дощу — пішоходів погано видно, водій може не встигнути натиснути у потрібний момент на гальма. Отож будь уважний.

А ще по дорозі можуть їхати автомобілі спеціального призначення, які обладнані сиреною і світлом, що мигає, — маячком. Такі машини їдуть на великій швидкості, їх зобов’язані пропускати всі транспортні засоби і, звичайно, пішоходи, бо це рятувальні служби: міліція, швидка допомога, пожежна машина, газова служба, служба порятунку та ін. Ці машини можуть їхати і на червоне світло світлофора. Тому завжди будь на сторожі!

У великих містах є дуже зручний вид транспорту — метро. Це підземна залізниця, що перетинає все місто і за дуже короткий проміжок часу перевозить велику кількість людей. Цим транспортом треба вміти користуватися, бо і тут є свої правила. У салоні потяга треба поводитися так само, як і всюди: не штовхатися, не стояти біля дверей, не спиратися на них, готуватися до виходу завчасно, не шуміти і т. д. Пройти в метро можна тільки через турнікет, опустивши жетон або магнітну картку, інакше не пройдеш, бо турнікет просто зачиниться перед тобою. Буде і боляче, і соромно... З проїзним квитком можна пройти біля чергового. На ескалаторі поводься спокійно, не сідай на сходах, не став там свої речі, не біжи, тому що все це може стати причиною нещасного випадку. А коли чекаєш на посадку, то не ставай на край платформи, щоб тебе ненароком не штовхнули вниз на колію. Краще пройди вперед чи назад до крайніх вагонів, де менше людей.

Транспорт — чудовий засіб пересування, але до того часу, поки людина виконує всі правила користування ним. Виконуючи всі правила, захистиш себе від нещасного випадку, а тим самим збережеш життя і здоров’я. Та не всі діти так думають, тому нерідко трапляються прикрі випадки, за які доводиться потім розплачуватися все життя. Як та коза, котра не хотіла вчити правила дорожнього руху в нашій казці.

Вчитель читає казку «Пригоди Кози, що правил дорожнього руху не вчила».

Перевір себе!

  • Як треба переходити дорогу?
  • Для чого треба вивчати правила дорожнього руху?
  • Як потрібно рухатись уздовж тротуару?
  • Як поводитися в салоні громадського транспорту?
  • Як правильно сідати в автобус, тролейбус та інший вид транспорту і виходити з нього?
  • Як обходити транспорт, з якого ти вийшов, щоб перейти на інший бік дороги?
  • Коли ти стаєш пасажиром?

Є один секрет, що його ти мусиш знати! Якщо ти вийшов за місто (а там немає тротуарів), то рухатися треба узбіччям назустріч транспорту, щоб бачити його і у разі необхідності зійти вбік.

Загадки

Прив’язаний за вусики знайомий жук повзе.
А в череві великому той жук людей везе. (Тролейбус)

По вулицях хатинки малесенькі біжать,
Щоднини пасажири у тих хатках сидять. (Автомобілі)

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube