Правила поведінки з газовими печами, плитами. Не можна робити декілька робіт одночасно, коли включена газова плита. Що робити, коли відчуєш запах газу в приміщенні. Газова служба — 104
Бесіда про правила протипожежної безпеки

Мета: ознайомити учнів з правилами поведінки з газовими печами, плитами. Розвивати навички правильної поведінки з газовими приладами, вміння робити правильні дії, коли відчув запах газу в приміщенні. Виховувати увагу і бережне ставлення до свого здоров’я і життя.

Обладнання: макет газової плити, малюнки.

Учитель. Затишно у теплій хаті, коли горить блакитний вогник і на газовій плиті закипає чайник. Уся сім’я збирається до столу. Газ приніс у квартири міст і в будинки селян затишок і тепло. І це чудово. У господині тепер з’явилося більше часу для дітей, для рукоділля, що його так люблять в Україні. По-перше, швидше можна їсти зварити, пиріжків насмажити чи й запашний домашній хліб спекти. По-друге, можна швидше обігріти квартиру і не треба попелу виносити. Але газ — це вогонь, а вогонь — це завжди небезпека. А для цього треба знати і виконувати правила протипожежної безпеки, вміти правильно користуватися газовими печами і плитами. Про це ми і поговоримо.

По-перше, газ — це корисна копалина без кольору і запаху. Газ легший за повітря. Це легкозаймиста хімічна речовина. Горить блакитним вогником, виділяє при цьому багато тепла. Транспортується по трубах, які прокладені в землі і підведені до кожного будинку та квартири, безпосередньо до плитки чи печі. Він легко може заповнити будь-яке приміщення і спалахнути від найменшої іскорки. Щоб цього не сталося, до газу додають інший газ із запахом, щоб людина могла його відчути. Тепер, коли газ виходить з труби, його відразу можна відчути. Тож коли ви відчули запах газу, треба негайно відчинити всі вікна, двері, щоб він вийшов. І ні в якому разі не вмикайте світло, не запалюйте сірник чи ліхтар, щоб газ, який заповнив приміщення, не вибухнув. Це перше правило.

Друге правило — малим дітям самим не можна вмикати плиту чи піч. Ви підростаєте і батьки вчать вас, як треба запалювати газові прилади, щоб не обпекти рук, щоб не загорілася ганчірка і т. ін. Тож будьте уважні й обережні. Найкраще користуватися електричною запальничкою, щоб запалити конфорку, і лише в присутності дорослих. Спробуємо це зробити на макеті. (Вчитель розказує послідовність операції за інструкцією плитки і діти пробують зробити так само.) Нині є такі плити, де не потрібна запальничка, оскільки вогонь на конфорці загоряється від натискування кнопки. Це набагато зручніше і безпечніше. (Діти тренуються на іншому макеті.) А є й такі плити, де без сірника не обійдешся. Без нагляду дорослих цього робити не треба.

Третє важливе правило — це коли на плиті щось вариться і в цей час треба бути на кухні, тому що вода має здатність від нагрівання розширюватися і вибігати на плиту. Навіть чайник може запарувати і вилити воду на плиту, заливши вогонь на конфорці. Тоді піде газ і заповнить кухню, коридор, може спричинити вибух, і розлетиться будинок на трісочки, а в ньому загинуть люди. Щоб такого не сталося, треба стежити за тим, що вариться на плиті, і не залишати плиту без нагляду. Іноді дитина в кімнаті дивиться кіно, а чайник чи каструльку залишила на плиті і забула. От тоді і трапляється лихо. А трапляється ще й таке, коли діти залишають на включеній плиті каструлю, а самі біжать на двір гратися. Не виконуйте кілька робіт одночасно, коли включена плита, щоб не сталося лиха.

Якщо ви зайшли в квартиру і відчули легкий запах газу, то спочатку перевірте, чи включена плита або піч, вимкніть те, що включене, відчиніть вікна і двері. Якщо газ все ж виходить, то викликайте газову службу — 104!

Бувають ще й інші ситуації. Хіба можна все передбачити? Звичайно, ні. Але щоб ви залишалися у повній безпеці, то чітко виконуйте правила поведінки з газовими приладами.

Запам’ятайте правила!

  • Не запалюйте газ без потреби.
  • Не залишайте без нагляду газову плиту, на якій щось вариться.
  • Приберіть подалі від плити ганчірки, шторки, щоб вони не зайнялися.
  • Без дозволу дорослих не запалюйте печі та газові плити.
  • Не виконуйте одночасно кілька робіт, коли включена плита.
  • Коли відчули запах газу, негайно відчиняйте вікна і двері та не вмикайте світла, не запалюйте сірників.
  • Газ — легкозаймиста хімічна речовина. Він має здатність вибухати, як бомба.
  • Газова служба — 104!

Питання для повторення

  • Якщо щойно почало щось горіти?
  • Якщо ти не зміг загасити і пожежа набирає силу?
  • Якщо вже вогонь поширився на велику частину площі?
  • Номер служби пожежної безпеки?
  • Куди треба телефонувати, якщо газ виходить з труби?

Учитель. Ніколи не ховайся під ліжко, у ванну кімнату, в туалет, у комірку — там тебе дістане небезпечний дим. Від вогню і диму втікай на подвір’я.

Любіть, діти, життя і бережіть себе від нещасних випадків. Іноді ваша халатність, неуважність, самовпевненість, нікому непотрібне «геройство» можуть призвести до трагедії, коли вже нічого неможливо повернути назад. Насправді герой той, хто вміє правильно поводитися у повсякденному житті, бо він знає і виконує правила безпечної поведінки.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Як придбати книгу?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube