Про культуру поведінки за столом

Мета: вдосконалювати навички культурної поведінки. Розвивати самовиховання, вміння поводитися за столом вдома і в громадських місцях. Виховувати повагу до себе та інших людей.

Обладнання: разовий посуд, серветки, плакати з малюнками гарної і поганої поведінки дітей за столом.

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про культуру поведінки за столом, щоб усі вміли правильно поводитися і вдома, і в громадських місцях. Адже поведінка за столом свідчить про культуру людини, її вихованість.

Дитина 1. Ой, як мені набридло! Без кінця-краю все виховують і виховують. То так не сиди, то так ложку не тримай, то сядь рівно, то не розмовляй. І так щодня. Я їм так, як мені хочеться, яке кому до того діло! І буду поводитися так, як хочу. Що кому до того?

Дитина 2. Звичайно, можна поводитися і так, як ти. Але кому це приємно, ти про це не думав? Ти не задумувався, чому з тобою ніхто не хоче сидіти за одним столом?

Дитина 1. А нащо мені, щоб зі мною сиділи? Одному краще!

Дитина 2. А я так не думаю. І діти теж так не думають. Тому що всім приємно, коли ти з друзями, а не один. Недаремно кажуть, що в гурті легше жити, легше все робити.

Дитина 1. Подумаєш! А я сам хочу!

Дитина 2. Ні, і ти один бути не хочеш, тільки ти не вмієш себе привчити до культури, а тому так говориш. У тебе немає сили волі, ось чому ти залишився сам. А культура — це показник твоєї вихованості, чемності, ввічливості.

Учитель. Розгляньте малюнки. Як діти поводяться за столом? На яких малюнках вам подобається поведінка дітей, а на яких — ні? (Діти розглядають малюнки і роблять висновки.)

Діти. Звичайно, правила повторити зайвий раз не завадить.

Дитина 3.

Ти добре правила вивчай,
Бо між людьми живеш.
І про культуру пам’ятай,
Коли кудись ідеш.
І привітатись не забудь,
Будь чемний кожен раз.
Та й кожен день культурним будь,
І кожну мить та час.

Дитина 4.

За правило собі візьми
Поводитися так.
Бо ти живеш поміж людьми,
А без людей — ніяк!
Хороші звички виробляй
У себе з юних літ.
Усіх навколо поважай
І посилай привіт.

Дитина 5.

Себе постав на висоту,
Щоб честь поберегти.
Знай добре істину просту —
Людина в світі ти!
Тому і правила вивчай,
Щоб гордо в світ іти.
Себе та інших поважай —
Людина ж в світі ти!

Учитель. А тепер поговоримо про те, які саме правила треба знати, щоб за столом поводитися культурно. Де б ви не були, в гостях чи вдома, з групою людей чи одні, а правила треба виконувати однаково ретельно, щоб це ввійшло у звичку. А звичка — це друга натура. Буде вироблена тобою хороша звичка — ти автоматично все це робитимеш і сам, і з друзями за столом, а виробиш погану звичку, вона обов’язково вилізе у найвідповідальнішу хвилину. Як шила в мішку не сховаєш, так і погану звичку. Тому пам’ятайте, що стіл, за яким ви обідаєте, повинен бути гарно сервірований. (Показує правильно сервірований стіл.) А тепер спробуйте кожен це повторити на своїй парті. Візьміть серветки, тарілки, ложки, виделки, ножі, чашки і накрийте на стіл правильно, охайно і гарно. (Діти вчаться правильно розставляти посуд.)

Учитель. Ось так правильно накривати на стіл. А коли сідаєте їсти, то пам’ятайте, що лікті на стіл ставити не можна. Це не лише негарно, але й незручно, тому що ліктями ви стягнете скатертину або звалите посуд зі столу. А як можна їсти, коли ложка високо над ротом і з неї буде все розливатися і капати на стіл? Тому про це правило пам’ятайте в першу чергу.

А тепер і друге правило. Коли їсте, то не розмовляйте. Це неприємно для інших та й самому незручно. Говорити з повним ротом їжі аж ніяк не можна. По-перше, крихти з рота летять на стіл, на людей. По-друге, і вдавитися недовго. Адже повітря, що проходить через рот, коли у вас там їжа, може втягнути щось із собою, і шматок їжі потрапить «не в те горло», як кажуть у народі, і людина може померти від нестачі повітря, тому що той злощасний шматочок перекриє доступ повітря в легені.

Правила поведінки за столом не лише роблять вас культурними, а й застерігають від біди. А ще треба жувати із закритим ротом, щоб не видавати таких звуків, як це робить поросятко, тобто не плямкати. Звуки ці неприємні для слуху інших людей і псують апетит. Та й інші звуки також неприємні — це відрижка, гикавка, чхання, кашель. Треба стежити за собою. І коли навіть випадково і трапився якийсь звук, незалежно від вас, то треба вибачитись. А якщо не можете перебороти бажання чхнути, кашлянути, гикнути, то прикрийте рот серветкою (рукою), а краще вийдіть із-за столу.

За столом користуйтеся серветкою. Це для того, щоб губи і щічки були чистими. Ваш зовнішній вигляд має бути приємний для інших. Тому і руки повинні бути дуже чистими і ними не можна брати їжу або підштовхувати шматочки з тарілки на ложку. А ще не набирайте повну ложку або багато їжі на виделку, оскільки вона не поміститься в роті. Якщо і запхаєте ви цю їжу в рот, то він не закриється, і крихти будуть вилітати, а це так негарно, неприємно і всім зіпсуєте апетит. А ще таку кількість їжі не можна добре пережувати зубами і надійде вона в шлунок достатньо не подрібнена, не збагачена слиною. Потім болітиме шлунок, який не може перетравити всі ці шматки. Людина хворіє. А кому приємно хворіти? І хоч хвороба не настає миттєво, все ж така звичка поступово призводить до хвороби кишково-шлункового тракту.

Як правильно користуватися виделкою і ножем? Ніж тримають у правій руці, а виделку в лівій, нею притримують шматок їжі. Ножем відрізають невеличкі шматочки м’яса або іншої гарячої їжі, потім нанизують його виделкою і відправляють до рота, щоб не відкушувати від великого шматка, бо це незручно і негарно. Але весь шматок гарячої їжі не треба відразу розрізати, оскільки він швидко охолоне і не буде такий смачний. Отже, гарячу їжу треба відрізати по одному шматочкові і класти в рот.

Правил є дуже багато, але поки що запам’ятайте найголовніші. Потренуйтеся вдома наодинці і згадуйте їх щоразу, коли сідаєте за стіл. А коли підете до своїх друзів у гості, то продемонструйте свої навички і поводьтеся культурно. Правила придумали люди для того, щоб бути не лише культурними і гарно виглядати перед іншими, а й здоровими. А тепер візьміть у руки ложку, а я подивлюся, чи правильно ви її тримаєте. (Вчитель показує, як правильно тримати.) А тепер візьміть у руки виделку. (Вчитель показує, як правильно тримати виделку.) Пригадайте всі правила, що їх ми сьогодні вивчили, і запишіть у зошит, щоб запам’ятати їх і користуватися ними. (Діти пригадують правила. Вчитель вивішує плакат, на якому вони написані . Діти записують їх у зошити.)

Учень 1.

Як за стіл сідаєте,
Правила згадайте.
А як все згадаєте —
Їсти починайте.

Учень 2.

Усі діти міст і сіл
Правила ці знають.
Лікті не кладуть на стіл
І не позіхають.

Учень 3.

Миють руки перед тим,
Як за стіл сідати.
Знають їсти що і чим,
Вміють помовчати.

Учень 4.

В нас серветки на столі,
Сервіровка гарна.
Ми вже учні немалі
І вчимось немарно.

Учень 5.

Бо живемо між людьми,
Й треба все це знати.
Тож себе та інших ми
Будем поважати.

Бесіда закінчується піснею про культуру поведінки (на вибір учителя).

Подякувати автору

картка Приватбанку

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна