Учись ставити запитання
Ранкове спілкування вчителя з учнями у початковій школі про допитливість «Дитина повинна вміти ставити запитання»

Тема: Учись ставити запитання.

Мета: Формувати вміння учнів правильно ставити запитання.

Матеріал до заняття: Малюнки, до яких треба ставити запитання, події на відео.

Запрошення на ранкову зустріч

Звучить сигнал, який сповіщає про ранкову зустріч.

Налаштування на ранкову зустріч. Вітання, побажання

Вчитель. Доброго дні, мої діти, доброго здоров’я всім! Усміхніться один одному, потисніть руки і привітайтесь та побажайте один одному здоров’я та успіхів на цілий день. (Діти вітаються, усміхаються, тиснуть руки).

Ознайомлення з темою заняття і мотивація до її вивчення

Вчитель. Діти, ми живемо у надзвичайно цікавому світі, весь час його пізнаємо, а щоб дізнатися про все, що нас цікавить, треба вміти правильно ставити запитання. Тому ви сьогодні будете «Чомусиками» або «Питайликами»!

Бесіда

Вчитель. Отже, сьогодні ви будете ставити запитання. А про що, спитаєте ви… А про те, що вас зацікавить, і всі разом постараємось відповісти правильно. А в чому засумніваємось, то звернемось до енциклопедії або до Вікіпедії в електронному варіанті, адже всього на світі не може знати жодна людина, для того є розумні книжки, де зібрані всі відповіді. Ними треба вміти користуватися. Ось погляньте у віконечко: там сходить сонечко, синіє небо, по небу пливуть ріденькі хмарки, вітерець гойдає гілочки дерев, пролетіли пташечки…. Які в кого виникли запитання? (Діти починають ставити запитання і діти можуть давати свої відповіді, а коли не можуть, то відповідає вчитель, а також вчитель може ставити завдання для дітей — знайти відповідь самостійно вдома).

Це можуть бути, наприклад, такі запитання: «Яка відстань від Землі до Сонця?» (Середня відстань від нашої планети до світила становить 149,6 млн. км. Сонячне світло долає цю відстань до поверхні Землі за 8,3 хвилини). «Яка швидкість світла?» (Швидкість світла 300 000 кілометрів за одну секунду. Це постійна величина). «Яка температура на Сонці?» (Температура на сонці досягає 5 500 градусів за Цельсієм). «Чого небо синє?» (Сонячне світло білого кольору, але складається з семи основних кольорів: червоного, оранжевого, жовтого, зеленого, голубого, синього, фіолетового. Світло, попадаючи в нашу атмосферу, якою обгорнути планета Земля, розсіюється і тому ми з усіх кольорів бачимо голубий або синій колір). «Чому хмари білі?» (Хмари — це крапельки води у повітрі. Крізь них проходить сонячне світло, коли їх мало, то вони білого кольору, а коли збільшується товщина крапельок, то сірі). «Чого буває вітер?» (Це рух повітря. Причина виникнення вітру полягає у різниці температури та атмосферного тиску суміжних повітряних мас.) «А чого ми чуємо спів пташок?» «А в космосі ми можемо почути голос або музику?» І так далі… (Питань може бути багато, а час обмежений, тому продовження буде на наступний день).

Доберіть слово

Вчитель.

Як багато хочеш знати,
Треба всіх про все ПИТАТИ!
Ну, а ще, щоб більше знати,
Треба в книжку ЗАГЛЯДАТИ!
То ж, усе «Питайлик» знає,
Бо завжди про все ПИТАЄ!

Танець за народними мотивами

Діти виконують танцювальні рухи під музику «Гопака».

Підсумок

Вчитель. Сьогодні ми вчилися ставити запитання і чули на них відповіді. З цього, мабуть, ви зрозуміли, що це не так легко для когось. Та й відповіді не завжди всі знають, тому треба не тільки вміло ставити запитання, але й правильно на них відповідати. А щоб правильно відповісти, треба звертатися до джерел інформації, тоді дитина буде розвивати свій розум, багато знатиме. А це дуже важливо! В українців є таке прислів’я: «Хто питає, той не блудить». А тепер прочитайте і запам’ятайте на все життя: «Я вмію ставити запитання і знаходити на них відповіді!» (Діти повторюють слова).

Вчитель.

Я люблю усіх вас, діти!
То ж пора науки вчити!