Подякувати автору

5363 5421 0392 4131

Красоткіна Надія Григорівна

Надія Красоткіна. Вічна тема — батьки і діти

Вічна тема — батьки і діти. Збірка поезії.

Виховні бесіди з учнями на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

А небо кличе
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

Тема: Спостереження за небом після дощу.

Мета: Вчити учнів звертати увагу на явища природи, вести за ними спостереження, щоб розширювати кругозір і збагачувати знання. Виховувати увагу, спостережливість, бажання розуміти явища природи, інтерес до природи.

Матеріали до заняття: Відео, малюнки, фотографії.

Вчитель. Щоб зрозуміти навколишній світ і знати його, треба бути допитливим і спостережливим, завзятим і наполегливим у навчанні і дуже старанним. Тоді світ відкриє кожному свої таємниці, яких у ньому величезна кількість.

Щоб у природі все збагнути,
Пізнати світу глибину,
Допитливими треба бути,
Науку знати й не одну.
І наполегливими стати,
Старанно вчитися завжди.
Уміти світ спостерігати
У спеку, в дощ і в холоди…

Вчитель. Сьогодні ми будемо спостерігати за небом, бо у ньому — надзвичайні дива бувають.

Діти виходять у двір і спостерігають за тим, як очищається небо від хмар, як намалювалась на небі веселка, вони роздивляються, дивуються, захоплено перемовляються, вчитель звертає увагу на цікаві явища, як відпливають хмари, як змінюються кольори… Бесіда вже продовжується в класі.

Вчитель. От, ви спостерігали за небом сьогодні. А раніше спостерігали вдома, як ішли дощі, бо не виходили з хати, а дивилися через вікно на небо, а там були хмари різного кольору і форми, вони то набігали, то відступали, а дощ лився та лився. А які були хмари, хто скаже? (Відповіді учнів). А що таке хмара, хто скаже, діти? (Відповіді учнів). Хмара — це скупчення на певній висоті в небі водяної пари чи кристаликів льоду. Це дуже маленькі, крихітні крапельки води і коли їхня кількість збільшується, то хмара стає темнішою, а коли їх мало, то хмари біленькі і здаються легенькими, як пух. А от зараз небо прояснилося, і на горизонті з’явилося казкове диво — це чарівна, дивовижна веселка, яка сяє всіма кольорами. А які кольори є у веселки? (Відповіді учнів). А скільки кольорів у веселки? (Відповіді учнів). А хто знає, діти, що таке веселка, як вона раптом перекидається через усе небо, наче казковий місточок? (Відповіді учнів). Веселка — це оптичне явище, ілюзія, вона утворюється в небі після дощу, коли повітря насичене вологою і вже світить сонце. Промені сонечка проходять через крихітні крапельки води, що є у повітрі, і переломлюються і при цьому біле світло, яке йде від сонячних променів, розкладається на спектр із семи основних кольорів і тоді ми бачимо це чудо — сім веселкових кольорів у вигляді містка. То ж запам’ятайте послідовність кольорів веселки, тому що розміщені вони завжди в однаковій послідовності.

Учень.

Веселка в небі піднялася
І кольорами зайнялася,
Немов місточок чарівний,
Казковий, гарний і живий.
А кольорів в веселки сім —
На радість вистачить усім!

Учениця.

Сім кольорів веселка має:
Червоний, наче сонце сяє,
Оранжевий вогнем горить,
Жовтенький квіткою зорить.
Зелений у траві, в листочку,
А голубий в воді, в ставочку.
Синіє небо угорі,
Фіалки зацвіли в дворі.

Вчитель. Веселку в небі люди завжди любили, бо вона дарувала кольори і радість, сповіщала про те, що припинилися дощі і настане гарна погода, і, навіть, вірили в те, що хто знайде початок і кінець веселки, той буде щасливий. А чи можна знайти початок і кінець у веселки, як ви думаєте, діти? (Відповіді учнів). Насправді цього зробити не можна, бо вона пересувається разом зі зміною кута зору людини — це ілюзія. От з одної точки можна побачити веселку, а з іншого кутка її не видно. Таке це оптичне диво. А поміркуйте, діти, чи можна пройти під веселкою? Як хто думає? (Відповіді учнів). Ні, на жаль, не можна під веселкою пройти, бо і бачити веселку можна тільки стоячи спиною до світла. Та й явище це не таке вже й часте, треба, щоб створилися сприятливі умови і щоб людина вміла спостерігати і частіше дивилася в небо. Та й веселка для всіх народів — це гарна прикмета, зв’язана з миром, щастям, радістю. Тому частіше дивіться в небо і, як побачите веселку, то будете щасливі, а як дві або й три, то загадуйте бажання! (Це жарт). А ще сьогодні в небі не тільки веселка дивовижна, а й те, як очищається небо від хмар, як вони відпливають з неба і роблять його неймовірно гарним, просто казковим. От давайте скажемо такі слова, якими можна описати сьогоднішнє небо. (Відповіді учнів).

Потім вчитель відкриває ці слова, щоб діти прочитали і записали у свій словничок… Це можуть бути такі слова: небо синє, волошкове, барвінкове, чисте, променисте, голубе, світле, красиве, бездонне, казкове, глибоке, високе, чарівне, гарне, безхмарне, прекрасне, урочисте, погідне, блакитне, дивовижне, веселкове…

А які слова ви можете сказати про веселку, яку сьогодні ми спостерігали в небі? (Відповіді учнів). Так, дуже гарні слова! Давайте їх повторимо і запишемо, щоб збагатити свій словниковий запас.

Це можуть бути такі слова: веселка казкова, загадкова, кольорова, семицвітна, чарівна, гарна, дивовижна, ніжна, красива, чудодійна…

Вчитель. От ми сьогодні говорили про небо і дивилися-вдивлялися в небо, побачили багато цікавого і незвичного в ньому. А що то таке — НЕБО? (Відповіді учнів). Небо це частина атмосфери космічного простору, яку ми бачимо з поверхні своєї Землі. Небо над землею в різну пору доби буває різного кольору. Вдень, коли немає хмар і сонячно — воно блакитне, темніше над головою, світліше над обрієм, а це тому що над землею є повітря, яке обгортає її навколо, воно складається з кисню, азоту, вуглекислого газу та інших газів, якими ми дихаємо, завдяки чому можемо жити. А під сонечком вони набувають певного кольору, тому небо над нами кольорове. Ввечері і вранці воно може бути над обрієм рожево-червоного кольору — це від хмарок, які освітлює сонечко під певним кутом, вночі небо чорне і світліше, коли сходить місяць. На ньому в безхмарну ніч ми можемо бачити зорі і весь космос. От яке це диво над нами, діти. Тому частіше дивіться в небо в різну пору дня і ночі, там так багато цікавого, непізнаного, яке ще люди повинні зрозуміти і вивчити. І це повинні зробити вже ви. Тому вчіться бути допитливими, спостережливими, завзятими і наполегливими, старанними, щоб зробити нові відкриття в науці. Прийшла ваша пора відкривати нове на Землі і в космосі.

Надія Красоткіна. Твій слід на Землі

Твій слід на Землі. Збірка поезії.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube