Надія Красоткіна

А як до нас приходить весна
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»

Тема. Спостереження за приходом весни.

Мета. Розвивати вміння спостерігати за змінами в природі, бачити перші прояви весни, формувати постійне бажання спостерігати за природою.

Матеріали до заняття. Пісні про весну, вірші, спів струмочка, капе́ль бурульок, перші квіти весни, відео.

Вчитель. Ось, діти, вже закінчується Лютий. Останній місяць зими, а за ним який прийде місяць? (Відповіді учнів). А що означає Березень? (Відповіді учнів). Березень — це початок весни. А як весна приходить до нашого краю, які зміни відбуваються в природі? (Відповіді учнів). Так, змін у природі дуже багато.

Ще сніг лежить, та вже темніє,
Тепліше стало. Більший день.
Щоденно небо голубіє,
В природі збільшилось пісень.

Танути починає сніг і з горбків у долину збігає струмочок, при цьому весело співає, видзвонює і виграє у ньому сонечко промінцями. А сніг від сонечка темніє, стає мокрий і важкий. Ось давайте подивимось відео і послухаємо спів весняного струмочка. (Діти дивляться відео і слухають звуки струмочка). А хто бачив у природі струмочки талого снігу? (Відповіді учнів). А які ще зміни в природі ви вже помітили? (Відповіді учнів). Весело співають пташки: посвистують синички, цвірінькають горобчики і купаються у калюжах, що утворилися від снігу. Вони всі радіють весні, яка вже наближається. А чому всі радіють весні? (Відповіді учнів). Весні всі радіють: тварини, люди, птахи, бо настане тепло, почне все рости із землі, пташкам і звірам буде що їсти, адже взимку було холодно і голодно. А тепер вже стає тепліше і з дахів та гілок дерев звисають бурульки. А відгадайте загадку, діти: «Що росте зимою униз головою?» (Бурулька). Правильно! Вона утворюється тоді, коли вдень пригріває сонечко і утворюється водичка, яка під дією земного тяжіння скапує потихенько вниз, а надвечір, коли приходить холод і повітря стає морозним, ці крапельки поступово замерзають і утворюються нарости люду. От так бурулька росте зимою вниз головою! А зараз ми подивимося на бурульки, якими вони бувають. (Діти дивляться відео або фото бурульок). Ось такі бувають бурульки, під якими дуже небезпечно проходити або стояти, тому що вони можуть обриватися і падати. А це буває небезпечно для життя і здоров’я людини. Тому завжди будьте дуже обережні і не ходіть, не грайтеся та не стійте під балконами та під дахами, де є бурульки.

А скажіть, діти, які ви ще помітили зміни в природі, які свідчать про те, що вже йде весна? (Відповіді учнів).

Іде весна до міст і сіл.
Під снігом ось підбіл зацвів.
Неначе сонце золоте,
Так мати-й-мачуха цвіте!
Їй байдуже, що холоди,
Ця квіточка прийшла сюди
І сповістила всім вона,
Що вже прийшла до нас весна!

А чому цій квіточці так радіють люди, як ви думаєте?(Відповіді учнів). Так, діти! Квіточці радіють люди, тому, що вона сповістила, що вже весна, тепло, сонечко, радість… Вона й сама, мов сонечко — жовтенька, гарна і має дві назви — підбіл і мати-й-мачуха, а чому в неї така дивна назва, може хтось знає? (Відповіді учнів). Ось послухайте таку легенду, діти.

Мати-й-мачуха
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Колись в одному селі жили матір, батько та їх дочка. Та дуже скоро молода мати померла, тому чоловік найшов собі іншу дружину. Жінка відразу ж зненавиділа пасербицю.

І от одного разу вночі вона послала дівчину до своєї сестри, яка жила в сусідньому селі. Через дорогу між селами пролягало урвище. Але дівчинка знала про нього, тому зупинилася, щоб розгледіти найкращий шлях. Падчерка навіть не здогадувалася, що її мачуха заховалася за ближнім кущем і спостерігала за нею. Скоро жінка вибігла і зіпхнула дівчину в урвище, а сама ж пішла додому.

Батько, який дуже любив свою доньку, розшукував її по всіх усюдах. І от нарешті, знайшов. Виявилось, що коли дівчина падала, то вона зачепилася за кущ, який і врятував її од смерті. Прийти ж додому вона не змогла, бо переламала ногу.

З того часу в урвищі щовесни розцвітали маленькі жовті квіти. Їхні листки були з однієї сторони теплі, а з іншої холодні, подібно до двох жінок — матері й мачухи.

Джерело Мати-й-мачуха.

Є ще й інші легенди про цю диво-квіточку, але ви про них дізнайтеся самі, знайдіть про це з комп’ютера або в бібліотеці і розкажете їх у класі.

Ця квіточка цвіте на підвищеннях, де найперше сходить сніжок, на піщаних насипах, на схилах ярів, на узбіччі доріг, але вона може іноді цвісти і під снігом, бо від її дихання над квіточкою утворюється льодяна міні-тепличка, і їй там тепленько, бо вона захищена від холодного повітря і вітру. Ось така ця квіточка — смілива, витривала і дуже корисна, бо має ще й лікувальне значення.

Її застосовують, коли в людини сильний кашель, при бронхітах, ларингітах, при захворюваннях шлунку. Використовується настій з листячка. А також використовують у вигляді примочок при виразках, запаленнях шкіри. Тому цю квіточку, як і всі первоцвіти нашої землі треба дуже берегти і шанувати, бо квіти — це, ніби, весняна усмішка землі. Наша рідна земля прокидається від холодної зими і усміхається до нас першими квітами.

А які ще первоцвіти ви знаєте, діти? (Відповіді учнів). Так — це підсніжники, дуже гарні білі квіточки, білоцвітник — біленькі дзвіночки, проліска — синя, як погоже весняне небо… Є дуже багато інших первоцвітів, але ми сьогодні розглянемо лише ці.

Це білоцвіт весняний, занесений в Червону книгу України. Тому ніколи не зривайте ці чарівні дзвіночки. Вони не тільки красиві, але й мають лікарські властивості і дуже корисні для людей. А ще потрібні комашкам, які живляться їхнім солодким нектаром.

Це підсніжник. Чарівна квіточка — вісник весни, росте в лісі і тепер люди садять такі квіти у квітниках, щоб радувала серце. Теж квітка занесена до Червоної книги України. Не зривайте її, бережіть це диво нашої рідної землі.

Це дивовижна проліска, яка росте в лісах на галявинах і коли зацвітає, то ніби небо впало на землю, так синьо і гарно стає всюди! Квіточка занесена до Червоної книги України. Її також люди тепер садять на квітниках, щоб радувала серце, бо вона дуже гарна.

А чому вони занесені до Червоної книги України, як ви думаєте? (Відповіді учнів). Раніше цих квітів було багато по всій землі і їх дуже шанували люди, бо всі первоцвіти мають лікувальні властивості і дуже допомагають людям побороти багато різних хвороб. Люди знали що до чого, як їх треба заготовляти, вміли збирати ці квіти, вміли їх правильно застосовувати і ставити людину на ноги. Але з часом багато людей, які не знають про лікувальні властивості цих квіточок, почали їх зривати просто для краси, в букети, а тим самим знищили значну частину рослин і тепер їх стало на землі дуже мало. Тому їх і занесли до Червоної книги, щоб їх не зривали, а берегли, бо все в природі має велике значення для людини. А тому природу треба любити і оберігати, не можна бездумно знищувати нічого, навіть малесеньку квіточку, бо природа жива, вона все це зростила для комах, звірів і для нас, людей, щоб нам жилося на цій землі легко і просто. А тому природу треба вивчати, любити і берегти.

Про кожну квітку є багато легенд і казок в народній творчості. Про ці квіти ви теж прочитайте легенди і казки, зробіть замальовки, а потім у класі розкажете їх всім нам. Це буде дуже цікаво. А ще запам’ятайте на все життя, що все, що росте воно для когось має велике значення, бо когось годує, когось лікує, інших захищає, комусь дає прихисток, комусь дарує радість і щастя. Тому дуже бережно ставтеся до всього в природі, бо природа жива і ми, люди, теж часточка цієї чарівної природи. І як знищимо природу, то не буде на землі і нас, людей.

А зараз складемо вірш самі. Останнє слово в другому рядочку доберете в риму самостійно.

Природа наша чарівна,
Ось бачите, іде — ВЕСНА.
З снігів уже струмки збігають,
З дахів бурульки ВИРОСТАЮТЬ.
А сонце починає гріти,
І зацвітають перші КВІТИ.
Ось мати-й-мачуха цвіте,
Неначе сонце ЗОЛОТЕ.
А ось підсніжники біленькі,
Такі сміливі, ЧЕПУРНЕНЬКІ!
А ось дзвіночки білоцвіту
Уже цвітуть по всьому СВІТУ!
А ось і пролісків чимало,
Немов не землю небо ВПАЛО.
Так гарно й світло стало всюди,
Красу цю дуже люблять ЛЮДИ.
Але її не можна рвати,
Нам треба все ОБЕРІГАТИ.
Бо кожна квітка чарівна,
Здоров’я всім несе ВОНА.
Великі квіти і малі —
Усе це усмішка ЗЕМЛІ.
Тому не знищуйте й не рвіть,
А всю природу БЕРЕЖІТЬ!

Ви з нашої бесіди зрозуміли, що у рідний край іде чарівниця-весна. Ви сьогодні ознайомилися з прикметами весни, з першими квітами і зрозуміли, що в природі себе треба поводити дуже гарно, а як? (Відповіді учнів). Давайте повторимо слова і будемо саме так себе і поводити:

«Я люблю природу рідного краю і бережу її, адже я — українець!». (Діти повторюють слова і виконують пісню про весну за вибором вчителя).

Звучить пісня про весну на вибір вчителя.

Відгуки
Коментарі Cackle