Кольори у природі
Виховне заняття для дітей на тему «Розвиток спостережливості у дітей»
В природі, як ніде інде можна розвивати мову кожної дитини, бо навколо ж цілий світ фарб, кольорів, відтінків, звуків, форм. А чи багато ми з вами і наші діти знаємо кольорів та їхніх відтінків? А їх же можна вивчити просто у лісі чи на лузі, на квітнику; навесні, влітку, восени і взимку. І всі ці таємниці кольору відкриє нам природа у квітах, в листячках, в травичці, у воді і в небі… Лише треба проявити свою творчість, ініціативу, бажання злитися з природою і розкрити чари дивосвіту дітям.
Вчені проводять дослідження про вплив кольору на психологію людини. І є багато цікаво. Адже з цих досліджень можна зробити висновки, що один колір впливає на людей позитивно, а інший ні. Так у кімнаті, де стіни чорні або червоні людина довго працювати не може, а от пастельні відтінки зеленого, синього благотворно впливають на людину. А як людина почуває себе в лісі? Звичайно добре, адже там навкруги всі відтінки зеленого. От і можемо повести дітей в ліс з метою вивчення відтінків зеленого кольору. А як їх вивчити? Та дуже просто. Кожна дитина може вибрати свій найкращий листочок дерева, квітки чи кущика і порівняти зі шкалою відтінків кольорів, яку підготував учитель і встановить, який саме відтінок відповідає тому листочку. Так розширюється діапазон сприйняття відтінків, хтось запам’ятає всі, хтось частину, але розуміння того, що зелений колір має величезну гаму відтінків залишиться у пам’яті кожної дитини назавжди. А комусь ці знання допоможуть у виборі професії в майбутньому, хто знає… Такі таблиці відтінків всіх кольорів є в Вікіпедії, їх вчитель може легко перенести на папір, по цій шкалі діти будуть порівнювати практично і дізнаватись як називається той чи інший відтінок зеленого кольору... Заняття з дітьми вчитель проводить довільно, на свій розсуд, враховуючи вік дітей, одержані раніше знання, настрій, пору року, погоду і т.д.
Відтінки зеленого кольору
Ось така робота дуже сподобається дітям, адже вони самі виберуть відтінок зеленого кольору і будуть уже знати, як він називається. Крім того, вони знатимуть назву дерева, з якого зняли листочок, відчують його запах, структуру листочка. Запам’ятають саме дерево і це залишиться назавжди, як гарний спогад про щасливі роки дитинства.
Такі екскурсії в природу можна проводити часто і вивчати різні кольори і їх відтінки в природі. Це дуже ефективні заняття, тому що діти на них засвоюють нові знання легко, невимушено, практично, цікаво, творчо, весело. Вони порівнюють, доторкаються до цього кольору, нюхають, іноді куштують (якщо це щось їстівне), а тому отримують глибокі і всебічні знання. Ось так досить цікаво можна розширити знання дітей про відтінки кольорів.