Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Надія Красоткіна. Це наше рідне, українське

У цій книзі зібрані вірші про наш рідний край, його красу і неповторність; про традиції українського народу, його культуру і побут; про доброту як характерну рису українців; про українську мову, щоб розкрити перед читачем її багатство і красу, її співучість і м’якість, щирість і дотепність.

Вартість книги — 170 гривень.

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Світ навколо тебе. Довкілля
Бесіда про довкілля

Мета: розширювати поняття дітей про довкілля. Розвивати вміння і навички правильної поведінки в довкіллі. Виховувати спостережливість, усвідомлення того, що людина — частина природи.

Учитель.

Йдемо в гості до природи.
Є в ній різна дивина:
В небі — зорі, в ріках — води,
В полі — квіточка ясна.
А зимою є сніжинка,
Літо дощик принесе,
Є метелик і пташинка —
І таке цікаве все!

Росла собі людина і поступово пізнавала дивовижний і чарівний світ. Брала від природи все: повітря — щоб дихати, водичку — щоб пити, а рослини — щоб їсти. Людина була дуже спостережлива і навчилася багато чого від рослин і тварин та й сама почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася добувати вогонь, приручила тварин, навчилася захищатися від хижих звірів і полювати, будувати житло, знаходити і готувати собі їжу, яка зробила б її сильнішою.

І чим краще людина пізнавала світ, тим більше будувала будинків, мостів, доріг, змінюючи у такий спосіб природне середовище, своє довкілля. І нині вона живе у гарних будинках, що захищають її від холоду, вітру і дощу, а під рукою в неї — світло, вода, тепло. А ще людину оточують розумні речі — це радіо, телефон, телевізор, магнітофон, мікрохвильова піч, пральна машина, газова та електрична плита, комп’ютер і т. д. І все це навколишнє середовище, серед якого ми живемо. Тепер це наше довкілля.

Що таке довкілля?

Все, що є навколо тебе:
Сонечко, хмаринка, небо,
І пісок, каміння, води,
Й люди — часточка природи.
Поле, гори і травичка,
Ліс, повітря і водичка,
Бджілка, пташечка і зорі,
Вільний вітер на просторі,
Квіточки і різне зілля —
Це, дитино, й є довкілля!

А тепер поміркуймо, чи можемо ми обійтися без цього чарівного довкілля.

Спочатку проведемо такий дослід: вдихнемо повітря багато-багато, а тоді закриємо руками носик і ротик, подивимося, на скільки нам його вистачить. Чи довго ви протрималися? Ні, треба швидше вдихнути.

Отже, довкілля — це насамперед повітря! Вся наша земна куля вкрита повітрям. Ми його не помічаємо, але коли б воно раптом зникло, то не змогли б прожити і кількох секунд, бо відразу закипить уся вода на Землі, а промені Сонця спалять усе живе. Саме повітря захищає нас від згубної дії сонячних променів. Повітря має масу, але ми її не відчуваємо, воно нам не заважає. Навіть коли йдемо, воно розступається перед нами і відразу заповнює звільнене місце. Та коли швидко рухатися, його можна відчути. Якщо просунути долоньку у відчинене віконце автомобіля, що рухається, тоді відчуємо його тиск.

Повітря — це суміш газів, найбільше азоту і кисню, а всіх інших газів у сто разів менше.

Повітря необхідне людині, тваринам і рослинам, щоб дихати, а отже, жити.

А яке було б довкілля без нашого милого сонечка! Воно народжує день, несе тепло і світло, дає життя усьому живому. Без сонечка став би безбарвним світ, було б холодно та темно, і нічого не змогло б жити на цій планеті. От яка величезна роль сонечка у довкіллі! Ми всі любимо сонце, любимо тепло, що йде від нього, любимо влітку загорати під його жаркими промінцями. Любимо взимку, коли воно пробивається крізь хмари і освітлює так весело й щиро блискучий сніг. Любимо восени, коли воно освітлює різнобарвну осінню палітру. Любимо навесні, коли приходить довгоочікуване тепло і розквітає земля. Завдяки сонечку на землі такий дивовижний рослинний і тваринний світ! Бо рослини без сонця не були б зеленими, якби взагалі могли б проростати. Сонце — це життя.

Ми не можемо уявити собі довкілля без води. Бо вода — це життя. Вона є у всьому живому. Люди і більшість тварин на дві третини складаються з води, а деякі рослини містять у собі чотири п’ятих частини води. Вода займає дві третини земної поверхні. Кількість її не змінюється, а от води, придатної для живих організмів, стає все менше і менше, тому що людина забруднює воду відходами промислової діяльності.

Тому запам’ятайте: воду треба берегти, очищати ріки, розчищати джерельця і струмочки, не забруднювати берегів.

А яким сумним було б довкілля без рослин! Голе каміння, пісок розпечений і клуби пилу... Це зовсім неприваблива картина. Інша річ — квітучі поля, співучі ліси, степи, гаї і діброви! Рослини не лише милують зір, вони ще й очищають повітря та воду. Недаремно їх називають легенями планети. А разом з тваринним світом рослини годують людину. Отже, чим більше ми посадимо лісів, садів, гаїв, дібров, тим гарнішим і чистішим буде довкілля, в якому ми живемо.

А ще людина повинна розумно використовувати природні багатства, тобто давати природі можливість відновлювати свої сили.

Пам’ятай!

 • Не можна спалювати опале листя, бо воно забруднює повітря, що ним ми дихаємо.
 • Не можна мити транспортні засоби біля водоймищ, криниць, колонок, бо це забруднює воду, що її ми п’ємо.
 • Не можна кидати будь-де папірці, пластикові пакети, пляшки, бляшанки, баночки та інші відходи, бо це засмічує землю, на якій ми живемо.

А тепер поміркуйте, чому треба постійно провітрювати кімнату, в якій ви спите; клас, де цілий день навчаєтеся з друзями; спортивну залу, де ви бігаєте і стрибаєте? (Відповіді дітей.) ОБЕЖЕДЕЙКО пропонує відгадати загадки.

Загадки

Куди ступи — всюди маєш.
Хоч не бачиш, та вживаєш.

(Повітря)

Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться, кожен скривиться.

(Сонце)

Торох-торох, розсипався горох,
А почало світати — нічого збирати.

(Зорі і небо)

Один баранець пасе тисячі овець. (Місяць і зорі)

Текло, текло та й лягло під скло. (Вода і лід)

Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка)

Мене просять і чекають, а як з’явлюсь — утікають. (Дощ)

Кольорові коромисла через річку повисли. (Веселка)

Світ навколо нас дуже привабливий і цікавий. Живемо у ньому, немов у рідній домівці, бо ми теж частинка цієї природи. А щоб тобі було тут затишно і добре, то треба поводитися мудро, оберігати довкілля, бо без нього ми не зможемо жити. Треба допомагати природі відновлювати свої сили.

Ти це можеш!

 • Посади деревце, щоб очищало повітря.
 • Посій квіточки, щоб милували твій зір.
 • Розчисти джерельце, воно чекає твоєї допомоги.
 • Зроби з татусем шпаківню чи дуплянку для пташок.
 • Змайструй годівничку для птахів на зиму.
 • Люби цей світ, він просить захисту і любові!

Діти розгадують кросворд. Слова: рослини, тварини, поля, вода, повітря, квіти, люди, вітер — треба вписати в клітинки по вертикалі так, щоб по горизонталі причитати слово — довкілля.

Поміркуй! Ти живеш у місті чи в селі і тебе оточує довкілля. А це означає, що машини, що їх створила людина, допомагають їй у житті. Але, на жаль, усі вони мають властивість зношуватись і виходити із ладу, у такий спосіб викликаючи небезпечні ситуації. А для того щоб боротися з такими ситуаціями, люди придумали спеціальні служби:

101 102 103 104

Уважно поглянь на ці цифри і скажи, що означає кожна з них і для чого їх треба знати. Назви служби, що відповідають поданим телефонним номерам.

Не так уже й просто жити в сьогоднішньому довкіллі. Треба так багато знати! Але ти — людина на Землі і ти повинен це все знати, бо це тобі дуже потрібно!

Довкілля

Все, що довкола тебе є:
Поля і гори, й ріки —
Все на святій землі твоє
Від роду і довіку.
Це ліс, що піснею дзвенить,
Коли весна прилине.
Метелик, що на цвіт летить
До кущика калини.
Гаряче сонечко вгорі,
А в нічку зорі ясні.
І клен крислатий угорі,
І зірочки прекрасні.
Струмок і чисте джерело,
Моря і океани...
І небо, холод і тепло,
І дощики, й тумани.
Верба, що сумно до ставка
Спустила довге гілля.
А в небі хмаронька легка —
Все це і є довкілля!
Он звір, он пташечка летить.
Жучок заліз на зілля.
Усе прийшло у світ, щоб жить.
Усе це й є довкілля!

Перевір себе! Запитання для бесіди

 • Що таке довкілля?
 • Чому людині необхідне чисте повітря?
 • Чи може все живе у природі обійтися без води?
 • Яку роль відіграють рослини?
 • Які розумні речі оточують нас?
 • Які служби придумали люди, щоб захистити себе від небезпеки?
 • Які телефонні номери відповідають цим службам?

Вчитель читає казку «Як повернув Івась красу».

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube