Усмішка, наче сонечко
Мета: вчити дітей бути привітними і щирими, усміхненими і добрими. Розвивати вміння випромінювати тепло до навколишнього світу через усмішку. Виховувати доброзичливість, привітне ставлення до людей.
Учитель. Коли світить сонечко, тоді вам тепло і радісно. А який у вас настрій, коли сонечко виграє у срібній росі, а на небі немає жодної хмаринки? (Відповіді дітей.) Так, гарний настрій, бо сонячне сяйво, бездонна блакить неба дарують нам радість.
А який у тебе настрій, коли безперервно йдуть дощі, небо насуплене, надворі прохолодно? (Відповіді дітей.) Тоді на душі сумно, бо надворі сиро, мокро... Така погода і створює відповідний настрій.
Від чого залежить радісний настрій у природі? (Відповіді учнів.) А що у природі створює сумний настрій? (Відповіді дітей.)
Ось так і людина може створювати гарний настрій, випромінювати тепло і щастя, або, навпаки, створювати поганий настрій серед оточуючих її людей. Спробуємо розібратись у звичайних життєвих ситуаціях: як створювати гарний настрій людям, самому собі і для чого це потрібно. Почнемо з того, для чого людині потрібний гарний настрій. Як ви гадаєте? (Відповіді дітей.) Гарний настрій допомагає людині жити і бути щасливою. Коли тобі радісно, коли ти щасливий, то будь-яку роботу виконуєш легко і просто, тобі все під силу, ти здатний подолати всі труднощі, а найголовніше — це те, що тобі все вдається. І на душі у тебе радісно, хочеться співати, стрибати, бігати, веселитись — ти усміхаєшся, у тебе гарний настрій! Коли у людини піднесений настрій, вона усміхається! І її усмішка, наче сонечко, випромінює тепло і любов. І це так прекрасно, коли людина усміхається. Всім навколо стає гарно і тепло, легко і весело.
Коли вам щось не подобається, хтось вас образив, а може, й ударив, тоді який у вас настрій? (Відповіді дітей.) Так, настрій препоганий. Чи є на вашому обличчі усмішка? (Відповіді дітей.) А де їй узятися, коли нічого тебе не тішить. І думаєш тоді лише про погане: як тобі важко жити серед цих людей, ти готовий умерти, полетіти на іншу планету, щоб тебе добряче попошукали, а тоді, звичайно, знайшли і довго приносили свої вибачення. А чи приємно людям дивитися на тебе, коли з твоїх очей блискавки так і вилітають та ще й сльози капають, наче осінній дощ? Тоді у них псується настрій, бо ти своїм поганим настроєм створюєш дискомфорт, тобто дратуєш людей, позбавляєш їх радості. Про таку людину кажуть, що вона — егоїст, думає лише про себе.
Отже, людина може приносити щастя, радість, любов і доброту або, навпаки, неприємності, дискомфорт. Як ви гадаєте, коли краще? Коли всі веселі і щасливі чи коли у всіх поганий настрій, всім сумно? (Відповіді дітей.) Гадаю, ви зі мною погодитеся, що нести людям радість і щастя, дарувати свою любов іншим набагато приємніше, ніж псувати людям настрій.
Як зробити, щоб бути завжди у гарному настрої, дарувати всім навколо тепло та затишок і не бути егоїстом? (Відповіді дітей.) Ось ми і дійшли до головного: як створювати гарний настрій і собі, і оточуючим. Перш за все — усміхайтеся! Усміхайтеся матусі й татусеві, як тільки прокинулись; усміхайтесь братикові й сестричці; усміхайтесь перехожим, знайомим і незнайомим; усміхайтеся сонечку і небу, пташці і котикові; усміхайтесь усьому світові, бо прийшли ви на Землю жити, любити, радіти, творити добро і бути щасливими! Нехай усмішка ніколи не сходить з вашого обличчя. Запам’ятайте, що ви самі творці свого щастя, отож творіть його з усмішкою! А тепер погляньте, діти, у своє дзеркальце, що лежить перед вами. Зробіть йому гримасу, в якій відображений сум, поганий настрій, злість. Чи подобаєтеся ви собі такі? (Відповіді дітей.) А хочете іншим сподобатися? Такого не буває. Сердите, пихате, зневажливе обличчя нікому не подобається, навіть вам самим такі ви не подобаєтеся. Що вже про інших казати! А тепер гляньте у дзеркальце і зробіть такий вираз обличчя, коли ви гарні, веселі, коли самі собі дуже подобаєтеся, усміхніться. Ви зараз дуже гарні. Чи не так? (Відповіді дітей.) Отже, всім навколо ти дуже подобаєшся усміхнений, бо на тебе приємно дивитися. Таке щире, добре і усміхнене обличчя людям створює гарний настрій. А зараз ми виконаємо цікаве завдання. У кожного на столі лежать два аркуші паперу з кружечками. На одному аркуші в кружечках намалюйте обличчя — сумні, злі, хитрі, пихаті, плаксиві, ображені... А на другому аркуші в кружечках намалюйте обличчя — веселі, лукаві, смішні, привітні, здивовані, щасливі... Якщо не можете відразу це зробити, то користуйтеся дзеркальцем і добре розгляньте свої губи, брови та очі. (Діти малюють.)
Так, у житті повсякчас треба бути усміхненим, тому що іншим зовсім необов’язково знати, що у вас поганий настрій, що хтось вас образив, адже ці люди вас не ображали. Ви повинні самі керувати своїми емоціями, бо ви розумні люди і добре знаєте, що псувати настрій іншим ви не маєте права, бо ви не егоїсти! І як би вам не було боляче на душі, як би не було важко, а коли йдете до людей — усміхніться, витріть швиденько сльози і йдіть до людей з усмішкою. У відповідь вам кожен усміхнеться, а від цього ваш настрій поліпшиться і світ здаватиметься набагато веселішим і привітнішим. Інколи зовсім не хочеться усміхатися, бо сльози аж душать... Ну то й що? Кому це потрібно? Нащо вам, щоб хтось знав про ваші проблеми? Кому принесуть радість ваші сльози? Подумайте про людей, їм треба працювати, їм треба створити гарний настрій. А ви тут зі своїм поганим настроєм... Зробіть над собою зусилля, ви сильні, ви це можете! З кожної ситуації є вихід. Тільки не гарячкуйте, не рубайте з плеча, а поміркуйте, і вихід завжди знайдеться. Ніколи не кидайтеся у бійку і не робіть інших дурниць, а краще зупиніться, полічіть до двадцяти, а тоді дайте мудру відповідь. Ви знаєте, що слово — це дуже сильна зброя! І вихід буде! Немає вороття тільки зі смерті. Якщо вже людина померла, то все для неї втрачає сенс. А жити завжди варто, бо життя — прекрасне і дивовижне. І якщо сьогодні вам було дуже погано, якщо, навіть сонечко не тішило і не дарувало вам тепла, то завтра все зміниться, бо час — це найкращий лікар! Він лікує людей, заживляє їхні рани і дарує щастя. А усмішка людині допомагає в будь-якій ситуації. Тож усміхайтеся, даруйте людям свою щиру, чарівну усмішку! Усмішка вам до лиця! Усміхайтеся завжди: коли вітаєтеся з людьми, коли хочете про щось запитати, комусь відповісти... І просто так, лише тому, що небо синє-синє, сонце таке яскраве, а навколо стільки квітів, така безмежна краса. І ви тут живете, серед цього дива, і ви у цьому світі — Люди!
Учень.
Всміхнися сонечку вгорі —
Воно таке красиве!
А ввечері всміхнись зорі —
Там так багато дива!
Учениця.
Всміхнися квіточці малій —
Вона красу дарує!
Є стільки радості у ній —
Вона наш зір милує!
Учень.
Маленькій пташечці всміхнись,
Що пісеньку співає.
І весело на світ дивись,
Бо все тут місце має!
Учениця.
Всміхнися мамі дорогій
І вітерцеві в полі.
Всміхнися вчительці своїй
І дітлахам у школі.
Учень.
Всміхнися щиро, від душі.
Ти — у житті на старті!
І щастя всім нести спіши,
Бо люди того варті!
Учениця.
В життя із усмішкою йди,
І стане всім світліше.
Ти сонечко в душі знайди
І йди з ним сміливіше!
Діти співають пісню про усмішку. На великому плакаті малюють усміхнене сонечко. Надалі воно може стати емблемою класу. Плакат можна дати з підписом: «Долати труднощі старайся, не будь сердитий, а всміхайся!»