Від автора
Життя у кожної людини єдине і неповторне. І тому кожен повинен вчитися його берегти. Цієї мудрої і дуже важливої науки ми повинні навчити своїх вихованців, адже ми — вчителі. А вчити дітей ми маємо цікаво і весело: з казкою, віршем, загадкою, прислів’ям, щоб одержані знання стали для них не лише сумою знань, а й стійким переконанням і нормою життя. Правил у нашому довкіллі є чимало і їх треба знати та виконувати, бо ми живемо у суспільстві, серед людей, а отже, повинні дотримуватися відповідних норм і законів. І чи не головними з-поміж таких правил є «Правила безпечної поведінки на вулицях і дорогах» і «Правила протипожежної безпеки». Адже щодня дитина виходить на вулицю, по якій рухаються машини. Як тут їй обійтися без правил? Також дитині доводиться мати справу з електричними приладами, газовою плитою, бо ж і світло в квартирі треба ввімкнути, і їжу підігріти на плиті. Діти шкільного віку досить часто залишаються самі вдома і їм просто необхідно знати, як правильно поводитися з цими приладами. Тому ми маємо навчити молодших школярів, як правильно поводитися вдома, на вулиці та на дорогах, оскільки від правильної поведінки залежить їхнє життя і здоров’я.
З цією метою пропонуються бесіди для учнів початкової школи, в яких у доступній формі викладені всі необхідні правила, що їх має засвоїти кожен учень. Учитель може послуговуватися цими бесідами від першого по четвертий клас, щоразу беручи з теми те, що доступне для дітей його класу, збагачуючи новими знаннями, ускладнюючи на свій розсуд і повторюючи вивчене. Адже зміст матеріалу один і той самий для всіх початкових класів. Тільки в першому класі ми розповідаємо і показуємо все це на малюнках; практично розбираємо ситуації; збагачуємо бесіду загадками, казками, віршами, а вже потім повторюємо і розширюємо знання дітей теоретичним матеріалом, ставимо їх у певні ситуації. Щоразу йдучи на урок, учитель має донести дітям цікаву інформацію з тієї чи іншої теми. Таку інформацію про різні випадки з життя дітей та дорослих можна почерпнути в пресі.
Тоді вчитель матиме багатий фактичний матеріал, яким він зацікавить дітей, навчить їх правильно поводитися в довкіллі.
Кожен учитель — це творча особистість. Тому, пропонуючи свої бесіди, я впевнена, що ви ретельно опрацюєте їх, додасте до них цікаві факти, незвичайні загадки, вірші, приказки, нові казки, а отже, зробите їх змістовними і цікавими. А головне, щоб школярі запам’ятали і виконували всі правила, що передбачені змістом, адже від цього залежать їхні життя і здоров’я.
Кожна бесіда — це лише план, основний напрямок, від якого можна відштовхнутися і рухатися у заданому руслі, а вже від учителя залежить, як проведе він виховну бесіду з дітьми.