Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Екскурсія в протипожежну частину міста

Мета: ознайомити учнів з господарством протипожежної частини, з правилами виїзду на місце пригоди і засобами пожежогасіння. Розвивати почуття відповідальності за свої вчинки. Виховувати повагу до людей цієї відповідальної і безстрашної професії.

Обладнання: олівці, папір, зошити.

Підготовка вчителя до екскурсії.

Учитель повинен заздалегідь домовитися з працівниками протипожежної частини про день і час проведення екскурсії та зустрітися з екскурсоводом, який проведе екскурсію з учнями певного класу в доступній і цікавій формі. Вчитель, знаючи рівень знань своїх учнів, повинен зорієнтувати екскурсовода на типові питання, події і вчинки, що на них він має звернути увагу і розказати про причини виникнення пожеж та методи боротьби з ними.

Підготовка учнів до екскурсії.

Напередодні вчитель з учнями повинен повторити основні Правила поведінки з вогнем, які діти вже вивчили, про причини виникнення пожеж, до чого вони призводять і як з ними потрібно боротися. А також повторити правила поведінки та техніку безпеки під час проведення екскурсій, правила поведінки на вулицях і дорогах під час перевезення учнів до місця екскурсії. Вчитель нагадує учням про те, що вони повинні поводитися стримано, іти строєм задля своєї ж безпеки, не вибігати зі строю, не перебігати з одного місця на інше, не відставати, говорити тихо, а не галасувати, не перебивати дорослих, не відходити від учителя, не заходити без дозволу в приміщення, не підходити до пожежних машин, нічого не чіпати руками, задавати питання, піднявши руку. Після цього вчитель попереджає про те, що потрібно з собою взяти папір і олівці для того, щоб замалювати найцікавіші моменти під час екскурсії і записати необхідні відомості.

Проведення екскурсії.

Під час екскурсії діти повинні спочатку оглянути приміщення, де знаходяться пожежники, одяг, у якому гасять пожежі, як вони приступають до роботи в разі виклику пожежної машини на місце аварії, спостерігати за їхніми діями. Потім діти оглядають приміщення пожежної частини, місце, де знаходяться машини, і чим вони обладнані. Учням буде цікаво подивитися на пожежні драбини, що розкладаються на велику висоту і як по них пересуваються пожежники; як з’єднуються та подовжуються пожежні рукави, як і де набирають воду для гасіння пожежі та на інше обладнання автомобіля. Цікаво учням спостерігати за тим, як гасять пожежу водою і піною. Це практично показують дітям під час кожної екскурсії. Проте учні повинні обов’язково запитати в екскурсовода, у яких випадках вогонь гасять піною, а в яких — водою, і занотувати собі в зошити, оскільки де дуже важливо знати. Екскурсовод повинен ознайомити учнів коротко з історією виникнення пожежної служби, показати на плакатах чи малюнках різні види пожежних автомобілів за цей історичний період. Діти обов’язково повинні зрозуміти, що служба пожежників дуже важлива, хоч і небезпечна. Сюди приходять працювати сміливі і мужні люди, котрі йдуть у саме пекло вогню, щоб врятувати людей, тварин і людське майно, тому гратися з викликом пожежної служби суворо заборонено. Оскільки в цей час, коли машини поїхали на неправдивий виклик, десь в іншому кутку міста задихається в диму людина і пожежники можуть не встигнути вчасно прийти їй на допомогу. Учні повинні знати, що пожежні автомобілі мають бути завжди справними, готовими щосекунди виїхати на місце пригоди. Бажано, щоб діти розпитали у пожежників, яку посильну допомогу самі учні можуть запропонувати, щоб стало менше пожеж і нещасних випадків з вогнем. (Пояснювати іншим дітям у школі, в дитсадку про те, яке лихо може принести гра з вогнем; забороняти розпалювати вогнища біля садиб, сараїв, стогів сіна, поблизу поля зі збіжжям і т. ін.)

Наприкінці екскурсії робиться висновок про те, що пожежне господарство просто необхідне для мешканців міст, сіл для того, щоб вони жили у безпеці. Тому пожежні автомобілі повинні бути завжди в порядку, готові щосекунди до виїзду на місце пригоди, а пожежники завжди мають бути готові до боротьби з вогнем. Бо, як кажуть у народі: «Вогонь і вода — то найбільша біда». Стихійне лихо, викликане вогнем, жахливе і непередбачуване, тому що від малої іскри може згоріти все живе довкола: люди, тварини, рослини. А вогонь не можна відразу загасити, особливо у вітряну погоду.

Після проведення екскурсії у скверику чи на спортивному майданчику рекомендується провести змагання «Кращий пожежник» між учнями класу з бігу, стрибків тощо. Можна провести ігри на спритність «Як вибратись із лабіринту», «Третій зайвий» та ін.

Підсумок екскурсії.

Щоб закріпити набуті знання під час екскурсії, доцільно провести таку роботу:

  • Бесіда на тему «Про що ми дізналися під час екскурсії?
  • Малювання на тему «Пожежники — професія відважних», «Пожежні машини».
  • Написання твору-мініатюри на тему «Я в пожежники піду...»
  • Написання диктанту про пожежників.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube