Підготовча робота та методика проведення уроків розвитку мовлення

Перед кожним вчителем-практиком стоїть триєдина мета: навчити, розвинути і виховати. Вся робота підпорядкована цій меті з першого дня навчання дітей у школі. Вчитель використовує різні методики, багато вправ, які допомагають учням зрозуміти навчальний матеріал, збагатити мову, розширити світогляд, світосприйняття.

Дуже важливо, щоб діти у віці 6—10 років пізнавали світ у всій його багатогранності, відчували і розуміли пряме і переносне значення слів, їх найтонші відтінки. А коли дитина зрозуміє і відчує красу рідного слова, вона проймається любов’ю до мови,

Розуміти, відчувати і любити рідну мову здатні всі діти. Тому завдання вчителя полягає в тому, щоб розвинути мову учнів, збагатити її, навчити любити, пишатися нею. Це і є перші уроки патріотизму.

З перших днів навчання у школі вчитель повинен працювати над розвитком активного словника учнів, що дуже знадобиться у наступні роки, допоможе їм правильно та впевнено викладати свої думки, вільно спілкуватись з однолітками та дорослими. Коли дитина не шукає слів для висловлення своєї думки, вона позбавлена багатьох комплексів, завжди активна в розмові, оперуючи потрібними словами і мовними зворотами. А такий результат досягається тоді, коли дитина не тільки чує і бачить слово при його вивченні, а відчуває, розуміє його значення, знає, коли і як це слово треба вживати.

Це досить цікава робота і для вчителя, і для учнів. Проходить вона здебільшого у початкових класах під час екскурсій та прогулянок до парку, лісу, на річку, в поле, де діти можуть не тільки погратися і відпочити, але й помріяти, побачити та відчути красу рідного краю. Саме тут і повинен розпочинати роботу вчитель.

Він пропонує дібрати слово для опису дерева, хмаринки, джерельця, листочка, квіточки, ягідки, метелика, пташки, всього того, що привернуло увагу дітей на даний момент. Діти залюбки шукають слова, йде своєрідне змагання, хто більше знайде влучних і правильних слів для опису того чи іншого предмета або явища природи. Вони добирають назви кольорів та відтінків, чують від вчителя нові слова і таким чином запам’ятовують їх.

Урок на природі проходить цікаво і невимушено, це свого роду захоплююча гра.

Тут поле діяльності вчителя не обмежене дошкою і крейдою та кількома малюнками. Сама природа приходить йому на допомогу. Діти весь час знаходяться в пошуку. Урок приносить їм багато радості і задоволення, дає нові знання. Слів у нашій мові дуже багато, і доки діти малі, треба вивчити їх якомога більше.

От, наприклад, учні розповідають про листочок. Крім того, що він зелений, він може бути твердий або м’який, гладенький або шорсткий, колючий або пекучий і т. д. А як пояснити слово «шорсткий»? Ось тут діти займуться пошуками такого листочка, який, на їхню думку, є саме таким. Вони знайдуть і інші епітети, запам’ятають їх і почнуть вживати у повсякденній мові, яка поступово буде збагачуватися новими для них словами. На таких уроках учні пізнають не тільки нові слова, але й нові почуття. Вони відчувають любов і жаль, співчуття і турботу про все живе. Навіть тоді, коли сидять за партами, то бачать за вікном не просто знайоме шкільне подвір’я, а відчувають, що там — природа, яка завжди дивує, чарує, радує, приваблює і приносить щось нове, досі невідоме. Наприклад, учні працюють над завданням, але раптом за вікном після дощу народилась веселка, яка виграє барвистими кольорами. Чому не показати її дітям? Такої веселки вони у найближчий час можуть і не побачити. Тому приверніть їхню увагу до краси природного явища, яка западе комусь у душу. Завжди потрібний поштовх, аби запрацювала фантазія.

Є багато цікавих вправ, які допомагають розвинути мову і збагатити словниковий запас дітей. Варто тільки звертати постійну увагу на такий вид роботи, і це обов’язково принесе свої плоди. Хоч не відразу, але через певний проміжок часу мова учнів стає значно багатшою, емоційнішою, вони сміливіше починають висловлювати свої думки і почуття.

У першому класі дітям доступна цікава гра в слова, коли вони добирають нескладну риму, знайомляться з синонімами, антонімами і т. д.

Школярам слід пропонувати знайомі слова, до яких є багато синонімів. Наприклад, до слова «ходити»: йти, плестися, шкандибати, дибати, плентатися, марширувати, шкутильгати, топати, брести і т. ін. Спочатку цю роботу виконують колективно, а потім самостійно. Кожному учневі можна запропонувати дібрати якомога більше синонімів, влаштувати своєрідне змагання — хто більше пригадає слів.

Нові слова можна писати кольоровим олівцем або фломастером, кожне іншим кольором, щоб бачити, які з них учень придумав сам, а які — інші школярі.

Ще цікавіше підбирати антоніми. Дітям це дається легше, і виконують таку роботу вони з великим задоволенням. Варто тільки назвати слово — і учні одразу починають працювати самостійно. День — ніч, ранок — вечір, добро — зло, мир — війна, світло — пітьма і т. п.

Цікаво проходить урок, коли діти вчаться складати речення. Спочатку це важко, але через деякий час вони вже використовують більше синонімів, антонімів, повніше розкривають свою думку.

Учні дуже люблять гру, у якій з літер одного слова треба утворити якнайбільше слів-іменників. Вчитель пише слово на свій розсуд, а з літер цього слова діти самостійно складають нові слова і записують їх. Учні доповнюють один одного, дописуючи кожне нове слово іншим кольором.

Діти люблять розв’язувати кросворди, і це теж приносить велику користь, бо вони знайомляться з новими поняттями, новими словами. Не менш цікаві вправи з наростанням складності, які пропонуються в підручниках та методичних рекомендаціях: Ці вправи теж допомагають збільшити активний запас слів.

Володіючи певним словниковим багатством, учень вже може послідовно й емоційно описати природне явище, життєвий епізод. Тепер можна приступати і до написання творів. Але перед кожним уроком, на якому діти писатимуть твір, дуже корисно повести їх на природу, звернути увагу на красу навколишнього світу, запропонувати їм усно розповісти про побачене, дібрати найбільш влучні слова, звороти. Тоді наступний урок мовлення принесе дітям велику радість і задоволення, бо свіжі почуття викликають спогади, які допоможуть їм у роботі.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Як придбати книгу?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube