Надія Красоткіна

Варіант № 3 першого уроку для 1-4 класів

Тема: Тепло своїх долонь і розуму, і серця я Україні милій віддаю.

Мета: Розширити уявлення дітей про громадянськість. Розвивати прагнення бути добрими, працелюбними, чесними, сміливими — патріотами своєї Вітчизни. Виховувати любов до рідної України.

Обладнання: Клас, де проходить урок, гарно прибраний, всюди квіти, портрети поетів Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Василя Симоненка, В. Стуса та ін. А також можна поставити портрети інших людей, земляків, яких діти знають: це можуть бути герої праці, герої Великої Вітчизняної війни і т. д. На дошці — краєвиди України.

Вчитель. Ось пролунав перший дзвінок нового навчального року. Він усіх дітей запросив за шкільні парти. А навчання в нашій країні обов’язкове, кожен повинен одержати середню освіту безплатно. Це записано в найвищому Законі нашої держави — Конституції. І от в усіх школярів нашої великої і вільної України почався однаковий перший урок. А тема його така: «Я — громадянин України. Тепло своїх долонь і розуму, і серця я Україні милій віддаю». І в кожного учня по всій нашій Вітчизні, від найменших першокласників до вже дорослих випускників, засвітилась безмежна любов до свого рідного краю. До милої серцю, дорогої і рідної України, нашої Батьківщини. І кожен з вас любить свою Україну, бажає їй добра, старається стати справжнім патріотом і громадянином своєї Вітчизни.

1 учень

Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої ліси, степи, річки й озерця,
Й ліричну пісню лагідну твою.

2 учень

І українську мову чарівну й багату,
Та рушники у квітах на стіні.
Люблю наш щедрий рід, в садочку білу хату,
Й розлогий кущ калини на вікні...

3 учень

Й криниці чисті при дорозі з журавлями,
І верби, що схилились до води.
До тебе, рідна, я горнуся, як до мами,
Ти серце полонила назавжди.

4 учень

Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.

5 учень

Я — твій громадянин, я прагну підростати,
Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.
Моя свята і рідна, Україно-мати,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!

Вчитель. Громадянин України — це ти і я, це люди, які постійно живуть в Україні, люблять її, є патріотами своєї Вітчизни, готові захищати її територію, ідеали, працювати в ім’я її розвитку і процвітання, вчитись, удосконалювати свою майстерність, шанувати традиції, бути законослухняним, знати права і обов’язки, добре знати історію Батьківщини, традиції, її мову, культуру, бути добрим, чесним, милосердним, працелюбним. І всі ми любимо нашу дорогу і найріднішу Україну, бо тут ми народились, вперше сп’ялись на ноги і пішли у світ тими споришевими стежечками, які простяглися від рідного порогу в широкий світ. Для кожної людини найрідніша і найдорожча та земля, де вона народилася і виросла. Недарма ж у народі кажуть: «Де рідний край, там і рай, а де чужина — там домовина». «Добре тому, хто в своєму дому». Бо в своєму рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе. «Людина без Вітчизни, що соловей без пісні». А справжню тугу за рідним краєм людина відчуває тоді, коли розлучається зі своєю стороною. «Кожна рослинка на своєму корені росте». А хіба вона зможе рости без кореня? (Ні). Звичайно, рослина без кореня не може рости, вона всихає. І хоч людина — не рослинка, але без свого рідного коріння, без рідні, без Батьківщини вона не зможе бути щасливою у цьому світі, не зможе повністю себе реалізувати як особистість. Кажуть, що в рідній хаті й стіни допомагають, і це правда. У себе вдома кожна людина впевнена в собі, вона вільно почувається, знає багато такого, що дозволяє їй відчувати себе сміливою і сильною. А й справді, тебе ж оточують рідні люди, родичі, друзі й такий самий менталітет, і тоді легко і просто у звичній обстановці. А рідна земля, як мати — добра, щира, мила. Вона готова захистити кожного з нас. Але в свою чергу людина повинна бути готова захистити і свою землю, заради неї піти у бій, на подвиг, коли це необхідно, тобто бути справжнім патріотом своєї Батьківщини. А в мирний час — самовіддано трудитись, щоб твоя країна була багатою і щоб усім жилося добре, заможно і безпечно. То що ж значить бути справжнім патріотом, громадянином своєї Вітчизни?

Відповіді дітей.

Вчитель. А що треба дитині для того, щоб відчути, що ти справжній патріот України, її громадянин?

1 дитина. Добре вчитись, щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю і приносити велику користь.

Освіта — світло! Це запам’ятай!
У школі добре вчись
І різні труднощі долай,
Лети до світла — ввись!

2 дитина. Брати активну участь у житті класу і школи, відчувати свою причетність до шкільного життя і до життя країни.

Як будеш ти активним в школі, друже,
То з легкістю підеш в своє життя.
За все берися і старайся дуже,
То цікавішим буде майбуття.

3 дитина. Любити природу, берегти і примножувати її багатства: садити сади, ліси, квіти, розчищати джерельця, щоб не міліли річки. Турбуватись про майбутнє нашої держави.

Чарівний світ, неначе казка!
В нім стільки дива є!
А ти вивчай його, будь ласка,
Усе довкіл — твоє!

І небо чисте волошкове,
Та шепіт ніжних квіт.
Вербички листячко шовкове, —
Весь дивовижний світ!

4 дитина. Берегти історичні та духовні пам’ятки нашого народу, не руйнувати, а вивчати та творити нову історію рідного краю.

Ось сивий замок над рікою,
Йому багато літ.
Він дивиться на світ з журбою,
Бо й сам старий, як світ.

Увесь у шрамах і руїнах,
Важкі були бої.
Подряпини від куль на стінах,
Автографи чиї?..

Не трогайте священні стіни,
А квіти принесіть.
Це дорогі для всіх руїни.
Історію учіть.

5 дитина. Добре вивчати природу, бо вона нам — рідна мати, вона допомагає кожному, щоб здоровим і міцним виростав, тільки треба придивитись і захопитись нею, і вона розкриє нам свої таємниці. А Україна дуже багата на рослинний і тваринний світ.

Ось придивися — звичайна травичка,
Але в ній загадка є.
А на листочку прозора росичка —
Райдуга там виграє!

Треба природу старанно вивчати,
Всім вона радість несе.
І полюбити всім серцем, і знати
Про Батьківщину усе!

6 дитина. Треба наполегливо вивчати рідну українську мову, бо це мова нашого народу — державна мова, яку треба знати і нести у світ. Про це і в Конституції записано, а Конституція — це Основний Закон нашої держави, який треба знати і виконувати. Та й мовою нашою можна пишатись, бо вона дуже багата й красива. Ще в 1934 році на конкурсі мов світу вона поділила пальму першості з італійською та перською! Ось яка наша українська мова — краща серед кращих! А кожна людина знає, що коли вмирає мова, то вмирає і сам народ. А ми патріоти своєї України, і нам треба боротись за свою мову і добре її знати.

Весь Всесвіт в мові розмістився

Весь Всесвіт в мові розмістився,
Весь світ чарівний в ній звучить!
У слові сонцем заіскрився,
Щоб у чудових звуках жить.

І нас єднає рідна мова,
Всіх, хто живе у цім краю.
Вона прекрасна, світанкова.
Я в ній свою наснагу п’ю.

Бо рідна мова, наче мати,
Снагу і силу нам дає.
Нам стежку в світ дано топтати,
Поки в нас рідна мова є.

І як гуртом, не поодинці,
Почнемо в світ її нести,
То й доти будем — українці
Поміж народів сміло йти.

А знехтуємо рідне слово,
Земля цього нам не простить.
То ж линь над світом, рідна мово!
Тобі в віках судилось жить!

7 дитина. А ще я хочу знати традиції мого народу, його обряди, культуру і всю-всю історію країни. Це, на мою думку, повинен знати кожен громадянин України.

Я хочу знать, яким було життя,
За що боролись і вмирали люди.
Бо ж без минулого немає майбуття.
А майбуття... Яким воно в нас буде?

8 дитина. А ще треба розвивати свої здібності й таланти, щоб Україна могла пишатись нами. Треба гартувати своє тіло та волю, бути міцним і витривалим, щоб захищати свою землю.

От виросту то — в армію піду
І буду захищати Україну!
Вітчизно рідна, я не підведу!
І ворогів я не пущу на Батьківщину!

Вчитель. Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, може по-справжньому її любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь. Таким великим патріотом був Тарас Григорович Шевченко, який понад усе в світі любив свою Україну, оспівував красу та неповторність рідного краю в поезіях, хоч за кожен свій вірш поет міг бути покараним, але він не боявся, бо дуже любив свою Україну і не міг не писати про свою любов до неї.

Хоч крихітку землі
Із-за Дніпра мого святого
Святії вітри принесли,
Та й більш нічого...

(Тарас Шевченко)

Вчитель показує портрети, коли звертається до вірша поета.

Бо, як каже народна мудрість: «Рідна земля і в жмені мила». А поет був далеко від своєї святої землі, яку так любив. А ось як про Україну писав В. Симоненко:

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину...

Як і матір ми не вибираємо, так не можемо вибрати і Батьківщину, вона у нас одна у цілому світі. Тут наше коріння, тут наша доля.

Я — українець, а не малорос,
Пишаюсь родом тисячокорінним.
Тарас за мене мучивсь і боровсь,
Щоб я зродився зерням України

так писав В. Кочевський. А поет М. Бакай виливав свою любов до рідного краю у таких рядках:

Горнусь до тебе, Україно,
Як син до матері горнусь.

Кожна людина передає свою любов до Батьківщини як уміє, але чесно, гаряче і віддано, бо це дуже сильне почуття — любов до рідного краю. Людина з ним живе, носить це почуття у своєму серці та завжди хоче поділитись любов’ю з іншими, вилити свої почуття у віршах чи прозі, у картинах чи в музиці, а то просто у самовідданій праці на благо Вітчизни.

От і ви сьогодні прийшли на урок зі своїми малюнками, які старанно малювали. А на малюнках ваш дім і двір, криниця чи вулиця, на якій ви живете — це куточок рідної України. В роботах кожен з вас виразив свою любов до Батьківщини.

Вчитель відкриває дошку, на якій виставка учнівських робіт. Діти коментують свої роботи по черзі.

А ще учні приготували вірші про Україну, про свою чисту і ніжну любов до рідного краю, які ми залюбки послухаємо. Адже всі ви любите нашу дорогу Україну, бо це земля, де ви з’явились на світ, де вперше побачили оце довкілля і зрозуміли, що ви у ньому — людина. А тепер ви зрозуміли, що дуже любите Україну, землю ваших батьків, дідів і прадідів, що тут ваше коріння, без якого не можна у світі жити. І знаєте, що ви не просто населення, а патріоти і громадяни України, які все зроблять для того, щоб Україна була квітучою і багатою, щоб всі тут жили в любові, мирі і злагоді, бо ви любите свою рідну й милу Україну, і життя свого не пошкодуєте, як треба буде стати на її захист.

1 учень

Мій край чудовий — Україна!

Мій край чудовий — Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.

Все найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ.
Цвітуть волошки сині в житі,
Звідсіль веде дорога в світ.

І найдорожча рідна мова
Джерельцем радісно дзвенить,
І мила пісня колискова,
Чумацький шлях кудись зорить...

Усе найкраще і єдине,
І радощі всі, і жалі...
Мій рідний краю, Україно!
Найкраще місце на Землі!

2 учень

Я щиро так люблю усе навколо мене,
Усе, що є й було багато сотень літ...
Люблю чарівний ліс і житечко зелене,
Увесь казковий, неповторний світ!

Усе мені тут рідне: і поля, й джерельця,
Я міцно на своїй землі стою.
Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.

Учні виконують пісню про Україну. Це може бути улюблена пісня дітей або пісня за вибором учителя.

Подякувати автору

картка Приватбанку

5168 7422 2562 7797

Красоткіна Надія Григорівна

Відгуки
Коментарі Cackle