Додержуй даного тобою слова
Урок у початковій школі
Тема: Додержуй даного тобою слова.
Мета: Вчити дітей дотримуватиcь даного слова. Розвивати вміння організовувати себе, щоб завжди виконувати обіцянку. Виховувати чесність і бажання відповідати за свої слова.
Матеріал до уроку: Прислів’я, вірші.
Давши слово — то держись, а не давши — то кріпись.
Назавжди запам’ятай. Слово при собі тримай.
Пам’ятай, дитино мила, слово — то велика сила.
Перевірка домашнього завдання
- Сформулювати правила етикету делікатної людини.
- Для чого потрібна делікатність.
- Які риси характеру входять у слово делікатність.
- Переказати текст «Делікатність».
Бесіда
Слово було першим — так вчить мудра книга Біблія. І справді, слово — це велика сила. Воно здатне будувати міцний мир або розпочати руйнівну війну, здатне приголубити людину, або ранити її у саме серце, може вселити надію або зруйнувати її. Народна мудрість про слово говорить так: «Слово — не стріла, а глибше ранить». «Гостре словечко коле сердечко». «Шабля ранить голову, а слово — душу». «Вода все сполоще, а злого слова — ні». Тому слід добре знати, запам’ятати на все життя, що слово — це велика сила. Вона може бути доброю і може бути злою — це залежить від людини. Тому: « Не кидай словами, як пес хвостом», а спочатку добре подумай як і що маєш сказати, а тоді вже говори, щоб своїм словом не завдати шкоди, не образити людину, не наобіцяти їй золоті гори, а тоді не виконати; щоб вона спочатку повірила, а потім гірко про це пожалкувала. Краще сім раз одмір, а раз відріж, щоб було усім добре. Народна мудрість вчить: «Не говори, що знаєш, а знай, що говориш». І як дав слово, пообіцяв щось зробити або принести, то дотримай свого слова, а «Не роби з писка халяву». Це тобі не робить честі. Навіть коли ти даєш слово самому собі, що зробиш якусь роботу, а потім її не виконуєш, то це свідчить про те, що ти слабка людина, безвольна, слабак. Тому задумайся над цим. І як дав слово, то виконай його, як би важко це тобі не здавалося. Ти зобов’язаний це зробити — бо твоє слово — закон! А якщо ти дав слово, пообіцяв усім навколо, а сам і не думав його виконувати, то в тебе просто довгий язик і порожня голова. А про таких кажуть: «Дурний язик голові не приятель» або так: «Довгим язиком тільки полумиски лизати». Ото й думай чи то не тебе стосується це прислів’я?
Фізкультхвилинка
Фізкультурні вправи діти роблять за вчителем.
Ми учились, ми трудились
І добряче потомились.
Вправи будемо робить,
А язик хай помовчить.
Хай язик відпочиває
І словами не кидає.
Щоб за правилом всяк жив:
Більше діла — менше слів!
А зараз ми звернемося до підручника, прочитаємо текст «Треба» за Євгеном Дударем. При читанні добре задумайтесь над поведінкою хлопчика, що вам у ньому подобається, а що ні і чому?
Робота з підручником
Робота з зошитом.
Домашнє завдання. Прочитати і навчитися переказувати текст.
Підсумок уроку.
Читання тексту.
Обговорення ситуації за змістом тексту.
Читання тексту в особах.
Завдання. Якби ви були на місці хлопчика, що б ви зробили, щоб змінити ситуацію на краще?
Робота за малюнками.