Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Надія Красоткіна. Це наше рідне, українське

У цій книзі зібрані вірші про наш рідний край, його красу і неповторність; про традиції українського народу, його культуру і побут; про доброту як характерну рису українців; про українську мову, щоб розкрити перед читачем її багатство і красу, її співучість і м’якість, щирість і дотепність.

Вартість книги — 170 гривень.

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Життя людини — найвища цінність
Перший урок у першому класі

Тема: Життя людини — найвища цінність.

Мета: Дати дітям поняття про те, що людське життя унікальне і має найвищу цінність для кожної людини і його треба берегти і любити. Розвивати у дітей вміння і навички збереження свого здоров’я, щоб продовжити життя. Виховувати бажання бути здоровими, займатися спортом, не набувати поганих звичок.

Матеріал до уроку: Малюнки з метеликами, пташками; запис співу пташок і звуків живої природи; підписані вчителем листочки цупкого паперу і кольорові олівці.

Вчитель.

Добрий день, мої любі діти,
Ви сьогодні до школи прийшли,
Щоб учитись, співати, радіти
Й світ безмежний пізнати могли.
Навчитеся читати, писати,
В таємничий поринете світ,
В казку будете всі мандрувати
Ви у школі з маленьких літ.
Бо життя чарівне, мов казка.
І дається людині раз.
Не марнуйте його, будь ласка,
А любіть й бережіть весь час.

А тепер нам усім пора познайомитись. Мене звати (ім’я вчителя), а кожен з вас назве своє ім’я голосно і чітко. (Вчитель називає прізвище учня, а кожен учень встає і каже своє ім’я). Ось ми і познайомились. Погляньте, діти, на цей чарівний віночок. (Вивішує на певному місці віночок з різнокольорових квітів, від нього йдуть стрічки різних кольорових відтінків, на кожній стрічці написане прізвище та ім’я учня класу). Цей віночок буде символізувати міцну дружбу нашого класу, а його різнокольорові стрічечки — це учні нашого класу, всі такі різні і неповторні хлопчики і дівчатка. Від сьогодні він буде з нами, щоб нагадувати про те, що наша дружба міцна й непорушна, всі ми житимемо у мирі і злагоді. Ви поповнили віднині шкільну сім’ю.

Ось можна починати наш перший урок. Діти, сьогодні ми почнемо перший урок у школі з того, що ми — розумні люди і живемо на білому світі серед чарівного довкілля. Поруч з нами живуть рослини, різноманітні тварини. Всі прийшли на Землю для життя, для радості і щастя. І немає нічого ціннішого, ніж життя. Ось погляньте на малюнки. (На малюнках зображені метелики над квітами, пташечки. Вчитель включає запис з весняним пташиним співом і звуками живої природи. Діти дивляться на картинки і слухають спів пташок та різні звуки природи). Діти, кого ви впізнали на малюнку? (Відповіді дітей). А чий голос ви впізнали серед цих звуків? (Відповіді дітей). Придивіться, які гарні метелики, пташечки. Всі вони живуть серед природи, роблять для себе гніздечка, свої хатки, літають, співають, їдять, ростять своїх діток... Як ви думаєте, вони щасливі? Чому вони щасливі? (Відповіді дітей). Так, вони щасливі, тому що живуть на білому світі, турбуються про себе і своє потомство, мають що їсти, можуть вільно літати і весело співати. І людина приходить у світ, щоб жити серед чарівного довкілля. Бо ж і людина теж частина природи і без природи вона не зможе жити. Вона як і все живе дише повітрям, п’є водичку, їсть, гріється на теплому сонечку, ходить по землі, де все росте і живе. Але людина приходить у світ не тільки жити, а ще й творити добро, захищати цей світ, любити його, берегти природне довкілля, бо вона розумна, вміє мислити, думати, планувати і робити відкриття. Скажіть, діти, чому не можна ловити метеликів, пташок і різних комашок? (Відповіді дітей). Так, вони також приходять у цей світ, щоб жити і робити певну користь. А яку користь приносять пташки? (Відповіді дітей). Вони знищують шкідників на полях, у лісах і в садах. Тоді родять гарні врожаї. Яку ж користь приносять комашки? (Відповіді дітей). Комашки запиляють квіточки, щоб були гарні врожаї. Пташки знищують комах, але лише стільки, скільки треба для природного середовища, щоб зберігалася рівновага у довкіллі. А от людина не повинна просто так знищувати живу природу, бо все прийшло у світ, щоб жити. І ніхто не має права відбирати життя у іншого. Бо життя — це найвища цінність. А що таке цінність? (Відповіді дітей). Все те, що має матеріальну або духовну вартість. Цінний предмет, матеріальні цінності (будинки, предмети, речі побуту, земля). Цінність — це ще означає важливість, значущість чого-небудь. Для кожного з нас дуже важливе і значуще здоров’я і життя, тому воно цінне, має найвищу цінність. Бо коли здоров’я або життя втрачаєш, то все інше втрачає будь-яку цінність і вже нічого не значить.

Учень.

Ми прийшли у світ, щоб жити
Всі на просторі земнім.
Щоб сміятись і радіти
У довкіллі чарівнім.

Учениця.

Бо життя — це справжнє диво.
Найцінніше над усе.
Глянь довкола! Як красиво!
Сонечко тепло несе!

Учень.

А навколо тебе люди,
Квіти, звірі і ліси.
Різні звуки чути всюди
І пташині голоси.

Учениця.

Це життя, це справжня казка!
Ллється музика і сміх.
Ти ж (запам’ятай, будь ласка,)
Неповторний серед всіх!

Учень.

Більш таких, як ти, немає
На усій Землі нема!
Тільки в казці так буває
Й не шукай, усе дарма!

Вчитель. А й справді, на цілій планеті, ніде немає саме таких хлопчиків і таких дівчаток, як ви. Є мільйони інших хлопчиків і дівчаток, але саме такого, як кожен з вас, ніде нема. Навіть коли є близнята, зовні дуже схожі одне на одного, то однаково, у кожного своє життя, свої погляди і відчуття, свій характер. І кожен по-своєму пройде життєвий шлях. Тому цінуйте цю унікальність!

Мабуть, нам пора встати і послухати гарну дитячу пісеньку і самим поспівати. (Включає на свій розсуд запис дитячої пісеньки, діти встають, роблять декілька вправ за вчителем під музику).

А тепер візьміть кольорові олівці і листочки і намалюйте себе, якими ви себе бачите. (Діти малюють себе. Вчитель по закінченню їхньої роботи збирає листочки і вивішує на дошку). Ось погляньте на малюнки, де кожен намалював себе. Ви всі тут дуже різні і ніхто не схожий на іншого. А тепер подивіться один на одного — ви всі різні, унікальні, такі одні і неповторні на білому світі. Це велика загадка життя. Кожна людина унікальна, неповторна і неповторне її життя. Та й саме життя — це велика загадка і чарівна казка. От уявіть скільки навколо Сонця планет обертається, а на жодній немає такого життя, як у нас на Землі. Скільки в небі зірочок, а чи є життя, хоч десь далеко-далеко? І чи воно подібне на наше? Ніхто цього не знає. А тому стає ще цікавіше жити, бо можна робити і робити великі відкриття. І от уявіть собі, діти, що ви одного дня, коли виростите, зробите важливе для всього людства відкриття, бо ви живете, вчитеся, працюєте. А якщо раптом хтось втратить життя, його вже ніколи не буде, то хто ж відкриє для інших нову планету, хто зробить наукове відкриття, без якого люди не зможуть обійтися в майбутньому? Тому власне життя і здоров’я треба берегти і турбуватися про те, щоб його не втратити. Бо народна мудрість каже: «Найбільше багатство — це здоров’я», бо «Як нема сили, то й світ немилий». «Без здоров’я немає щастя». А як немає життя, то для людини — все втрачено. Про це люди давно знають і вчать дітей любити і берегти своє здоров’я і життя. А що означає, діти, — берегти життя? Це сховати його кудись далеко-далеко або покласти в скриньку? (Відповіді дітей). Турбуватися про своє життя і берегти його означає — бути обачним, не встрявати в бійку, не «геройствувати», де цього не треба, а виконувати вправила поведінки, які застерігають дітей від нещасних випадків. Треба займатися спортом, щоб бути здоровим, уникати поганих звичок. Правил, яких треба дотримуватися, щоб бути здоровим і зберегти своє життя, є багато і ми їх будемо вивчати у школі. Це Правила дорожнього руху, які вчать правильно переходити дорогу і правильно рухатись у довкіллі. А хто знає такі правила? (Відповіді дітей). Правила протипожежної безпеки, які вчать обережно поводитися з вогнем. А хто знає ці правила? (Відповіді дітей). Правила поведінки на дворі і коли дитина лишається сама вдома. А хто такі правила знає? (Відповіді дітей). Є ще й багато інших правил.

А зараз усі встаньте і візьмемося за руки, щоб утворився віночок, який є нашому класі. Віднині, діти, ми одна сім’я, велика і дружна, нам вчитися разом довгих дванадцять років. Тому треба жити у мирі і злагоді, заступатися одне за одного, дружити, ділити з усіма радість і смуток, щоб наше життя було цікаве і змістовне, насичене хорошими вчинками і цікавими подіями. (Діти встають у коло і беруться за руки. Говорять слова за вчителем).

Ми усі — одна сім’я, неповторні — ти і я! Будемо усі дружити, в злагоді і в мирі жити. Бо життя — це диво, казка! В ньому є любов і ласка! Ми прийшли у світ, щоб жити, й на Землі добро творити!

Під музику діти водять танок і повторюють ці слова.

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube